110 genç 130 kilometre yürüdü – Yılmaz ROJ / SAARBRÜCKEN

Almanya, Fransa ve İsviçre’den 110’u aşkın genç 6 gün boyunca Öcalan’a özgürlük talebiyle 130 kilometre yol katetti. Ne Alman polisinin engelleri ne de soğuk hava gençlerin coşkusu ve kararlılığına gölge düşüremedi.

Frankfurt’tan Strasbourg’a yürüyen gençler, “Önderimiz özgürleşene kadar sokakları terketmeyeceğiz” diyerek, herkesi yarın Strasbourg’da yapılacak kitlesel yürüyüş ve mitinge davet ediyor.

Almanya, Fransa ve İsviçre’den 110’u aşkın gencin katıldığı uzun yürüyüşün dünkü etabı sabah St. Ingbert tren istasyonunda başladı. “Tecride izin verme, Önder Apo ile özgürleş” şiarıyla yürüyen gençler 13 kilometrelik yürüyüş ardından Saarbrücken’e ulaştı. Altı gün boyunca gerek Alman polisinin provokatif saldırıları, gerekse soğuk hava koşullarına rağmen kararlılık ve coşkularından bir şey kaybetmeyen gençlere son gün Kürdistanlı analar ve CÎK üyeleri de destek verdi. Saarbrücken’de Europagaleri önünde yapılan mitingle de komplo ve tecrit protesto edidi. Bugün otobüslerle Strasbourg’a gidecek gençler diğer kollardaki uzun yürüyüşçülerle birleşerek CPT ve Avrupa Konseyi önüne yürüyecek. Cumartesi günü ise merkezi Strasbourg yürüyüş ve mitingine katılacaklar.

Hollandalı genç de katıldı

Yürüyüşe katılanlar arasında Hollandalı bir genç de var. Jesse van Duijl Amsterdam’dan geliyor. Siyaset bilimleri okuyan ve mastırını yapan genç, Kobanê direnişiyle Rojava devrimi ve Kürtlerle tanışmış. “Hayran kaldım, Rojava’daki komünal yaşamın mimarının Öcalan olduğunu öğrendim. Böylesi bir insanın tutsak olması kabul edilemez. Öcalan’a özgürlük için yürüyüşte yer almaya karar verdim” diyor.

Gözaltı da engelleyemedi

Yürüyüşe ilk kez katıldığını belirten Çiya Sevinç, “Bir Kürt genci olarak sesimizi, gücümüzü, duruşumuzu göstermek için yürüyüşte yer almak istedim” diyor. Alman polisinin yürüyüş boyunca çıkardığı engellere, Öcalan’a yönelik ambargoya tepki gösteren Çiya, “Aynı Türkiye gibi kirli bir politika yürütüyorlar” diye belirtiyor. “Bijî Serok Apo” sloganı attığı için 2. gün gözaltına alındığı da söyleyen Çiya, “Önderimiz için yürüyoruz ama onun resmini taşımamız, onunla ilgili slogan atmamız engelleniyor. Bu yasakları kabul etmiyoruz” diyerek, gençlere şu çağrıda bulunuyor: “Her yerde sesimizi yükseltelim, tecridi birlikte kıralım.”

Özgürleşene kadar direniş

Yürüyüşün altı gün boyunca büyük bir motivasyon, moral ve coşkuyla sürdüğünü anlatan Ali Mahsum, “Önder Apo, Ortadoğu’da yeni yaşamın mimarıdır. Gençler olarak önderliğimiz etrafında kenetleniyoruz. Engeller ve baskılar bunu engelleyemez. Direnişimiz ve mücadelemiz Önderliğimiz özgürleşene kadar sürecektir” diyor.

İkinci kez yürüyüşte

Agit ise 3 yıl önce Şırnak’tan Almanya’ya gelmiş. Bielefeld kentinden yürüyüşe katılan Agit, ikinci kez yürüyüşe katıldı. “21 yıldır Önderliğimiz üzerinde devam eden tecridi protesto etmek için 2 yıldır bu yürüyüşte yer alıyorum” diyen Agit gençlere şu çağrıda bulunuyor: “Tüm Avrupa’da yaşayan genç arkadaşlarda bu etkinliklerde yer alabilmelidir. Avrupa bizler için büyük asimilasyon merkezleridir ve bunu yenebilmek kendi kültürümüze, Önderliğimize sahip çıkabilmek için hep beraber olmalıyız.”

Strasbourg’da buluşalım

İsyan Agiri de Alman polisinin engellemelerine tepkili. “Es lebe Öcalan” (Yaşasın Öcalan) sloganlarının dahi yasaklandığını belirten İsyan, “Amaçları yürüyüşü provoke etmek, engellemekti ancak başaramadılar” diye belirtiyor. Aşırı rüzgar ve soğuk havaya rağmen yürüyüşlerini kararlılıkla sürdürdüklerini ifade eden İsyan, herkesi yarın Strasbourg’da yapılacak merkezi yürüyüş ve mitingde buluşmaya davet ediyor.