Zor günler geçiriyor

Britanya’nın AB’den anlaşmasız ayrılmasının ateşli taraftarı olan İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson için işler, hiç de iyi gitmiyor. Johnson, Brexit ile ilgili gizli belgeleri açmak zorunda.

Göreve geldiği geçen temmuz ayı sonundan bu yana Brexit (Britanya’nın AB’den çıkışı) nedeniyle oldukça stresli günler yaşayan Başbakan Boris Johnson, bu kez de Brexit ile ilgili gizli belgeleri açıklamaya zorlanması nedeniyle zor durumda. Ayrıca Britanya Parlamentosu’nda erken seçime ikinci kez onay çıkmadı.  Britanya Parlamentosu’nda Jonhson’a dönük tatil öncesi üst üste üste gelen darbeler, belgelerin açıklanması zorunluluğu, erken seçim ve anlaşmasız Brexit’in (ayrılık) reddi biçiminde sıralanabilir.

302’ye karşı 311

Britanya’da Avam Kamarası, Johnson hükümetini Brexit’e ilişkin gizli belgeleri açıklamaya zorlayacak bir tasarıyı kabul etti.

Avam Kamarası’nda yapılan oylamada, AB ile anlaşmasız ayrılmanın sonuçlarına dair bilgileri içeren gizli belgelerin yayımlanması kararı alındı. Oylamada 311 milletvekili ‘evet’, 302’si ise ‘hayır’ oyu kullandı.

Sadece planlar veya resmi evraklar değil, hükümet görevlilerinin elektronik posta, sosyal medya ve WhatsApp gibi uygulamalar yoluyla yaptığı tüm uluslararası yazışmalar da açıklanabilir. Alınan kararla hükümetin ayrıca Parlamento’nun bugünden itibaren 5 haftalığına askıya alınmasına ilişkin plan üzerine yapılan görüşmelerin de yayımlanması öngörülüyor.

Parlamento’da ayrıca anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük yasanın uygulanmasını zorunlu kılan bir tasarı da görüşüldü. İşçi Partisi’nin sunduğu tasarıya itiraz olmadığı için metin oylama yapılmadan kabul edildi.  Böylece hükümetin 19 Ekim’e kadar AB ile bir Brexit anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB’den 3 aylık erteleme talep etmesini öngören yasanın gereğini yerine getirmesi zorunlu oldu.

Anlaşmasız ayrılık suya düşüyor

Johnson’a karşı alınan bu kararla, Muhafazakar Parti lideri aynı zamanda Britanya Başbakanı Johnson, göreve geldiğinden bu yana Brexit konusunda yaşadığı başarısızlıklara yenilerini daha eklenmiş oldu. Son olarak Kraliçe Elizabeth II, 31 Ekim’e kadar Brexit’in anlaşmasız olarak gerçekleşmesini engelleyen yasa tasarısını onaylamıştı. Böylece Johnson’un anlaşmasız da olsa Brexit’i gerçekleştirme vaadi de suya düştü.

Bir kez daha ret

Öte yandan Johnson’ın 5 haftalık bir süre için askıya alınacak parlamentonun son oturumunda ikinci kez gündeme getirdiği erken seçim, muhalefet tarafından tekrar reddedildi.

Johnson’ın 15 Ekim tarihinde erken seçime gidilmesi yönündeki önerisine 293 milletvekili onay verdi; böylece gerekli olan üçte iki çoğunluk sağlanamadı. Teklifin geçmesi için 434 oy gerekiyordu.

Muhalefet, erken seçim yerine anlaşmasız Brexit’in önüne geçecek adımların atılmasını istiyor.

Böylece Parlamento’daki altıncı yenilgisini almış olan Johnson ise erken seçim talebinin gerçekleşmesi için bir takım yasal önlemler alabileceğini söylüyor. Oylama sonrası konuşan Johnson, parlamenterleri Brexit’ten yana oy veren “İngiliz halkından daha iyi bildiklerini sanmakla” suçladı. Parlamento, erken seçim oylamasının ardından 14 Ekim’e kadar tatile girdi.

Takvime göre geri kalındı

Büyük Britanya’da 2016 yılındaki referandumda yüzde 52’ye yakın oyla AB’den çıkma kararı alınmıştı. Kuzey İrlanda ve İskoçya’da çoğunluk AB’de kalınmasını isterken, İngiltere ve Galler’de ise Brexit yanlıları çoğunluktaydı.

Normal şartlarda Brexit’in 31 Mart 2019’da gerçekleşmesi gerekiyordu. Ancak AB ile Londra yönetimleri arasındaki müzakerelerde özellikle Brexit’in maliyetinin paylaşımı, AB üyesi İrlanda ile Britanya’ya bağlı Kuzey İrlanda sınırlarının durumu ile AB ülkeleriyle Britanya vatandaşlarının statüleri noktasında anlaşmazlıklar yaşanmıştı.

Johnson, 31 Ekim’de anlaşma olsun veya olmasın İngiltere’yi AB’den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

LONDRA

Yazarın diğer yazıları

    None Found