Zahter yaparak geçimini sağlıyor

ROZANA DADO / ANHA/HELEB

Şêxmeqsûd Mahallesi’nde yaşayan Zînet Osman, bölgeye özgü Zahter yemeğini satarak geçimini sağlıyor.

Savaş izlerinin silinmediği Halep’te kadınlar el emeği işler ile ekonomik kazanç sağlıyor. Şêxmeqsûd Mahallesi’nde de birçok kadın bölgeye özgü Zahter yemeğini yaparak ailelerini geçindiriyorlar. Bu kadınlardan biri olan 50 yaşındaki Zînet Osman, 30 yıldır bu işi yapıyor. Zînet, evde yaptığı yemeği mahalle sakinlerine satarak geçimini sağlarken, mahalle sakinleri ise evde yapılan bu yemeğin çarşıdan satılandan daha lezzetli olduğunu belirtiyor.

Zînet, yemeği hazırladıktan sonra poşetlere koyarak satışa hazır hale getiriyor. Mahalle sakinlerinin yemeğe talebi ise oldukça yoğun. Geçimini bu yemeği satarak sağlayan Zînet, evde yapıldığı için mahalle sakinlerinin ilgisinin yoğun olduğunu belirtti.

Zahter’in yapılışı ve faydaları

Zahter yapımı için nohut, yeşil zahter, bulgur, ceviz, sumak ve susam ayrı ayrı kızartılıyor. Soğuması için büyük bir tencereye bırakılan bu ürünler, daha sonra birbirine karıştırılıyor. Daha sonra anason, tarçın, kizbere gibi baharatlar karıştırılıyor ve kızartılan susam üzerine serpiliyor.

İnsan vücudunu temizlemesi ile bilinen bu yemek, baş ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığına da iyi geliyor. Doğal antibiyotik de denilen Zehter’in hafızayı güçlendirdiği de belirtiliyor.

Yazarın diğer yazıları

    None Found