Yüz kentte, 1080 noktada eylem

İran ve Doğu Kürdistan’da (Rojhilat) benzine yapılan yüzde 50’lik zamma karşı Cuma günü öğleden sonra başlayan protestolar sürüyor.

İran devleti, sosyal medya paylaşımlarını engellemek, büyük bir sansürün olduğu ülkede halkın sosyal medyadan haber ve görüntü almasını engellemek için interneti yasaklamasının ardından, kolluk kuvvetlerinin halka saldırısıyla ortaya çıkan ölüm ve yaralanma olaylarıyla ilgili sağlıklı bilgi de alınmıyor.  İran’da Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin talimatıyla Telekomünikasyon Bakanlığı internete erişimi 24 saat engelleme kararı aldı. Şu ana kadar İran’ın birçok merkezinde internet hatları kesilmiş durumda. İran interneti, hem haberlerin yayılmasını engellemek hem de sosyal medya üzerinde halkın örgütlenmesinin önüne geçmek için kesiyor.

Ölüm vakaları ile ilgili farklı açıklamalar yapılıyor. Pazar gün Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü Hengaw, Doğu Kürdistan’da kolluk kuvvetlerinin 21 kişiyi katlettiğini duyururken, farklı kaynaklar ülke genelinde yaşamını yitirenlerini sayısını 30 olarak duyurdu.

İranlı muhalif örgüt Halkın Mücahitleri’nin Paris’te yaşayan Sözcüsü Shahin Gobadi ise dün öğlen saatlerinde Twettir hesabından şu bilgileri aktardı: “İran’da isyan 107 kente yayıldı, 10 kentte 61 kişi öldürüldü.” Gobadi paylaştığı görüntünün Tahran’ın Vafadaran Caddesi’ndeki görüntüler olduğunu belirterek, kolluk güçlerinin doğrudan halkın üzerine ateş açtığını da söyledi.

1080 noktada eylem

Cuma gününden bu yana yüzlerce kişinin de yaralandığı, 1000’den fazla kişinin de gözaltına alındığı ifade ediliyor.

Öte yandan başkent Tahran, Tebriz, Kerec, Kirman, Kirmanşa, İsfahan, Şiraz, Bircend, Geçsaran, İlanm, Ahvaz, Zencan, Yezd gibi şehirler başta olmaz üzere çok sayıda şehir, kasaba ve ilçede başlayan eylemler önceki gün boyu ve gece sürdü.

Protestolar Rojhilat (Doğu Kürdistan) şehirleri başta olmak üzere İran’ın 31 eyaleti ve bu eyaletlere bağlı birçok şehrinde devam etti. Pazar günü ise eylemler hemen hemen İran ve Rojhilat’ın tüm şehir ve kasabalarına yayılarak sürdü. Pazar günü Tahran, Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Yezd, Kirman, Kirmanşa ve Kereç başta olmak üzere ülke genelinde 1080 noktada eylem düzenlendi.

Esnaf kepenk kapattı öğrenciler ayakta

Ülkede eylemlerden ötürü birçok şehirde okullar tatil edilmişti. Okulların tatil edildiği birçok kentte öğrenciler de eylemlere katıldı. Öğrencilerin eylemlere katıldığı kentlerden biri olan Tebriz’de üniversite kampüsünde toplanan yüzlerce öğrenci eylem düzenleyerek benzin zammını protesto etti. Eylemlerin devam ettiği kentlerin çoğunda esnaf eylemcilere destek olmak ve piyasanın güvenliğinin olmaması dolaysıyla kepenklerini kapattı. Esnaf ve tüccarların kepenklerini kapatarak eylemlere destek verdiği kentlerden biri başkent Tahran’dı. Tahran Çarşısı Esnaf Birliği Başkanı Ahmed Kerimi İsfahani, piyasanın güvenlik ve istikrarı sağlanmadan kepenklerini açmayacaklarını söyledi.

Eylemlerde 100’den fazla banka ve 50’den fazla dükkan ateşe verildi. Yine onlarca polis aracı ile Besic karargahları da yakıldı.  Ayrıca sosyal medya paylaşımlarında kent içinde ve yol kenarlarındaki dev bilboardlardaki İran Dini Lideri Ali Hamaney’in büyük boy postlerinin ateşe verilidiği görülüyor.

Bokan parlamenteri istifa etti

Bu arada ANHA’nın geçtiği habere göre İran Parlamentosu’nda Bokan Parlamenteri olarak yer alan Qasım Osmani de istifa ederek tepki gösterdi. Osmani, benzine yapılan zammın parlamentoda görüşülmeden ve parlamenterlerin onayını almadan yapılması, parlamenterlerin hiçbir fonksiyonunun olmadığını ortaya çıkardığını belirtti. Osmani, böyle bir parlamentoda parlamenter olmanın da hiçbir anlamının kalmadığını ifade ederek, Parlamentoya istifa dilekçesini verdi. Osmani’nin istifası henüz parlamento tarafından onaylanmadı. 

 HABERMERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found