YPG’li İngilizler

İngiltere Gündemi

YPG’de savaşan İngilizler ara ara İngiltere’nin gündemine geliyordu. İngiltere merkezli düşünce kuruluşu Henry Jackson Derneği son raporuyla YPG’li İngilizler bu hafta gündeme oturdu. Rapor, YPG’ye katılan İngilizlerin, İngiltere için bir güvenlik tehdidi oluşturduğu belirtiliyor ve İngiliz hükümetinden PKK propagandasına karşı harekete geçmesi isteniyor. Rapor, YPG’ye katılanların İngiltere’ye dönünce terör eylemlerini ihtimali bulunduğu ve İngiliz hükümetinin İngilizlerin YPG’ye katılmasına karşı önlem alması gerektiği ifade ediyor. Raporun saçmalıkları bununla bitmiyor. 

Raporda İngilizlerin YPG’ye katılma gerekçesini bazılarının ideolojik olduğunu bazılarının ise para için veya insan öldürme isteklerini tatmin etmek amaçlı olduğunu yazmakla birlikle bu İngilizlerin ciddi akıl sağlığı sorunları olduğunu ifade ediyor. Henry Jackson Derneği’nin çok da objektif bir dernek olduğunu söyleyemeyiz. Üyeleri ve destekçileri arasında Muhafazakar Partinin kıdemli siyasetçileri bulunuyor. Savaşta hayatını kaybeden İngilizlerin ailesi ortak bir metin yayınlayarak raporun kendileri için çok incitici olduğunu ifade ettiler. Onlar için çocukları dünyanın daha bir yere gelmesini sağlamak için canlarını feda ettiler. Halktan rapora yönelik tepkiler de büyüyor. Britanyalılara göre DAİŞ’a karşı Kürtler birer kahraman. 

Bu raporun öncesinde Türkiye’de geçtiğimiz Temmuz ayında Suriye’de DAİŞ’e karşı savaşmış Joe Robinson isminde bir İngiliz ‘terör örgütü üyesi olduğu’ suçlamasıyla tutuklanmıştı. Ankara da defalarca YPG’ye katılan İngiltere vatandaşlarını ‘terörist’ olarak tanımladığını ve çatışmalar sırasında karşı karşıya gelinmesi durumunda Türk ordusunun İngiltere vatandaşı YPG’lilere ‘terörist muamelesi’ yapacağını açıklamıştı. 

2014’den bu yana Batı ülkelerinden İngiltere dahil yüzlerce gönüllü DAİŞ’e karşı savaşmak için YPG’ye katıldı. YPG’de savaşan İngilizlerin bazıları daha önce Irak ya da Afganistan’da görev yapmış eski askerler. Çoğunluğu ise solcu gruplardan gelen İngilizler. İngiliz hükümeti ise YPG ve PKK’yi iki ayrı örgüt olarak görüyor. YPG’yi terörist örgüt olarak görmüyor ama YPG’de savaşmış İngilizleri soruşturmaya alıyor. YPG İngiliz medyası da raporla hemfikir değil. İngiliz medyasına göre YPG’ye katılmaya gidenlerin bir kısmı insani gerekçelerle savaşmaya gittiklerini, bir kısmı ise Kürtlerin solcu ideolojilerinden etkilendiklerini söylüyor. 

Genel olarak Britanya YPG konusunda ne yapacağı bilmiyor. 

Medyası hükümeti kamuoyu farklı düşünüyor. Bir yandan Ankara ile ilişkilerini muhafaza etme endişe öte yandan ABD’nin desteklediği ve kendilerini en korkulu kabuslarından koruyan bir güç. Bu ikilem ne yardan geçerim ne serden tarzı politikalarını beraberinde getiriyor. Savaşın bitmesi durumunda Britanya’nın ABD gibi YPG’yi nasıl konumlandıracağı belirsiz. Yüz yıldır Kürtler ile çıkarları doğrultusunda ilişkiler kurdu Batı dünyası. YPG ile işi bittiğinde Britanya hükümetinin Türkiye gibi düşünmesi işten değil. 

Yazarın diğer yazıları