‘Yurtseverlik mücadele iradesini gösterebilmedir’    –   Baran MAWA

Kürdistan BAAS Rejiminin elinden kurtulmayana ve Kürdistan özgür olmayana kadar sakalını kesmeme yemini eden yiğit bir Kürdistan yurtseverine aittir bu yemin. Yani Kürdistan halkının Mamê Rişê’sine. Mamê Rişê, Kürdistan halkının efsanevi bir öncüsü ve özgürlüğe sevdalı Kürdistan gençliğinin kahramanıdır aynı zamanda. Peki kimdir Mamê Rişê?

Mamê Rişê 14 yaşında yurtseverlikle başlayıp 28 yaşına kadar diktatör BAAS rejimine kök söktüren gerçek bir Kürdistan aşığı ve Kürdistan yurtseveridir. Mamê Rişê’de çocuk yaşta yeşermeye başlayan yurtseverlik duyguları gençlik çağında mücadeleye dönüşmüştür. 14 yıllık mücadelesi onu Başurê Kurdistan halkının yüreğinde yer edinmesine yetmiştir. Çünkü halkının yaşadığı acıları baskıları zulmü derinden hisseden Mamê Rişê bir Kürdistan genci olarak buna duyarsız kalamazdı. Halkının acılarını gidermek ve özgür bir ülke yaratmak onun tek hayali ve tek çıkarıydı. Bunun için en küçük hücresini dahi halkının özgür yaşayabilmesi için eyleme geçirmişti. Diktatör Saddam rejimine karşı onlarca savaşa girmiş ve Saddam ordusuna ağır darbeler vurmuştur. Ona bu kadar ağır darbeler vurduran halkına olan bağlılığıdır elbetteki. Düşmanın bütün yönelimlerine karşı her zaman kendini korumasını bilmiş düşmanın mermisiyle ölmeyi en büyük gaflet olarak görmüştür. Ne yazık ki yine bir ihanet sonucu Mamê Rişê bir ihanet pususunda şehit edilmiştir. Tıpkı 5 Temmuz’da şahadet haberini aldığımız büyük devrimci ve yurtsever Diyar Xerîb’in şahadetinde olduğu gibi.

Diyar Xerîb’in şahadet haberi başta Başurê Kurdistan olmak üzere tüm Kürdistan halkının yüreğine kor bir ateş gibi düştü. Halkın yakından tanıdığı ve halkla ilişkilerinde örnek bir yurtsever olduğu herkesçe bilinen bir gerçeklikti. Zaten ilk an halkın gösterdiği reflekslerde bunu doğrular niteliktedir. Öyle ki ilk başta Kürdistan halkı bu şahadete inanmak istemedi. Ya da bu acıyı yaşamak istemedi. Diyar Xerîb’in şahadeti Kürdistan halkında büyük bir öfkeye neden oldu. Diyar Xerîb’in şahadetinin Başurê Kurdistan’da bu kadar yankı bulmasının bazı sebepleri var elbetteki. Çünkü Diyar Xerîb başurê Kurdistan’ın bağrında doğup büyümüş, Helepçe katliamını, Enfal katliamını görmüş, halkın acılarını yakından hissetmiş ve bu acıları Kürdistan’tan söküp atmak içinde amansız bir mücadele yürütmüştür.

Sürekli halkın sorunlarını dinleyen ve acılarına ortak olan özellikleriyle halkın gönlünde yer edinmesini bilmiştir. Tıpkı o da Mamê Rişê gibi Kürdistan’ın özgürlüğü için uğruna canını feda etmekten bir an tereddüt etmemiştir. İşte bunun içindir ki halk bu gerçek yurtseverlerine sahip çıkıyor. Halk, TC’nin yanı sıra bu şahadetin sorumlularından birini de KDP olarak görüyor. Halkın böyle görmesi KDP’nin bugün izlemiş olduğu politikaların belirleyici bir etkisi vardır. Halkın böyle görmesinde KDP’nin faşist Türk devletine Başurê Kürdistan’daki işgal girişimlerine önayak olmasıdır. Halkın KDP’nin ihanet içerisinde olduğunu ve bu ihanetin Kürdistan halkının çıkarlarına karşı olduğunu her platformda dile getiriyor. Nitekim Diyar Xerîb için yapılan kitlesel eylemlerde haykırılan “Bimre Xiyanet’” sloganları açık ve net olarak KDP’yi işaret ediyor. Başurê Kurdistan halkı onurlu ve şerefli bir halktır kendi evladının hesabını nasıl soracağını bilir. Hele birde bu Diyar Xerîb gibi bir yurtseverse işte o zaman Başur halkı buna sessiz kalmaz hesabını sorar.

Mamê Rişê ve Diyar Xerîb Kürdistan gençliğinin kendine örnek olacağı gerçek birer halk kahramanıdır. Eğer Kürdistan gençliği kendine birilerini örnek olacaksa işte bu önder halk yurtseverleri ortadadır. Yaşamları ve mücadeleleri ortadadır. Gençliğin kendine sahte kahramanlar yaratmasına hiç mi hiç gerek yoktur. Eğer Kürdistan gençliği kendine birilerini model olarak alacaksa Mamê Rişê ve Diyar Xerîb en büyük örnek kişiliklerdir. Ve eğer gençlik bir yerden moral bekliyorsa bu devrimciler en büyük moral alma değerleridir. Kürdistan gençliği bu halk kahramanlarını doğru yaşadığı takdir de ben yurtseverim diyebilir.

Yazarın diğer yazıları

    None Found