Yeni mücadele hattı gerek

Küresel ısınmaya karşı tüm dünyada başlayan Friday For Future (FFF) hareketi aktivistlerinden Sarah, açlık grevi eyleminin ekolojik mücadele için yeni bir yöntem olduğunu ve mücadele yol ve yöntemlerini sorgulattığını dile getirdi.

REWŞAN DENİZ / FRANKFURT

Berlin’den 20 yaşındaki Carlos ve Frankfurt’tan 19 yaşındaki Sarah isimli Fridays For Future (FFF) aktivistleri 29 Kasım’daki “Küresel İklim Eylem Günü”ne kadar sürecek 7 gün sürecek bir açlık grevi eylemi gerçekleştirdi. Kürsel ısınmaya, Türk devletinin Rojava’daki işgali ile Şili’deki halk ayaklanmasına yönelik kullanılan şiddetin son bulması için Alman hükümetinin devreye girmesini de talep eden gençlere destek oldukça yoğundu. Desteğin yanında açlık grevinin ekolojik mücadelede bir yöntem olarak kullanılmasına yönelik de bazı seçilmişler tarafından eleştirildiler. Ancak onlar tüm bunlara rağmen açlık grevi eylemlerini başarıyla sürdürdüler ve ekoloji mücadelesinde uygulanabilir mücadele yol ve yöntemlerine ilişkin yeni bir tartışma başlattılar. Eylemcilerden Sarah, açlık grevine ilişkin sorularımızı yanıtladı.

Açlık grevi etkileyici bir karşı durma eylemi. Bu yıl binlerce Kürt Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için açlık grevine girmişti. Siz açlık grevine girmeye nasıl karar verdiniz? 

Carlos ve ben, Leyla Güven açlık grevindeyken Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu AvEG-Kon’un düzenlediği dayanışma açlık grevine katılmıştık. Bu yüzden açlık grevi hakkında deneyimlerimiz vardı. Açlık grevi fikri Fridays For Future’nin aktüel durumunun analiz edilmesinden doğdu. Özellikle Eylül ayında birçok kişi arasında hayal kırıklığı ve “bir şeyi değiştiremeyeceğiz” hissi yayıldı. Bütün büyük eylemlerde birçok insan sokağa çıkmasına rağmen politikada hiçbir şey değişmiyordu. Bu yüzden açlık grevi fikri bu içsel durumla mücadele etmek için gündeme geldi, şuanla sınırlı kalamayız, bir adım daha ileri gitmeliyiz demek istedik. Aynı zamanda aktivistlerinin, iklim adaletini ne şekilde ve hangi araçlarla elde edebileceğimizi yeniden tartışmalarını istedik.

 Büyük bir iklim problemimi yaşamamıza rağmen değişiklikler yok denilecek kadar az ve basit. Aynı zamanda birçok iklim aktivisti ve grupları politikacılar tarafından krıminalize  edilmekte. Açlık grevinin kesin bir değişikliğe yol açacağını düşünüyor musun?

Soruyu hareketin tümü için yanıtlayamam fakat Friday For Future hareketinin bir parçası olan Young Struggle’ın bu konu hakkında fikrini söyleyebilirim. Geçici açlık grevinin politikayı fazla değiştireceğini sanmıyorum. Fakat burjuva siyasetini değiştirmek asla eylemimizin ilk amacı değildi, hareket içerisinde bir değişiklik hedeflemiştik. İklim adaleti hareketindeki direnişi, değiştirme hedefimize bizleri yaklaştırdığını düşünüyorum. Ancak bunun kapsamı zamanla ortaya çıkacak.

Açlık grevi, birçok kişi tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Eleştirenler arasında bulunan Çevre Komiseri Rosemarie Heilig (Yeşiller Partisinden) ve Frankfurt belediye meclisi üyesi Jutta Ditfurth de bulunuyor. Bu eleştiriler hakkında kişisel görüşlerin ve hareketin görüşleri nelerdir? 

Fridays For Future’un açlık grevi hakkında homojen bir fikre sahip olmadığını vurgulamalıyım. Hareket içerisinde çok fazla destek olduğu gibi eleştirenler de oldu. Bu iki eleştirinin ise çok basit olduğunu düşünüyorum. Heilig bu özgür ülkede bize ne gibi araçların açık olduğunu açıklayabilir mi? Kitle protestoları? Firdays For Future bir yıl boyunca, bir insanın burada hayal edemeyeceği  kadar büyük ölçüde eylemlerde bulundu fakat hiçbir şey değişmedi. Tabii ki açlık grevi dışında başka araçlara ihtiyacımız var fakat bunların Rosemarie Heilig’in düşündüğünden farklı metotlar ve araçlar olması gerektiği kesin. Jutta Dittfurth’un eleştirisine şunları söylemek isterim: Fedakarlık olmadan devrim yapılamaz. Hobi politikacılığını bir “erdem” haline getirmek, bence “Alman Solu”nda olan çok tehlikeli bir eğilim.

Yine açlık grevi yapmayı düşünür müsünüz? Bu yılki gösterilerin dışında başka bir eyleminiz var mı? 2020 için planlarınız neler?

Açlık grevini hareketimizin aktüel durumu için gerekli bir hamle olarak gördük. Açlık grevlerini normal bir eylem şekline çevirmeyi düşünmüyoruz çünkü açlık grevi normal bir eylem çeşidi değil. Dolayısıyla daha fazla açlık grevi yapmak planlarımız arasında bulunmuyor. Hedefimiz ve ne tür eylemlerin bize gerçekten yardımcı olduğu hakkında bir tartışma başlatmaktı. Önümüzdeki yıl yine büyük eylemler gerçekleştireceğiz. 1 Mayıs’ta büyük bir eylem gerçekleştirmek mükemmel olurdu. Çünkü önümüzdeki önemli adımlardan birinin işçi hareketi ile birlikte büyümek ve siyasi bir grevle mücadele etmek olduğunu düşünüyorum.

Rojava’da inşa edilen ekolojik ve kadın özgürlükçü yaşam, Türk hükümetinin insanlık dışı saldırıları nedeniyle risk altında. Birçok sivil katlediliyor ve ekoloji projeleri hayata geçirilemiyor. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hareketimizde özellikle de sunduğu ekolojik bir toplum perspektifinden dolayı, Rojava devrimine büyük bir dayanışma ve ilgi var. Benim için Rojava, devrimlerin mümkün olduğu gösteren en önemli örnektir. Hareket olarak Rojava’da yürütülen düzenden birçok şey öğrenebiliriz. Ancak Fridays For Future’un Türkiye kolu işgal zamanında Rojava ile dayanışma çalışmalarımıza engel koydular. Eğer hareket Rojava ile bağdaşlaştırılırsa başlarının belaya gireceğini söyleyip baskı kurdular. Buna rağmen, 100’den fazla yerel grup ve 20 şehrin katıldığı bir eylem günü ile dayanışma açıklaması yapmayı başardık. Rojava için çalışmaya devam ediyoruz ve Rojava Devrimi’nin bize sunduğu devrimci bakış açısını hareketimize eklemeye devam ediyoruz.

Sağlık durumun nasıl? 

Ben iyiyim. Maalesef biraz hastalandım, muhtemelen bağışıklık sistemim açlık grevi yüzünden biraz zayıfladı. Sonuçta, açlık grevinde şaşırtıcı derecede iyiydim ve planladığım tüm eylemlere katılabiliyordum.

Yazarın diğer yazıları

    None Found