İstikrar!

Fransa’da İçişleri Bakanlığı koltuğundan Cumhurbaşkanlığı koltuğuna ve daha sonra skandallarlarla anılan bir isim Sarkozy. 20-27 Kasım’da gerçekleştirilecek aday belirleme seçimlerinde yine kendi partisinden Alain Juppe ile yarışması bekleniyor. Seçime katılmak için her iki ismin de yeterli desteği bulacağı, Nisan-Mayıs 2017 tarihleri arasında iki tur şeklinde yapılacak seçimlerde Sarkozy’nin ikinci tura kalacağı ve Juppe’yi yenerek merkez sağın adayı olacağı belirtiliyor. Kimin kazanacağı yönünde tahminler sürekli değişkenlik gösterse de seçimin ikinci turunda Marie Le Pen, Alain Juppe ve Nicolas Sarkozy arasında bir yarış olacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor!

Fransa’da adı birçok kez rüşvet, sahte belge ile kendi partisini dolandırma ve kirli ilişkilerle anılan Nicolas Sarkozy hakkında günlük yeni haberler ortaya çıkıyor. Çarşamba günü Mediapart haber sitesi Sarkozy’i Kaddafi’yle tanıştırdığı iddia edilen silah tüccarı Ziad Takieddine yapılmış yeni bir röportaj yayınladı. Takieddine’in Mediapart verdiği bilgilere göre 2006-2007 yılları arasında Libya’dan aldığı paraları valizle doğrudan Sarkozy’e götürdüğünü belirtiliyor. Haberde Ziad Takieddine’nin Kaddafi ve Sarkozy arasında sadece aracı olduğu iddia edilirken Takieddine, 2006 sonunda ve 2007 Ocak ayında Libya’dan getirdiği para dolu iki valizi Sarkozy’nin sağ kolu, Cumhurbaşkanlığı genel sekreteri Claude Guéant’a üçüncü valizi ise doğrudan Sarkozy’e verdiğini belirtiyor.

Konuya dair Sarkozy hakkında Paris adliyesinde bir soruşturma dosyası 2013 yılından itibaren işleme konulmuştu. Bu kapsamda evi, işleri ve büroları basılmış ve kendisinin de ifadesine başvurulmuştu. Mediapart’da yayınlanan bilgilerin dosyada yeni delil olarak sayılacağı belirtiliyor. Sarkozy’nin bütün bu delillere rağmen 2017 seçimleri öncesinde yargılanmayacağı, çünkü soruşturma kapsamında kesin delil ve belge yetersizliği olduğu yorumları yapılıyor. 

Bu kadar kara ilişkiye bulanmış, rüşvet, sahte belge vb ile anılır olmuş bir Cumhurbaşkanı adayı ise Fransa’da girdiği seçim yarışında sürekli oy topluyor. Seçim için Sarkozy kollarını sıvayıp işe başladığında kamuoyu yoklamalarında yüzde 18 oranında oydan bahsedilirken, 14 Temmuz-14 Kasım tarihleri aralığında sürekli yükselen bir profille oy oranını bugün yüzde 34’lere kadar çıkardı. Halk Sarkozy’nin skandallarından bi-haber değil elbet. Yapılan röportaj ve anketlerde şuana kadar öne çıkan cevaplar durumu açıklamaya yetiyor; "istikrar istiyoruz", "seçeneksizliğin seçeneği", "onun cumhurbaşkanı olduğu dönemde bu kadar kötü bir durum yaşanmıyordu", "güvenlik ve göçmen sorununa kesin çözüm getirecek!"

Neo-liberal politikalar sonucu işsizlik, konut sorunu, düşük ücretlerle boğuşan Fransız halkının son yıllarda yaşanan terör saldırıları ardından korku ve endişeleri giderek derinleşti. Soldan bütünüyle umudunu kesenlerin adresi seçeneksizliğin seçeneği olarak merkez sağ olurken, aşırı sağ ise güç ve geniş kitleler içerisinde gövde kazanıyor. Gelecek kaygısı büyürken, Sarkozy gibi bir isim bile seçenek haline gelebiliyor. Bu seçimin galibini tabii ki geniş yığınların oylarından çok Fransız burjuvazinin desteği belirleyecek. Çünkü onlarda, neo-liberal kapitalizmin önündeki engellerin aşılması yönünde "istikrar" arayışında!

Yazarın diğer yazıları