Yeniden güvenlik krizi!

Fransa Gündemi

Şubat’ın ilk haftasında Theo adlı Afrika kökenli gencin rutin polis kontrolü sırasında 4 polis tarafından aşırı şiddet ve tecavüze uğramasının ardından başta Aulnay Sous Bois olmak üzere Paris’in banliyölerinde gençler sokakta! Gençlerin talebi ise çok net, denetimli serbestlikle bırakılan 4 polisin derhal tutuklanması. Adalet isteyen gençler için sokağa çıkmanın bedeli yeniden polis müdahalesi olunca, arada araçlar, süpermarketler, fest food zincirleri alev topuna dönüyor. 

Fransız yetkililer yaşanan olayların büyümesinden duydukları endişeyi açık bir dille ifade ederken, göçmen gençleri kanunlara uymaya çağırdı. Tabi, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağın adayı olan Marie Le Pen durumu fırsata çevirme konusunda geç kalmadı. Le Pen, yaşananları şuana kadar göçmenlere verilen geniş hakların sonucu olduğu değerlendirmesi yaparak, göçmenlerin sınır dışı edilmesine kadar varan aşırı milliyetçi propagandasına hız verdi. Diğer siyasi hareketler ise olayların devamında mevcut hükümete güvenlik açığı gerekçesiyle yüklenmeye devam ediyor. 

Farklı siyasal kesimler ve basın yayın organları 2005’de ülke geneline yayılan banliyö isyanları gibi bir süreç konusunda endişe duyarken, söz konusu endişeyi büyütecek, bir ortak hareket ediş, Paris’in dışına yayılan bir eylem zinciri henüz yaşanmadı. 

Yaşanan çatışmalarda şuana kadar 3 yüzün üzerinde genç gözaltına alındı. Gözaltından bırakılan 58 genç için, ev hapsi ve elektronik kelepçe uygulaması getirildi. Birkaç semtle sınırlı kalan gösterilerden Elysee Sarayı rahatsız. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada yaşanan olaylara derhal son verilmesi çağrısı yinelenirken, seçim güvenliği konusunda yeni bir endişe kamuoyuyla paylaşıldı. Yapılan açıklamada, "François Hollande, gelecek milli güvenlik kurulu toplantısında seçim kampanyası sırasında siber alan da içinde olmak üzere kendisine sunulacak bazı özel izleme ve koruma önlemlerini görmek istiyor." bilgisi verildi. 

Benzer bir saldırı tehdidi olduğuna dair bilgiler ise geçtiğimiz hafta Macron’un seçim ekibinden gelmişti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde giderek oy potansiyelini büyüten Emmanuel Macron’un seçim kampanyası sözcüsü ise Richard Ferrand, yürüttükleri kampanyanın Rusya merkezli siber saldırılara hedef olduğunu iddia etmişti. Rusya Devlet Başkanı sözcüsü Dimitri Peskov Salı günü yaptığı açıklamada bu iddialara "saçma" diyerek tepki göstermişti. Konuyu haberleştiren Le Canard Enchaine gazetesi Dış İstihbarat Servisi raporlarına dayandırdığı haberinde, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışından gelecek muhtemel bir siber saldırıdan endişe duyduğunu yazdı. 

Banliyölerde yoksul gençler, hükümete kendi eylem tarzlarıyla seslerini duyurmaya çalışırken, peş peşe gelen açıklamalardan anlaşıldığı üzere ülkenin gündemi seçim ve güvenlik krizine odaklanmış durumda. Çarşamba günü güvenlik tedbirlerine bu kez ülkenin sembolü olan Tour Eyfel etrafına 3 yüz milyon Euro maliyetinde kurşun geçirmez cam yapılacağı haberi eklendi. 

Göçmen gençlere gaz, plastik mermi, elektronik kelepçe, Eylsee Sarayının etrafına etten duvar, Tour Eyfel’e kurşun geçirmez cam, yoksulluk, işsizlik ve krizle debelenen halka birer deli gömleği, ülkenin etrafına da tel-örgü çekin gitsin!

Yazarın diğer yazıları