Yanlış hesap

9 Ekim 1998 tarihi, Uluslararası Komplonun başlangıç günüdür. Bütün devletler Öcalan’ı adeta kuşatmıştı. Koca dünyada Öcalan’a siyasi statü tanıyarak kabul edecek bir devlet çıkmamıştı. Öcalan "Koskoca dünyada bir kişiye yer yok. İsa gibi uçup gitsem de, herkes benden kurtulsa" diye acı acı gülüyordu dünyanın haline. Sonuçta uluslararası bir operasyonla kaçırılıp İmralı zindanında tutsak edildi. Çok açık olarak görüldü ki, komplonun amacı Öcalan şahsında Özgür Kürdü yok etmektir.  Kürdistan’daki sömürgeci zulmü sürdürebilmektir. Kürdistan’ın köleliğine dayalı bir Ortadoğu statüsünü sürdürmektir. Bu nedenle aradan 16 sene geçti ama komplo hala sürüyor. Çünkü değişik yollarla, hala tasfiye edilmek istenen "Özgür Kürt iradesi"dir.

Gözümüzün önünde gerçekleşen Rojava devrimi, üç yıldır her türlü ambargoya ve alçakça saldırılara rağmen kendisini savunuyor. Rojava devrimini boğmak için eski mayınlı tarlalar, tel örgüler yetmedi. Utanç duvarları örüldü, hendekler kazıldı. Halk bir damla suya, bir parça ekmeğe muhtaç edilmek istendi. Bunlar da yetmeyince, özel olarak silahlandırılmış DAİŞ çeteleri üzerlerine sürüldü. Kobanê kenti 25 gündür, insanlık dışı, hukuk dışı vahşi bir saldırı altındadır. 25 gündür insanüstü bir direniş ve kahramanlıkla kendisini savunmaktadır. Sadece YPG güçleri değil, kadın-erkek, genç-yaşlı herkes vatanını ölümüne savunmaktadır. Sadece Kürdistan tarihine değil, bütün insanlık tarihine kahramanlık destanları yazılmaktadır. Ortadoğu’da tarih yeniden yazılmakta, tarihin akışı ve ezilen halkların makus talihi değiştirilmektedir. Bu nedenle de bütün ezilenlerin Kobanê direnişine sahip çıkması onurlu bir görevdir.
Kobanê’ye karşı uluslararası  kirli kirli ittifak söz konusudur. Zamanında Öcalan’a siyasi statü tanımayan, tutsak eden bir dünya, şimdi de Rojava halkına özgürce yaşama hakkı tanımamaktadır. Çünkü Kobanê kantonu sadece Rojava halkının değil, tüm Kürdistan’ın özgürlük simgesi ve onurudur. Özgür Kürdistan’a dayalı , özgür bir Ortadoğu’nun müjdecisidir. Bu nedenle ezilmek isteniyor.
Kobanê direnişi 25 gündür kan ve ateş içinde sürüyor.
Dünyanın belli başlı devletleri 25 gündür seyrediyor. Ortak karar almalarına rağmen pratikte ciddi bir yardım girişimi yok. Kürtler fazla bir yardım da istemiyor. Ambargonun kaldırılmasını istiyorlar. Ama bu bile yapılmıyor. Dünya utanç verici bir sessizlik içinde. Kürtleri katleden DAİŞ çetelerinin azgın saldırıları değildir. DAİŞ ile gizli-açık işbirliği içindeki bütün devletlerdir. Kobanê halkının şanlı direnişi hepsini de suç üstü yakalamıştır.
Öcalan 1979 yılında Kuzey’den Rojava’ya geçtiğinde, ilk gittiği kent Kobanê’dir. Kobanê devrimci atılımın başlangıç yeridir. Öcalan şahsında Özgür Kürdü boğmak isteyenler, şimdi de Kobanê devrimini ezerek Özgür Kürdistan’ı boğmak istiyorlar.
"Kobanê düştü, düşecek" diyerek kına yakmaya hazırlananlar kendileri düşecektir. Yanlış hesap Kobanê’den dönecektir.
Kobanê’yi yakmak isteyenler kendileri yanacaktır.
Kobanê, düştüğü yeri yakacak olan bir ateş topu olduğunu daha şimdiden göstermiştir.

Yazarın diğer yazıları