Yeni göçmen yasası yolda

Fransa’da 2016’da başlayan ve 2017’de de aynı sistematikle devam eden yeni saldırı yasaları sistematiğini koruyor. Hükümet geçtiğimiz günlerde OHAL’in içeriğini, terörle mücadele yasasını tamamlaması amacıyla yasalaştırırken, şimdi sıra göçmenlere ayar vermeye geldi. Meclis alt komisyonunun hazırlığını sürdürdüğü yeni yasa tasarısı önümüzdeki günlerde meclis gündemine gelecek. Yasanın önünde duracak bir muhalefette maalesef bulunmuyor. 

Günlük çalışma saatlerini 12 saate, haftalık 35’ten 50’ye uzatıldı. Son çıkan yeni çalışma yasasıyla kıdem tazminatını almak artık bir hayal olurken, iş güvencesinden söz etmek mümkün değil. Yeni yasa aynı zamanda son sendikal haklar içinde adeta bir tırpan niteliğindeydi. Sosyal güvenliğin son kırıntılarının yok edildiği bu günlerde onu tamamlayan iç güvenlik yasaları da devreye sokuldu. Yeni OHAL yasası gereği, ev hapsi, polise her türlü arama, dinleme ve izleme yetkisiyle baskı yasalarına yeni bir boyut eklendi. Şimdi ise sıra göçmenlerde. 

Seçim döneminde aşırı sağcı Le Pen, göçmenler için “çalışmıyorlarsa, güvenlik için risk taşıyorlar ise anında ülkelerine gönderilsin” tezi  Macron tarafından, ‘bu dil keskin ve böylesi bir durumun söz konusu olmayacak’ denilerek  reddediliyordu. Gelinen aşamada aslında Haziran ayından bu yana çıkan yasalar ve halen üzerinde çalışılan yeni göçmen yasası da dahil aşırı sağın dillendirdiği tez çoktan yürürlüğe girmeye başladı bile. Çalışma yasasından sonra işsizlik ve göçmen işçi statüsü konusunda hükümet yeni düzenlemelere gidiyor. İşsizlik ve işsizlik yardım süreci 1 yıla indirilmek isteniyor. İstifa, anlaşmalı işten ayrılma durumunda ise işsizlik yardımından yararlanılamayacağı gibi herkesi kapsayan maddelerin yanı sıra göçmenler için ise özel uygulamalar gündemde. 

Ki en önemlisi de oturum uzatma süreçlerinde artık geçmişteki birçok düzenleme bütünüyle kaldırılıyor. 10 yıllık oturum hakkı ve kimlik edinme artık dil şartına bağlı olacak. Buna göre lise düzeyinde bir Fransızca bilgisine sahip değilseniz artık 10 yıllık oturum hakkı alamayacaksınız. Söz konusu yasa François Hollande hükümeti tarafından 7 Mart 2016’da çıkarılmıştı. Yürürlüğe girme tarihi ise 2018 Mart ayı olacaktı. Yeni Macron hükümeti ise yasanın maddeleri üzerinde yeniden çalışma kararı alarak yabancılar hukuku başlıklı yasa tasarısını, 2018 yılının Ocak ayında yürürlüğe sokmayı planlıyor. Yeni yasa ile 10 yıllık oturum kartları için daha önce istenilen A1-1 dil seviyesi B1 seviyesine yükseltildi. Yasanın daha neleri kapsadığı ise henüz açıklanmış değil.

Cumhurbaşkanı Macron Eylül ayı başında valilere yaptığı konuşmada, Fransızca öğrenmenin entegrasyonun ana şartı olduğunu hatırlattırken, zorunlu dil ders saatinin 600 saat olması gerektiğini ifade etti. Muhtemelen bu çağrı yasada yerini bulacak. Ama aynı Macron, yaklaşık 6 ay sürecek dil kursu sürecinde göçmenlerin nasıl yaşayacağı konusunda bir fikir vermiyor. 

Elbette yaşanılan ülkenin dilini öğrenmek önemli. Ama hem öğretme süreçleri, ki Fransa’nın bu anlamda yeterli bir alt yapıya sahip olmaması hem de göçmenlerin bu süreçte ihtiyaçları hiçbir zaman Fransız yasa yapıcıları tarafından hesaplanmıyor. Bu nedenle, göçmenlerin önceliği düzenli bir dil kursunu takip etmek yerine, çalışmak oluyor. 

İşçiler, kamu emekçileri ve sırada göçmenlere ayar veren yasalar birbir yürürlüğe girerken günün sorusu, şimdi sıra kimde!

Yazarın diğer yazıları