11 klasöre 20 dakika!

Daha önce tahliye edilen ama ardından tahliyesi durdurulan Gever Belediyesi Eşbaşkanı Remziye Yaşar’ın avukatı Şoreş Diri, gece yarısı apar topar toplanan mahkeme heyetinin 11 klasörlük dosyayı 20 dakikada karara bağladığını söyledi.

Hakkari’de 15 Ekim 2019’da yapılan ev baskınıyla gözaltına alınan ve 17 Ekim’de Hakkari Adliyesi’nde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanan Gever Belediye Eşbaşkanı Remziye Yaşar hakkında, 4 Şubat’ta Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasında tahliye kararı verilmişti. Kararın ardından savcılığın bir üst mahkeme olan 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak iptal ettirdiği tahliye kararına karşı Yaşar’ın avukatları bir üst mahkeme olan 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuş, mahkeme ise başvuruyu reddetmişti.

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yaşar’ın avukatlarından Şoreş Diri, tutuklanma ve tahliyenin durdurulmasını değerlendirdi. Gece yarısı apar topar toplanan mahkeme heyetinin 11 klasörlük dosya hakkında 20 dakika içinde karar verdiğine dikkati çeken Diri, yargının iktidarın siyasi intikam aleti olarak işlev gördüğünü söyledi.

Sahte deliller üretildi

 Dosyanın siyasi bir karar doğrultusunda hazırlandığını belirten Diri, iktidarın sadece eşbaşkanları değil, ona oy veren halkı ve aileleri de cezalandırdığını söyledi. Dosya içinde sahte deliller üretildiğini dile getiren Diri, Yaşar hakkında, “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla dava açıldığını belirterek, “302. maddeden dava açıldı. Daha sonra bu dava, Sayın Yaşar hakkında önceden açılan ve ‘Yüksekova KCK Ana Davası’ olarak bilinen dava ile birleştirildi. 4 Şubat’ta görülen duruşmada dinlenen tanıklar işkence altında ifade verdiklerini ve bu beyanları kabul etmediklerini dile getirdiler. Dava dosyasına eklenen bir belgenin 9 yıl önce dava dosyasına konulduğu ve 9 yıl aradan sonra yeniden dosyaya iliştirilerek müvekkilimiz hakkında sahte delil üretilmeye çalışıldığını gördük. Bu olay bile kendi başına Kürt siyasileri ve seçilmişleri üzerinde yürütülmek istenen sindirme politikalarının hukuka ne denli aykırı olduğunu tek başına ortaya koymaktadır” dedi.

Hukuk garabeti yaşandı

 İlk duruşmada tahliyesine karar verilen Yaşar’ın tahliyesinin çok hızlı bir şekilde durdurulduğunu hatırlatan Diri, “Yapılan yargılama sonucunda dosyanın içerisinde müvekkilimizin tutuklu kalmasına gerekçe olabilecek bir şeyin olmadığına kanat getiren yargılamayı yapan Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi, müvekkilimizi tutuksuz yargılanmak üzere tahliye etti. Mahkemenin vermiş olduğu bu karardan sonra savcı, adeta siyasi odaklardan talimat almışçasına alelacele tahliye kararına itiraz ederek, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Ve gece yarısı apar topar mahkeme heyeti toplandı. 11 klasörlük dosya hakkında 20 dakika içinde karar verildi. 4 Şubat’taki duruşmada adeta bir hukuk garabeti yaşandı ve müvekkilimiz Remziye Yaşar, yeniden tutuklandı. Bu karara da yapmış olduğumuz itiraz Hakkari 3. Ağır Ceza Mahkemesince reddedildi” diye konuştu.

3. kez aynı suçlama

 Yaşar’ın 3. kez aynı suç isnadıyla tutuklandığını ve bugüne kadar toplamda 35 ay tutuklu kaldığını vurgulayan Diri, “Yüksekova KCK davası olarak bilinen 38 sanıklı dosyada sadece müvekkilimiz tutuklu yargılanmaktadır. Verilen bu hukuksuz kararı Anayasa mahkemesine taşıyacağız” dedi. Diri, yargının iktidarın siyasi intikam aletine dönüştüğünü vurguladı.

 HAKKARİ