Zeki Bayhan 21 yıldır tutuklu –  Zabel MİRKAN

Zindana sığmayan sesler…

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için açlık grevi eylemleri devam ederken, ölüm orucu eylemleri de başladı. 10 Mayıs’ta ölüm orucuna başlayan 15 tutsaktan biri de Tekirdağ 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Zeki Bayhan.

Bayhan Gever doğumlu. Liseden sonra mimarlık bölümünü kazanmış, üniversiteye kaydını da yaptırmış ama okula devam etmemiş, İktisat bölümünü okuyup, bitirmiş.  1998 yılına gelindiğinde ise tutuklanmış. 21 yıldır tutuklu olan Bayhan, yazar kimliğiyle de tanınıyor. Demokratik Ekolojik, Cinsiyet Özgürlükçü Paradigma (Belge, 2011), 21. Yüzyıl Özgürlük İdeolojisi: Demokratik Sosyalizm (Belge, 2015) ve Soykırımcı Ulus-Devlet Paradigmasından Çıkış: Demokratik Ulus (Belge, 2016) yazarın yayımlanan kitapları. Geçtiğimiz aylarda ise Aram Yayınevi etiketiyle “Sıfıra Yükselmek” adlı çalışması okurla buluştu. Bayhan, yayımlanan bu son kitabında binlerce yıllık erkek egemen kültüre ve onu besleyen tüm diğer faktörlere odaklanıyor.

Vedat Türkali: “Zeki Bayhan iyi bir okuma yapmış”

Bayhan’ın 2015 yılında yayımlanan “21. Yüzyıl Özgürlük İdeolojisi: Demokratik Sosyalizm” kitabıyla ilgili geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz büyük yazar Vedat Türkali şöyle diyor: “Zeki Bayhan, iyi bir okuma yapmış ve toparlamış, geleceğe yönelik belirlemelerde bulunmuş. Bu önemli bir şey… Marksizm durağan değil çünkü, o bir metod; yaşamla sınanan ve zenginleşen. Bayhan’ın kitabı beni kendi hapishane yıllarıma, Sultanahmet Cezaevi’ne aldı götürdü. Hapishanede boş zaman olmaz, sanılanın aksine. Komünistler için elbette. Bir komünist, hapisliği bir kazanıma dönüştürmeyi becermiştir her zaman.”

“Geç kaldığımızın farkındayız”

Şu an Tekirdağ 2 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda eylemine devam eden Zeki Bayhan gönderdiği mektupta ise şöyle diyor: “Geç kaldığımızın farkındayız. Öcalan’ın 20 yıl önce tutsak alınmasında da, 20 yıldır tek kişilik bir hücrede tutulmasında da, ağır tecrit politikalarına maruz kalmasında da bizim sorumluluğumuz var. Bunun ağır ve acı bilincini taşıyoruz. İmralı rejimini daha fazla seyredemeyiz. Bu rejimin topluma yaydığı karanlığı dağıtmak istiyoruz. Zayıf bedenleri, ilerleyen yaşları ve asırlık inatlarıyla polis postalları altında ezilmek istenen analarımızın sesine ses, onurlu direnişlerine layık evlatlar olmak istiyoruz.”

Mektup Adresi:

Zeki Bayhan

Tekirdağ 2 No’lu Kapalı Ceza İnfaz Kurumu   / Tekirdağ

Yazarın diğer yazıları

    None Found