10 kentilyon dolarlık METEOR!

Bilim insanları Dünya’ya yakın bir noktadan 2026 yılında geçecek olan Psyche göktaşı üzerinde araştırmalar yapmaya hazırlanıyor. Çok büyük bir kısmı demir ve nikel olduğu tahmin edilen göktaşındaki tüm metallerin değeri 10 kentilyon dolar olarak hesaplanıyor.

Ama tabii ki bilim insanlarının Psyche üzerinde yaptığı araştırmalarının amacı bu değil. Psyche’nin sıradışı yapısını inceleyen uzmanlar meteorun aslında kozmik felakete uğramış bir gezegenin soğumuş merkezi olduğunu düşünüyor.

Arizona Eyalet Ünivertesinden Lindy Elkins Tanton’un başında olduğu ekip 2022 yılında Psyche’nin yüzeyine inecek bir aracı uzaya gönderecek. 210 kilometre genişliğindeki dev meteor üzerinde yapılacak incelemelerin Dünya’nın merkezi ve gezegenlerin oluşumu konusunda ciddi bilgiler sağlayacağı düşünülüyor.

Büyük oranda metalden oluştuğu nerden biliniliyor?

Bilim insanlarının yaptığı incelemeler sonucunda Psyche’nin radar dalgalarını diğer sıradan meteorlardan çok daha fazla yansıttığını gördü. Yine Psyche diğer meteorlara göre çok daha hızlı ısınıyor ve soğuyor. Bu nedenle bilim insanları Psyche’nin metalden oluştuğunu düşünüyor.

Psyche nasıl oluştu?

Güneş Sisteminin ilk oluştuğu dönemde küçük bir gezegenin ağır meteor bombardımanı altında parçalandığı düşünülüyor. Psyche de dış katmaları meteor bombardımanları sonucu uzaya savrulan bu gezegenin iç katmanından kalan soğumuş bir parça.

Neler incelenecek?

Öncelikle Psyche’nin gerçekten bir gezegenin iç katmanlarından bir parça olup olmadığı test edilecek. Bunun için uzay aracı üzerinde meteorun bileşenlerinin elektrik yükünü inceleyecek bir magnetometre bulunuyor. Yine bunun yanı sıra bir gamma ışını ve nötron spektometresi yer alacak. Bu sayede meteorun bileşenleri tespit edilecek.

Bileşenleri konusunda tahminler neler?

Psyche’nin ağırlıklı olarak demir ve nikelden oluştuğu düşünülüyor. Ancak meteorun dış katmanlarında çok daha değerli metaller de bulunuyor olabilir. Tahminler gümüş, altın, paladyum, iridyum ve bakırın bolca bulunduğu yönünde.

Değeri ne kadar?

Bilim insanları sadece eğlence amaçlı olarak Psyche’nin olası değerini de hesaplamış. Eğlence amaçlı çünkü bu metalleri Dünya’ya büyük miktarlarda getirmenin yolu şu anda bulunmuyor. Yapılan hesap meteorun değerinin 10 kentilyon kadar olduğunu gösteriyor. Yani 1’in yanına 19 sıfır koymanız gerekiyor.

Gelecekte meteorlardan maden elde edilmesi mümkün mü?

Bilim insanları uzay madenciliğinin gerçekleşeceğine inanıyor. Şu anda ama bu hayalin yanına dahi yaklaşabileceğimiz bir teknoloji bulunmuyor. Örneğin Psyche gibi 250 km genişliğindeki dev bir cismin öncelikle yörüngesinin manipüle edilerek Dünya çevresinde yörüngeye oturtulması gerekiyor. Bunun ardından çıkarılacak metaller Dünya’ya indirilebilir.


Mars’ta yaşam beynimizi küçültebilir

Mars’ın kolonileştirilmesi için uzay çalışmaları sürerken kızıl gezegende yaşamın insan anatomisine olası etkileri konusunda çalışmalar yapılıyor.

NASA tarafından yapılan ve Berlin’deki Avrupa Nörobilim Federasyonuna sunulan bir araştırmanın sonuçlarına göre Mars’ta iki sene geçirecek bir astronotun beyninde ciddi sorunlar oluşabilir.

Araştırma çerçevesinde Mars’ta kurulabilecek bir uzay istasyonu simülasyonu içinde 30 gün yaşayan 16 gönüllünün anatomik değişiklikleri izlendi. Simülasyona katılan tüm gönüllülerin beyinlerinde hippocampus olarak adlandırılan ve yeni anıların oluşturulmasını sağlayan bölgede küçülme gözlemlendi. Küçülme oranı ise ortalama yüzde 3 olarak kaydedildi.

Ekipte yer alan Berlin Charite Tıp Fakültesinden Anika Werner, küçülmenin büyük bir ihtimalle sosyal izolasyondan ve hiçbir şey yapmamaktan kaynaklandığını belirtti.

Mars’a gidecek olan astronotların uzun süreli sosyal izolasyon nedeniyle beyinlerinin yapılarının ciddi bir şekilde etkilenebileceği ifade ediliyor.

Bilim insanları beynin yeni bağlantılar oluşturabilme yeteneği nedeniyle söz konusu etkilerin Dünya’ya dönüş sonrasında ortadan kalkacağı görüşünde.

Mars’a yolculuğun tek riskli tarafı bu değil tabii. Mars Güneş’ten gelen radyoaktif ışınlara çok daha fazla maruz kalıyor. Bu nedenle Mars yolcuları gezegen üzerinde radyasyondan koruma sağlayacak yapılarda kalabilecek.


Neden hala uzaylılardan haber alamadık ?

Evrende milyarlarca galaksi ve muhtemelen ondan daha fazla Dünya benzeri gezegen var. Bilim insanlarının çok büyük bir bölümü evrenin insan dışında zeki canlı yaşamına ev sahipliği yaptığını düşünüyor.

İnsanlık yaklaşık 70 yıldır radyo teleskopları aracılığıyla Dünya dışındaki gelişmiş medeniyetlerin yaydığı radyo dalgalarını takip etmeye çalışıyor. Bugüne kadar uzaylıların varlığı konusunda hiçbir ize rastlanmış değil.

Radyo dalgalarının dinlendiği SETI projesinden Jason Wrigt ve ekibinin yeni geliştirdiği matematiksel bir analize göre insanlık uzayı dinlemeye “henüz” başladı. Yapılan incelemede bugüne kadar yapılan radyo dalgası araştırmasının evrenin bilinen ölçüleri dikkate alındığında çok küçük bölgeyi kapsadığı ortaya çıktı.

Bir kıyaslama yapmak gerekirse SETI eğer dünyadaki okyanuslardaki sular içinde bir organizma arıyor olsaydı bugüne kadar yaptığı çalışma sadece bir küvet suyu kapsamış olacaktı.

Yani daha insanlığın önünde sadece kendi galaktik komşumuz olan çevreleri taraması için binlerce yıl var.