İnşa sürecinin öznesiyiz

Amed’de 28 Haziran 2013’te gerçekleştirilen toplantıyla ilanını kamuoyuna duyuran BDP Gençlik Meclisi, Türkiye ve Kürdistan illerinde 5 ay gibi bir sürede meclisleşmeye gittikten sonra önceki gün görkemli bir şekilde 1. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. “Genç başladık genç başaracağız” sloganıyla farklı kentlerden yola çıkan binlerce genç, talepleriyle kongre salonunda tek yürek oldu. Farklı coğrafyalardan bir araya gelen Kürt gençleri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başlattığı Demokratik Çözüm Süreci”nde gençlik hareketi olarak üstlenecekleri misyona dikkat çekti. Kongrenin en dikkat çekici yönü ise, BDP Gençlik Meclisi içerisinde örgütlenen Genç Kadın Meclisleri oldu. Gençlik çalışmaları yürütürken aynı zamanda kendini özerk olarak örgütleyen genç kadınlar, “Genç kadın özgürlüğün teminatıdır”, “Özgür önderlik, örgütlü gençlik, demokratik ulus”, “Savaşan özgürleşir, özgürleşen güzelleşir, güzelleşen sevilir”, “Devrim hakikatiyle özgürleşen genç kadın, özgür yaşamın gücüdür” pankartları ve flamalarıyla kongreye katıldı. Pankart, flama ve talepleriyle kongredeki yerini alan genç kadınlar, giydiği rengarenk yöresel kıyafetleriyle salona ayrı bir atmosfer kattı. 

Örgütlenmeler illegalize ediliyordu
BDP Gençlik Meclisi içerisinde alanlarda çalışmalarını yürüten ve kongreden sonra meclisler olarak örgütlenecek olan genç kadınların çalışmaları hakkında bilgi veren BDP Kadın Meclisi üyesi Sibel Akdeniz, yaklaşık 5 aydır yoğun bir tempoda çalıştıklarını söyledi. Akdeniz, “Bundan önce de Kürdistan’da kendimizi örgütlemeye çalıştık. Örgütlenme şekillerimiz sürekli illegalize edildiği için, çoğu çalışmamız ete kemiğe bürünmeden binlerce arkadaşımız tutuklandı. Bunların içerisinde yüzlerce kadın arkadaşımız var” dedi.

Daraltmaya karşı özerk örgütlenme
Genç kadınlar olarak meclisler içerisinde kendilerini özerk olarak örgütlediklerini ifade eden Akdeniz, bunun meclislerle başlayan bir paradigma olmadığını kaydetti. Yürüttükleri gençlik çalışmaları içerisinde kadınlar olarak kendi kararlarını alma yetkinliğine sahip olduklarını dile getiren Akdeniz şunları aktardı: “Örgütlenme modelimiz her ne olursa olsun irade olma yetkinliğine sahibiz. Bu anlamıyla kadınla ilgili her sorunda söz ve karar sahibi olan kadınlardır. Meclis zaten kendi kendini yönetme algısı üzerine inşa edilen bir mekanizmadır. Bu anlamıyla hem gençliğin kendisini yönettiği ve irade sahibi olduğu, bununla birlikte özellikle kadının da kendini özerk olarak örgütlediği hem genel Gençlik Meclisi hem de Genç Kadın Meclisi çalışmalarımız olacak önümüzdeki süreçte. Neden bunu ayrıca yapıyoruz? Çünkü devrimci duruş bile ne yazık ki erkeği hatırlatıyor. Sanki kadınların bile erkek devrimcilere benzemesi gerekiyormuş gibi bir algı var. Bunun dışında da toplumsal cinsiyetçilik gerçekliğimiz var. Aslında bu kapitalist modernitenin yaratmış olduğu bir algı. Bunun karşısında bir duruşun sahibi olmak gerekiyor. Kapitalist sistemle birlikte kadının dünyasının çok daraltıldığını düşünüyoruz.”

Kadın mücadelesinin mirasçıları
Kadın özgürlük mücadelesinin deneyimlerini kendilerine miras aldıklarını söyleyen Akdeniz, “‘Bir toplumun düzeyini görmek istiyorsanız, o toplumun kadın düzeyine bakın’ diye bir söz vardır. Bir toplumda eğer kadınlar evlere mahkum ediliyorsa, alanları daraltılıyorsa ve kadınların bir araya gelmesi yasaklanıyorsa bu, ciddi bir toplumsal, siyasal bir sorun olduğu anlamına geliyor. Biz bunların karşısında alternatif üretmek istiyoruz ama zihinsel olarak bu gerçekliği açığa çıkartmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Örgütlenerek özgürleşme esas
Kadın bilinci ile mücadelede yer almanın gerçek devrimi getireceğine inandıklarını dile getiren Akdeniz, Genç Kadın Meclis’lerinin de bu gerçeklik üzerinden inşa edildiğinin altını çizdi. Bunun kısa sürede açığa çıkartılmış bir örgütlenme düzeyi olmadığına dikkat çeken Akdeniz, “Kürdistan özgürlük mücadelesinde kadın hareketleri çok büyük bir aşamaya geldi. Büyük bedel ödendi ama büyük bir devrimcilik de geliştirildi. Açıkçası bizim bu deneyimlerden dersler çıkartmamız beklenirdi. Nitekim bu şekilde meclisler oluşturuldu. Bütün genç kadınların kendilerini burada ifade etmeleri gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
Kadının örgütlenmeden özgürleşemeyeceğini dile getiren Akdeniz, örgütlenerek özgürleşmeyi esas aldıklarını kaydetti. “Temel kararlılığımız genel meclislerimiz gibi inşa sürecinde kurucu bir özne olabilmek” diyen Akdeniz şöyle devam etti: “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır Newrozu’nda bir manifesto açıkladı. Demokratik kurtuluşla özgür yaşamı inşa sürecinde kendimizi kurucu bir özne olarak görüyoruz. Ve bunun örgütlenmesi içerisindeyiz.”

PINAR URAL/DİHA/AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found