WHO Çin’e gidiyor

 Birçok ülkede görülen ve hızla yayılan virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı artarken Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüs (2019-nCoV) salgınının çıktığı Çin’e sağlık ekibi gönderileceğini duyurdu.

WHO liderliğindeki uluslararası ekibin ülkeye gönderilmesi konusunda Çin’den olumlu geri dönüş alındığı kaydedildi.

Sağlık ekibi liderinin Pazartesi ya da Salı yola çıkacağı, üyelerin ise ülkeye daha sonra gideceği belirtildi.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezinden (CDC) sağlık uzmanlarının Çin’e gidecek ekip içinde bulunabileceği vurgulandı.

Ekiple ilgili detaylı bilgi paylaşılmazken, hazırlıkların tamamlanmasının ardından WHO’nun açıklama yapacağı kaydedildi.

Pekin, virüsle mücadele ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, koronavirüsün yayılmaması için Pekin’in “kayda değer” bir çaba gösterdiğini ifade etti.

Yeni koronavirüs krizine karşı güçlü bir uluslararası işbirliği ve dayanışmanın gerektiğini vurgulayan Guterres, “Çin’in hastalığı kontrol altına almak ve yayılmasını önlemek için büyük çaba harcadığı görülüyor. Bu mücadelenin dikkate değer olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Çinlilerin salgın nedeniyle dünyanın farklı bölgelerinde hedef haline geldiğine dikkat çeken Guterres, “Salgınla hiçbir ilişkisi olmayan insanları damgalamaktan kaçınmalıyız” diyerek uyarıda bulundu.

ABD ve Japonya vatandaşlarının öldüğünü duyurdu

Şu an 25 ülkeye yayıldığı tespit edilen koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 722’ye ulaştı. Bu kişiler arasında yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan kentindeki 60 yaşındaki bir Amerikalı’nın olduğu ve böylece Çinli olmayan ilk kaybın yaşandığı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Vuhan’da vahşi hayvanların da satıldığı bir balık pazarından yayıldığı tahmin edilen virüsün şimdiye kadar neredeyse 35 bin kişiye bulaştığını belirtiyor.

Pekin’deki ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, 60 yaşındaki bir Amerikan vatandaşının Vuhan’daki Jinyintan Hastanesi’nde öldüğü kaydedildi, detay verilmedi.

Böylece, ilk kez Çinli olmayan bir kişi hayatını kaybetmiş oldu.

Bu duyurunun ardından Japonya Dışişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama geldi ve 60’larındaki bir Japon’un Vuhan’da öldüğü duyuruldu.

Ancak açıklamada bu kişinin kesin ölüm nedeninin teşhis edilemediği, Çinli yetkililerin ölüm nedenini “virüs kaynaklı zatürre” olarak açıkladıkları kaydedildi. Yeni tip koronavirüsün bulaştığı hastalar da zatürre belirtileri gösteriyor.

Öte yandan Vuhan kentinde koronavirüs nedeniyle inşa edilen ikinci hastane de tamamlandı.

1.500 hasta kapasiteli Leishenshan Hastanesi’nin inşası iki hafta sürdü. Çin’e bağlı yarı özerk Hong Kong bölgesinde de yeni karantina uygulamaları getirildi. Bu bağlamda, Çin’den bölgeye gelenlerin 14 gün boyunca dışarı çıkmamaları istendi, karara uymayanlara para ve hapis cezası uygulanacağı açıklandı.

VUHAN

Yazarın diğer yazıları

    None Found