1 oy 80 vekil demek

EGÎD EREN/FRANKFURT

HDP Hatay Milletvekili Adayı Barış Atay, “Bu seçimde muhakkak HDP’nin barajı geçmesi gerekiyor. Biz de o yüzden 80’le değişir derken, bundan bahsediyoruz. Burada 1 oyun, 80 milletvekili demek olduğunu unutmamak lazım” dedi.

HDP Hatay Milletvekili Adayı Barış Atay,  sistem açısından, bu seçimlerin bir viraj görevi gördüğünü söyledi. Baskın seçimde bir sistem değişikliğinin oylananacağını kaydeden Atay,  Erdoğan’ın bütün hayal ettiği o sistem için var gücüyle savaşacağını söyledi. Atay devamla şunları dile getirdi: “Sol, sosyalist, devrimci, demokrat güçlerin dayanışması bu faşist gidişata karşı topyekün bir mücadele vermesinin önemi çok büyük. Yurt dışında yaşayan dostlar da, oy potansiyellerin bir önceki seçimde ne kadar yararlı olacağını gördü. AKP tabanın da Avrupa’da çok daha yoğun çalışmalar yaptığı malum. Muhalif partilerin bu işi daha çok ciddi alması gerekiyor. Şu an ciddiyetle uğraştıkları şeyi daha da artırmak gerekiyor. O yüzden onlardan ricam gerçekten seçimlere etki edebilecek oyları sandığa taşıması için çaba göstermeleri gerekiyor.”

İlk darbeyi vuracağız

Atay, HDP’nin bu dönemde sol partilerle olan ittifakı Türkiye’de yükselmekte olan sol değerlerin mücadelesinin bir göstergesi olduğuna işaret etti.

Ezilen Kürt ve Türkiye halklarının tamamının, ortak mücadelesi olmadan uğruna mücadele ettikleri sosyalist değerlerle kurtuluşun mümkün olmayacağını altını çizen Altay, “Matematik hesap çok net. HDP barajın altında kalırsa AKP artı 80 milletvekili çıkarır. HDP barajı geçerse meclis muhalefetin olur. Meclis’in muhalefetin eline geçtiği bir sistemde Erdoğan’ın olası bir başkanlığını dahi hayal ettiği gibi ülkenin içinde at koşturmaya devam ettirecek bir düzen sonu olacaktır. Bu seçimde muhakkak, HDP’nin barajı geçmesi gerekiyor. Bizde o yüzden 80’le değişir derken, bundan bahsediyoruz. Gerçekten bir kişiden ya da milyonlarca kişiden bahsetmiyoruz. Burada 1 oyun, 80 milletvekili demek olduğunu unutmamak lazım. Bu fikirle bu şiarla hareket etmek gerekir. HDP’nin barajı geçeceği bir sistemde, AKP’nin Erdoğan’ın gidişatına ilk darbeyi vuracağımızdan emindir” dedi.

Şevk, cesaret ve özgüven

Avrupa’ya büyük bir beyin göçünün olduğuna dikkat çeken Atay şunları belirtti: ”Beyin göçü tam olarak niçin olur. Sonuç itibarıyla ülke içindeki istikrasızlıktan, baskılardan artık insanlar nefes alacak durumdadır. Var olan yaşamını idame edememeyen, ortamı artık asgari düzeyde bulamayışındandır. AKP’ye vurulacak bir darbe ve bunun devamında gelecek mücadelenin tamamı insanların yeniden inşa edildiği huzurun, kendileri açısında olumlu olan bir Türkiye olarak düşündüğümüzde, beyin göçünün de sevdikleri kökleri olan ülkeyi terk etme zorunluluğu ortadan kaldırılacaktır. O yüzden her şeyin başı olan, Erdoğan sistemine bir darbe vurmaktır. O mücadelenin yaratacağı olumlu hava ve motivasyon bizim çok daha büyük bir şevkle, cesaretle ve özgüvenle kazanmamızın zamanını getirecektir.”