Yerel kooperatifler yaygınlaştırılacak

Kuzey Suriye’de kadın ekonomisini daha da büyütmek amacıyla 15-16 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Kuzey Suriye Kadın Ekonomisi 1. Konferansı’nın sonuçları açıklandı. 

Bildirgenin Kürtçesini Kooperatifler Birliği üyesi Nebile Mihemed, Arapçasını ise Tarım Komitesi üyesi Awaz Sîleman okudu.

Sonuç bildirgesinde, konferansın   ‘Kadın Ekonominin Esas Yaratıcısıdır ve Ekonomi, Kadının Toplumsal Eylemselliğidir’ sloganıyla gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada ekonominin savaş koşullarına ve sürece göre belirlenmesi gerektiği ifade edilerek, ambargoyu boşa çıkarmak açısından savaş süreçlerinde kadın ekonomisinin de geliştirilmesinin önemine dikkat çekildi. 

Devamla ise konferansta özgün örgütlenme, ihtiyaca göre kooperatiflerin kurulması ve çoğaltılması, ekonomi üzerine eğitimler verilmesi gibi konuların tartışıldığı belirtildi.  

10 bin 200 kadın aktif

Açıklanan sonuç bildirgesinde kadın ekonomisinin örgütlenme düzeyine ilişkin veriler de paylaşıldı. Buna göre, 2016’da sayısı 15 olan kadın kooperatif sayısı, ekonomi çalışmaları sonucunda 2017’de 60’a çıkarıldığı, toplamda 75’e çıkarılan kadın kooperatiflerine 10 bin 200 kadın katıldığı kaydedildi. 

Ekonomiye dair kararlar

Konferansta alınan başlıca kararlar ise şöyle aktarıldı:

* “Kuzey Suriye kadın Ekonomi Koordinasyonu’nun kurulması,

*  Yerel ekonomi kadrolarının örgütlendirilmesi ve aktifleştirilmesi

* Özerk Ekonomi Akademisi’nin kurulması ve eğitime gereken önemin verilmesi

* Ekonomi Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin açılması, bünyesinde basın, arşiv ve diplomasi bölümlerinin oluşturulması,

* İşçi kurumuyla ortak çalışma yürütülmesi, 

* Kooperatiflerde iş uzmanlığının ve profesyonelliğin geliştirilmesi için eğitimin aktifleştirilmesi; bunun yanında kooperatifçiliğin anlamının ve kooperatiflerin öneminin üyelere daha iyi kavratılması, 

*Toplumun çıkarlarına ve ihtiyaçlarına göre komünler içinde kooperatiflerin kurulması ve her komünün bir kooperatife sahip olması, 

* Tarım işlerinde çalışan genç kadınların ekonomi alanındaki çalışmalarda eğitilmesi ve işinde uzman kişilerin ortaya çıkarılması.

*   Kooperatif, tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaretin geliştirilerek daha da aktifleştirilmesi, 

* Köy ekonomisini örgütleme ve geliştirme çalışmalarına ağırlık verilmesi, 

* Tarım, sanayi, hayvancılık ve ticaret gibi tüm ekonomi alanlarında merkezileşmenin ve kurumlaşmanın olması, 

*  Kadınların değersiz görülen el işi sanatlarının canlandırılması ve toplumda yaygınlaştırılması, 

*Küçük ve yerel kooperatiflere daha çok ağırlık verilmesi ve ona göre geliştirilmesi, 

*  Kooperatifler birliğinin ve buna bağlı olarak kooperatif evlerinin temellerinin sağlamlaştırılması ve tüm alanlarda kooperatiflerin aktifleştirilmesi.” 

 ANHA/DÊRIK

Yazarın diğer yazıları

    None Found