‘12 Saatlik İş Günü’ Parlamento’dan geçti

KADİR GÜNEŞ
VİYANA

Avusturya hükümeti, yüz binlerce çalışanın tepkisine rağmen çalışma sürelerini uzatan yasa tasarısını Parlamento’dan geçirdi.

Uzun süredir tartışılan ‘12 Saatlik İş Günü’ yasası, Avusturya Parlamentosu’nda iktidar ortakları muhafazakar Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) yanı sıra muhalefetteki Yeni Avusturya ve Liberal Forumu ‘NEOS’un da desteğiyle Perşembe günü onaylandı. Bir süredir ülke gündemini meşgul eden, sendikalar ve muhalefet tarafından sert bir dille eleştirilen yasa tasarısına karşı geçtiğimiz hafta Cumartesi günü başkent Viyana’da merkezi bir yürüyüş düzenlenmişti. Yürüyüşe 150 bine yakın kişi katılmıştı.

Referandum teklifi de reddedildi
Avusturya Parlamentosu’ndaki tartışmalı oturum sırasında FPÖ lideri Christian Strache yasayı savunurken, yasanın halkta büyük bir heyecan yarattığını ileri sürmüştü. Muhalefette olan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPÖ) Genel Başkanı Kern, Parlamento’da yaptığı konuşmada bu yasanın onaylanmasının ülkede yaşayan yaklaşık 3 buçuk milyon çalışana yapılmış en büyük ihanet olduğunu belirtti.

Kern’in, yasanın referanduma götürülmesi teklifi de, iktidar tarafından reddedilmişti.

İktidar yasayı alelacele uygulamak istiyor
Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra Ocak 2019’da uygulamaya geçilmesi gerekirken bugün yapılan değişiklikle bu yasanın Eylül 2018’den itibaren uygulanması kararlaştırıldı. Sendikalar ise yasanın yerel meclislere gitmesini bekliyor. Eğer yerel meclisler de bu kararı onaylarsa, grev dahil bu yasaya karşı sendikalar çeşitli eylemlere hazırlanıyor. Yasa, iki hafta içerisinde eyalet parlamentolarına gidecek.