Zorla ifade imzalatılmak istendi

Yerlerine kayyum atanan Savur, Mazıdağı ve Derik belediye eşbaşkanları ile belediye çalışanlarının mülakata alındığı öğrenildi. Gözaltındaki belediye çalışanlarına, eşbaşkanlara dair hazırlanan ifadeler zorla imzalatılmak istendi.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 15 Kasım’da Savur Belediye Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez ile belediye çalışanları Müslime Özbahçeci, Hediye Güneş, Burhan Temel ve Feyzullah Erol gözaltına alındı. Gözaltına alınan eşbaşkanlar görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanırken, 8 gündür Mardin Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan eşbaşkanlar ve belediye çalışanlarının işlemleri sürüyor.

Avukatların verdiği bilgiye göre, eşbaşkanlar ve belediye çalışanları ”örgüt adına faaliyet göstermek” iddiasıyla gözaltında tutulurken, henüz hangi faaliyetlerinden dolayı gözaltında olduklarına dair savcılık tarafından bilgi verilmedi.

Zorla imza attırılmak istendi

Edinilen bilgilere göre gözaltına tutulan eşbaşkanlar ve belediye çalışanları mülakat adı altında avukatları olmadan ifadeleri alınmaya çalışılırken, yine belediye çalışanlarına vermedikleri ifadeler tehdit ve şantaj ile imzalatılmak istendi. Gözaltındaki belediye çalışanlarının özel telefon görüşmelerinin de dinlenerek, önlerine konuldu; eşbaşkanlar üzerine hazırlanan ifadeleri kabul etmemeleri durumunda görüşmeleri ailelerine göndermekle tehdit edildi. Özellikle gözaltındaki kadınlara dönük baskı, darp etme girişimine kadar vardırıldı.

Araçtan indirilmeden muayene

Hastane kontrolüne götürülen eşbaşkanlar ve belediye çalışanlarının kelepçelerinin fazla sıkılması nedeniyle polislerle aralarında tartışmalar yaşanırken, yine hastane kontrolü sırasında gözaltı aracından indirilmeden muayene edildileri. Araca gelen doktor, sorularına cevap vermeyen gözaltındakileri muayene etmeden rapor düzenledi. Bunun yanı sıra gözaltındakilerin yaşanan bu tartışmalar nedeniyle keyfi bir şekilde lavaboya çıkma haklarına da sınırlama getirildiği öğrenildi.

Polislerin keyfi olarak avukat görüşmelerini de engellemeye çalıştıkları bilgisi edinilirken, avukatların konuya dair savcılık ile yaptıkları görüşmenin ardından görüşmeleri yapabildikleri ifade edildi.

MARDİN

Yazarın diğer yazıları

    None Found