İhvan kararı tanımıyor

Mısır’da darbe sonrası ordu tarafından atanan geçiş hükümeti, bir polis merkezine düzenlenen bombalı saldırının ardından Müslüman Kardeşler’i ‘terör örgütü’ ilan etti. Başbakan Yardımcısı Hisam İsa, saldırıyı Sina’da örgütlü Ensar Beyt el-Makdis adlı bir grup üstlenmesine rağmen ölümlerden Müslüman Kardeşler’in sorumlu olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim de ‘saldırının anayasa referandumu öncesi Mısırlıları terörize etmeyi amaçladığını’ söyledi.

Tüm faaliyetleri yasaklandı

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararda da 24 Aralık’ta Dekahliye Emniyet Müdürlüğü binasını hedef alan saldırıda 14’ü polis 16 kişinin hayatını kaybettiği belirtilerek Müslüman Kardeşler’e bağlı oluşumların ülke içinde ve dışında ‘terör örgütü’ ilan edildiği kaydedildi. Kararla birlikte Müslüman Kardeşler’in (İhvan) protesto gösterisi düzenlemek de dahil tüm faaliyetleri yasaklanırken üyeleri ve destekçileri hakkında da cezai soruşturma açılabilecek.

İlk dalgada 54 kişi alındı

Karardan bir gün sonra yani dün “Emniyet merkezlerine saldırı düzenlemek, şiddete teşvik etmek, kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişini bozmak, yol kesmek ve referandum karşıtı broşür dağıtmak” suçlamalarıyla İhvan üyesi 54 kişi gözaltına alındı. Ayrıca Müslüman Kardeşler’in siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin medya organı “Hürriyet ve Adalet” gazetesinin yayını durduruldu.

Taraftarları sokağa döküldü

Ancak kararı tanımadıklarını açıklayan Müslüman Kardeşler’in sürgündeki üyesi İbrahim Münir, protesto gösterilerine devam edeceklerini söyledi. Londra’da yaşayan Münir, Bakanlar Kurulu kararının “geçersiz” olduğunu savundu. Müslüman Kardeşler Teşkilatı Hukuk Komitesi de kararı tanımadıklarını açıkladı. Teşkilattan yapılan çağrılar üzerine dün ülkenin değişik kentlerinde sokağa çıkan İhvan taraftarları kararı protesto etti. Gösterilerde en az 27 kişi gözaltına alındı.

Başkentte patlama
Gösteriler sürerken Başkent Kahire’de bir yolcu otobüsünün yanında patlama yaşanması dikkat çekti. Nasr City semtindeki El Ezher Üniversitesi’nin yakınındaki saldırıda 5 kişi yaralandı. Yetkililer, yayaların bulunduğu yol kenarına yerleştirilen el yapımı bombanın otobüs geçtiği sırada patladığını açıkladı.

Uzun yıllar yasaklıydı

Mısır’da uzun yıllar yasaklı olan Müslüman Kardeşler, Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin ardından 2011 yılında düzenlenen parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerini kazanmıştı. Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi devlet başkanlığına seçilmiş, ancak daha sonra aldığı kararlar ülkede protesto gösterilerine neden olmuştu. Mursi, geçen Temmuz ayında da ordu tarafından görevinden alınarak tutuklanmıştı. Darbe sonrası çok sayıda üst düzey yöneticisi, üyesi ve destekçisi tutuklanan Müslüman Kardeşler, aslında Eylül ayından beri fiilen yasaklı durumdaydı. Zira o tarihte Müslüman Kardeşler hakkında kapatma kararı verilmişti. Resmi makamlar, Müslüman Kardeşler’i Sina Yarımadası’nda devlet güçlerine karşı saldırı düzenleyen silahlı gruplara mali destek vermek ve onları eğitmekle suçluyor.

Hedef referandum mu?

Mısır darbe sonrası bir türlü istikrarı sağlayamadı. İktidardan uzaklaştırılan Müslüman Kardeşler ile ordu destekli geçici hükümet arasındaki siyasi kriz ve çatışma devam ediyor. Ülke böylesi bir kaotik ortamda çok önemli bir referanduma gidiyor. 14-15 Ocak’ta ülkenin yeni anayasası halkın oyuna sunulacak. 2014 yılı içinde öngörülen parlamento ve devlet başkanlığı seçimlerinin yapılması, anayasanın kabul edilmesine bağlı. Ancak Müslüman Kardeşler, anayasanın demokratik olmadığını ve ordunun gücünü daha da arttırdığını belirterek referandumu boykot kararı aldı.

Eski Başbakan tutuklandı

Öte yandan hakkında kesinleşmiş 1 yıl hapis kararı bulunan Mısır eski Başbakanı Hişam Kandil tutuklandı. Geçtiğimiz Çarşamba günü açıklama yapan Mısır İçişleri Bakanlığı, Kandil’in Sudan’a kaçmak üzereyken dağlık bir bölgede yakalandığını duyurdu. Başbakanlığı sırasında 1996 yılında özelleştirilen bir şirketin yeniden kamulaştırılması yönündeki mahkeme emrini uygulamayı reddetmesinden dolayı Kandil, 1 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kandil, Mursi 3 Temmuz’da ordu tarafından görevinden alınmadan önce istifa etmişti.

KAHİRE

Yazarın diğer yazıları

    None Found