12 GÜNDE: 355 gözaltı 74 tutuklama

Türk Hükümeti’nin ‘entegre strateji’ diye tanımladığı yeni savaş konseptinin siyasi tasfiye ayağı devam ediyor. Gözaltı ve tutuklama furyası şeklinde sürdürülen rehin alma operasyonlarıyla BDP kadroları, cezaevlerine dolduruluyor. Sadece son 12 gün içerisinde 355’in üzerinde Kürt gözaltına alındı, bunlardan en az 74’ü de tutuklandı.
Adana, Van, Antep, Mersin, Urfa ve Şırnak’ta Kürt siyasetçilerine yönelik başlatılan siyasi operasyon dün İzmir’de devam etti. İzmir’de sabah saatlerinde BDP yöneticilerinin evlerine ve Siyaset Akademisi’ne yapılan baskınlarda 30’ü aşkın kişi gözaltına alındı. Evlerde ve akademi de bulunan bilgisayar, CD ve kitaplara el konuldu. Baskınlarda gözaltına alınanlardan isimlerini öğrenebildiklerimiz şunlar: BDP Bayraklı İlçe Başkanı Zeynel Hasdemir, BDP PM Üyesi Ahmet Demiroğlu, BDP İzmir İl Yöneticisi Emine Aslan, BDP Bornova İlçe Yöneticisi Hayrettin Aras, BDP Gaziemir İlçe Yöneticisi İbrahim Çağdan, BDP Çiğli İlçe Yöneticisi Cemil Akçay, BDP Bornova İlçe Yöneticisi Hamit Sarı, BDP Bayraklı İlçe Yöneticisi İbrahim Akdemir, BDP Bayraklı Mahalle çalışanı Mehmet Turan, BDP Karabağlar İlçe Yöneticisi Hasan Daş, BDP Doğanlar İlçe Yöneticisi Fehmi Çiftçi, BDP Karabağlar İlçe Yöneticisi Celal Ecevit, BDP Aliağa İlçe Yöneticisi Mustafa Karahan, Mezopotamya Kültür Merkezi yöneticisi Emir Ali Genç ile Ayşe Şımay, Tülin Yılmaz ve Gani Poyraz.
Gözaltına alınanlar, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanıyor. BDP önünde ise protesto gösterisi ve oturma eylemi yapılarak, gözaltındakilerin serbest bırakılması istendi.
Aynı operasyon kapsamında BDP MYK Üyesi Nizamettin Öztürk de dün akşam saatlerinde İstanbul’da gözaltına alındı. Öztürk’ün de İzmir’e götürülerek, orada sorguya alınacağı belirtildi.

Şırnak: 75 gözaltı, 47 tutuklama
Şırnak, Cizre, Silopi, Beytüşşebap’ta 17 ve 20 Eylül tarihleri arasında yürütülen operasyonda 75 kişi gözaltına alınırken, bunların 59’u Amed’e sevkedildi ve 47’si çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Kent Meclisi faaliyetleri içinde bulundukları gerekçesiyle gözaltına alınan BDP’liler, „yasadışı örgüte üye olmak“ iddiasıyla tutuklandı.

Şemdinli: 11 gözaltı, 6 tutuklama

Hakkari/Şemdinli’de 16 Eylül’de yapılan baskınlarda gözaltına alınan 9 BDP’li Van’a götürülerek savcılığa çıkarılmıştı. Şemdinli Belediye Başkan Yardımcısı Naif Yalçın ile BDP İlçe Başkanı Şuayip Sevik’in de aralarında bulunduğu 6 kişi „örgüt üyesi“ suçlamasıyla tutuklanmıştı. Önceki gün de 2 çocuk gözaltına alınmıştı. Çocuklar hala bırakılmadı.

Suruç: 25 gözaltı
Urfa Suruç’ta 20 Eylül’de YJA Star gerillası Hilal Uğur için açılan taziye çadırını ziyaret etmek isteyen halka polis saldırmış, aralarında gerillanın annesi Hedle Uğur ile BDP’li İlçe Başkanı Mehmet Kayhan ve yöneticilerinin de bulunduğu 25 kişi tartaklanarak ve yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmıştı. Gerillanın annesi ile kardeşlerinin bulunduğu 9 kişi bırakılmıştı, diğerleri ise hala gözaltında.

Van: 28 gözaltı, 2 tutuklama
Antep’te de 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltılar Siirt, Bitlis, Adana, Batman, Amed ve Van’da da gerçekleşti. BDP PM Üyesi Emrullah Bingül de 21 Eylül’de Van-Tatvan karayolunda bindiği otobüsten alınmıştı, hala sorguda. Van’da geçen hafta da 27 kişi gözaltına alınmıştı. 15 Eylül’de Van’da gözaltına alınan BDP’li Ramazan Kamaç ve MKM-Der çalışanı Nurullah Aslan, „Örgüte yardım yataklık“ ve „Örgüte eleman kazandırmak“ iddiasıyla Van Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı.

Viranşehir: 9 gözaltı
Urfa Viranşehir’de de önceki gün (21 Eylül) BDP yöneticisi 9 kişi gözaltına alındı. BDP’lilerin polis sorgusu sürüyor.

Yüksekova: 4 gözaltı
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde de 21 Eylül sabahı polis çok sayıda eve eşzamanlı operasyon yaparak, 4 kişiyi gözaltına aldı. Sorguları sürüyor.

İstabul: 170 gözaltı
18 Eylül’de İstanbul’daki tecrit eylemine şiddetli bir müdahalede bulunan polis, 170 kişiyi gözaltına alınmıştı, tutuklanan olmamıştı.

Mersin: 8 BDP’li tutuklandı
Mersin’de 13 Eylül’de “örgüt adına eylem düzenlemek” ve “örgüte eleman kazandırmak” iddiasıyla gözaltına alınan 10 BDP’li yöneticiden 8’i tutuklanmıştı. Tutuklanan BDP’liler, Adana F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Adana: 17 gözaltı, 11 tutuklama
Adana’da 8 Eylül’de evlere düzenlenen baskınlarda BDP İl Başkanı Zeki Karataş’ın da aralarında bulundu 17 kişi gözaltına alındı. BDP Seyhan İlçe Başkanı Refik Bayav, DİHA muhabiri Hamdullah Keser ile Zeki Karataş’ın da aralarında bulunduğu 11 kişi, 11 Eylül’de „KCK yapılanmasında yer almak“ iddiasıyla tutuklandı.

BDP’yi tasfiye operasyonu
Gözaltına alınan ve tutuklananlar arasında il başkanları, PM üyeleri ve il genel meclis üyeleri, çocuklar ve Azadiya Welat çalışanları da bulunuyor. İnsan hakları örgütleri tarafından hazırlanan raporlar, gözaltıların eski Başbakan Tansu Çiller döneminden daha yüksek olduğunu gösteriyor.

6 ayda bin 356 BDP’li tutuklandı
20 Eylül Salı günü basın açıklaması yapan BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş BDP’nin son altı ayda bin 356 üyesi ile yöneticisinin tutuklandığı duyurmuştu. Beştaş, “Gözaltı ve tutuklamalarla Kürt sorunu çözülmeyecek” diyerek hükümeti “meşruiyet çizgisine” davet etmişti. Bu rakamlara üstteki tutuklamalar eklenmemişti.

HABER MERKEZİSultanbeyli’de BDP’ye abluka

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı İstanbul/Sultanbeyli’de son bir buçuk yıl içerisinde BDP’nin 300 üyesi ve yöneticisi gözaltına alındı, 62’si de tutuklandı.

„KCK“ adı altında 14 Nisan 2009’da başlatılan ve bugüne kadar 3 bine yakın üzerinde Kürt siyasetçi ve insan hakları savunucusunun tutuklandığı siyasi operasyonlardan en fazla nasibini alan metropollerden birisi de İstanbul. İstanbul’da Kürtlere yönelik siyasi operasyonlar, Mart ayında Kürtlerin demokratik direniş çerçevesinde başlattığı Demokratik Çözüm Çadırı eylemlerinden bu yana hız kesmeden devam ediyor. Mart ve Haziran ayları arasında düzenlenen operasyonlarda İstanbul’da aralarında DYG üyesi gençlerin de bulunduğu 232 kişi gözaltına alındı. Bu gençlerden 60’a yakını tutuklandı. Ağustos ayından bu yana İstanbul polisi tarafından demokratik eylemliliklere yapılan polis müdahaleleri ve ev baskınları sonrası aralarında BDP yöneticilerinin de bulunduğu 238 kişi gözaltına alınırken, 43 kişi ise tutuklandı. İstanbul’da polis tarafından gerçekleştirilen operasyonların en çok hedefinde olan ilçelerin başında ise Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Sultanbeyli İlçesi geliyor. Sultanbeyli’de son bir buçuk yıl içerisinde 9 kez polisler tarafından yapılan ev baskınlarında 300’e yakın BDP üyesi ile yöneticisi gözaltına alındı, 62’si de tutuklandı BDP İlçe Başkanı Subutay Açık, baskıların artışını, 12 Haziran genel seçimlerinde büyük başarı kazanarak, 2. parti konuma gelmelerine bağlıyor. Her gece evinin önünde Akrep tipi polis araçlarının nöbet tuttuğunu belirten Açık, TEM şubesine bağlı polislerce „Sana göstereceğiz“ diye açıkça tehdit edildiğini söyledi. „Ne yapacaksınız canımızı mı alacaksınız“ diye tepki gösterdiğini aktaran Açık, kızı ile oğlunun da Temmuz ayında gözaltına alındığını söyledi. İstanbul polisinin kendisini ve ilçelerinde yaşayan Kürtleri hedef haline getiren uygulamalarının kendilerine geri adım attırmayacağını ifade eden Açık, „Halkla aramıza mesafe koymaya çalışıyorlar. Ama bu tehditlere ve baskıya bu halk boyun eğmeyecektir. Bu halk kendi mücadelesine sahip çıkacaktır“ dedi.


6 göstericiye 48 yıl

Adana’da izinsiz gösteriye katılarak ‘örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 1’i kadın 6 kişiye 8’er yıl hapis cezası verildi. Mahkeme, cezaları çekilen fotoğraflar üzerinde yapılan bilirkişi incelemesine dayandırmakla bir skandala imza atmış oldu.

Adana’nın Seyhan İlçesi’ne bağlı Dağlıoğlu, Gülbahçesi ve Barbaros mahallelerinde, 2009 Yerel Seçimleri öncesinde yapılan izinsiz gösterilere katıldıkları iddia edilen Hatice Elcik, Yakup Öztürk, Veysi Tan, Ömer Buzlu, Mehmet İpekten ve Gökhan Argun hakkında dava açıldı. Gösteriler sırasında çekilen ve sanıklara ait olduğu iddia edilen fotoğraflar da delil olarak dosyaya konuldu. Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 6 kişi haklarındaki suçlamaları reddetti. Mahkeme heyeti, bilirkişinin eylemde çekilen fotoğrafların sanıklara ait olduğu iddiasına dayanarak 6 kişiye ‘örgüt adına suç işlemek’, ‘örgütünün propagandasını yapmak’ ve ‘polise direnerek görevini yaptırmamak’ suçundan toplam 8’er yıl hapis cezası verdi. Sanıkların avukatları, fotoğraftaki kişilerin müvekkilleri olmadığını iddia ederek karara itiraz edeceklerini söyledi. 

ADANA