WikiLeaks ve Fransa!

Fransa Gündemi

İsveç merkezli uluslarararası organizasyon WikiLeaks, ABD’nin 2006’dan beri Fransa cumhurbaşkanlarını dinlediği iddiası Fransa gündemini belirledi. Hollande acil toplantı çağrısıyla Savunma Konseyi’ni Elysee’ye çağırdı. WikiLeaks belgelerine dayalı dinleme sıkandalı sürerken, Ukrayna krizini çözmek üzere Paris’te Fransa, Almanya, Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarının katıldığı bir zirve gerçekleştirildi. Zirve’nin amacı, bölgedeki tansiyonun bir an önce düşürülmesi ve acilen ateşkes sağlanması konusunda girişimler olarak açıklandı. Fransa’da Ukrayna krizinin görüşüldüğü gün ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’den yeni bir açıklama geldi. ABD’siz Ukrayna düşünülebilir mi? Carter, ülkesinin ilk kez orta ve doğu Avrupa’ya aralarında tank ve havan toplarının da bulunduğu ağır silahlar konuşlandıracağını açıklarken bu konuda Romanya, Bulgaristan, Letonya, Estonya, Polonya ve Litvanya’nın hazır olduğunu ifade etti.

WikiLeaks’e yansıyan NSA’ya ait gizli belgeler, Liberation ve Mediapart’ın internet sitesinde yayınlanmasıyla dinleme skandalı gündeme taşındı. Söz konusu belgelerde ABD’nin eski Fransa cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın koltuğa oturduğu günden François Hollande dönemi de dahil olmak üzere Fransa’nın tüm üst düzey yöneticilerini dinlediği açıklandı. Dinleme listesinde, bakanlar, büyükelçiler, milletvekilleri ve diplomatlar birbirini izliyor. En yakın dinleme tarihi ise François Hollande’ın Elysee’ye çıktığı 15 Mayıs 2012’den 3 gün sonraya ait bulunuyor. Hollande’ın seçim sonrası Marc Ayrault’la gerçekleştirdiği toplantı NSA belgelerinde yer aldı. Görüşmenin içeriğine dair verilen bilgiye göre, Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkışı konusunda Alman muhalefeti ile gerçekleştirilebilecek gizli görüşmelerin ele alındığı belirtiliyor.

Dinleme skandalı siyasi arenada büyük yankı uyandırırken Fransız medya kurumlarının yansıttığı haberlerde dinlemelerin Elysee Sarayı’na yakın bir konumda bulunan Amerika Büyükelçiliği’nin üst katına kurulmuş bir sistemle sağlandığı belirtiliyor. Fransız medyasının konu üzerine daha çok yazıp çizeceği açık. Ama unuttukları bir şey varki o da artık ABD gibi emperyalist güçlerin dinleme yapmak için Elysee’nin yanına gitmelerini gerektirmeyecek teknoloji mevcut. İstihbarat amaçlı bir casusluk yöntemi olan dinleme günümüzde, teknolojik gelişime paralel muazzam bir boyuta ulaştı. ABD emperyalizmi, istihbarat faaliyetlerini teknolojik olarak 2. Dünya savaşı sırasında Japonya’nın Pearl Harbour baskını sonrası taşıdı. Daha sonra Sovyetlere karşı yoğunlaştırdı. Derken, bugün tüm dünyayı takip edebilecek bir kapasiteye ulaştı. 

Bu durum sadece ABD emperyalizmine mahsus bir durum da değil. Tüm emperyalist güçler benzer teknoloji ve faaliyetlere sahip. Bugün bilinen bir gerçeğin ifşa ediliyor gibi gözükmesi sadece bize ekonomik ve siyasi güç yarışının Fransa ve ABD arasındaki düzeyini gösteriyor.

Güvenlik ve istihbarat faaliyetlerinin alanı, kapsamı farklı açıdan emperyalistler arası çelişkilerin açığa çıkaran bir göstergedir aslında. Söz konusu skandal önümüzdeki günlerde dünya ekonomisinin gidişatına ve siyasi konjonktürün nabzına göre biçim alacak. Tarih bunun örnekleriyle dolu. Örneğin 1960’lılarda CIA ve KGB arasındaki dinleme yarışı ABD ile Rusya’yı savaşın eşiğine taşımıştı. Bu demektir ki Fransa ve ABD arasındaki dinlemeye dair belgeleri her iki emperyalist gücün Ukrayna ve Ortadoğu konusundaki çelişkileri sürdükçe görmeye devam edeceğiz.

Yazarın diğer yazıları