120 kilometre yol katettiler

Almanya’nın Bonn kentinden Mönchengladbach’a 5 gün boyunca yaklaşık 120 kilometre yol kat eden gençler, “Önderimiz özgürleşene kadar eylemde olmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

Gençlerin “Önderlik ile Yürü, Faşizmi Yok Et!” şiarıyla 9 Eylül’de Almanya Bonn’dan başlayan 5 günlük Uzun Yürüyüşü dün Mönchengladbach’ta sonlandı.

Tevgera Ciwanên Şoreşger ve Jinên Ciwan ên Azad’ın, her yıl geleneksel olarak yapılan ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle gerçekleştiği yürüyüş Alman polisinin tüm provokasyon ve engelleme girişimlerine rağmen gençliğin kararlılığıyla tamamlandı. Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinden 150’ye yakın gencin katıldığı yürüyüşün son etabı olan Düsseldorf-Mönchengladbach yürüyüşü yoğun yağmura rağmen coşkuyla gerçekleşti.

Kadınlar öncülük etti

Dün sabah saat 10’da Düsseldorf’ta gençlerin toplanmasıyla başlayan yürüyüş genç kadınlar öncülüğünde gerçekleşti. Dersim’de 1996 yılında fedai eylem gerçekleştiren Zeynep Kınacı’nın (Zilan) fotoğrafının olduğu ve “Zîlan, tarihin ve kadının direnişidir. Rêber APO” yazılı tişörtler giyen gençler yürüyüş boyunca sık sık “Jin, Jiyan, Azadî”, “Bê Serok Jiyan Nabe”, “Ciwan fedaiyê Serok APO ye” sloganları attı.

13’ünde 3. kez yürüyüşte

Yürüyüşte hemen hemen tüm merkezi eylemlerden yüzüne aşina olduğumuz Lorîn de vardı. Lorîn, 13 yaşında ve yürüyüşe Dieburg’dan katılıyor. Uzun Yürüyüş’e 3. kez katıldığını belirten Lorîn, “Her zamanki gibi provakasyonlar var. Bugüne kadar yürüyüşlerimizı hep engellemek istediler. Bu yürüyüşte de müdahale oldu ama biz yürüyüşümüzü coşkuyla tamamladık” diyor. Uzun Yürüyüş’ün daimi üyesi olan Lorîn’in gençlere çağrısı ise şöyle: “Her genç bu yürüyüşteki yerini almalıdır. Biz Önderliğimiz için buradayız ve onun özgürlüğü için alanlarda olmaya devam edeceğiz.”

Geleceğimizi biz kuracağız

Gulîstan ise 23 yaşında ve Heilbronn’dan yürüyüşe katılıyor. Üç yıl önce Şubat ayındaki Uzun Yürüyüş’e de katıldığını aktaran Gulîstan, çalıştığı için ancak 3. gün bu yürüyüşe dahil olabildiğini söylüyor. Çok güzel bir organizasyon olduğunu, konakladıkları yerlerde aileler ve dernekler tarafından çok güzel ağırlandıklarını ifade eden Gulîstan, “Üç yıl önceki yürüyüşte daha çok Avrupa’da doğmuş gençler vardı. Bu yürüyüşte üse daha çok Kürdistan’dan yeni gelmiş olanlar var. Bu da çok iyi bir durum ancak Avrupa’daki gençlerin de bu yürüyüşe daha fazla katılım sağlaması gerekiyor” diyor. “Geleceği biz gençler kuracağız” diyen Gulîstan, “Kaygıları bir yana bırakmamız lazım. Ben buradayım çünkü Almanya sokaklarında Alman halkına ve devletine Kürdistan’da nasıl bir savaş yaşandığını ve Önderliğimizin durumunu anlatmak istiyorum. Bizler ayakta, eylemde olduğumuz sürece dünya politikalarını değiştirebilecek güçteyiz” diye belirtiyor.

Tüm dünya sesimizi duysun

Yürüyüşe katılan gençlerden Sait Tiryaki ise Bingöllü. 2016 ve 2018 arası zindan kalmış. Altı aydır sürgünde. Almanya’da kalan Sait, yürüyüşe katıldığı için çok heyecanlı olduğunu belirtiyor. “Kürt halkı üzerinden yürütülen katliam ve saldırılardan dolayı buradayım, istiyorum ki bütün dünyaya sesimizi duyuralım” diyen Sait, Kürtlerin değerlerine sahip çıkmasının önemine vurgu yapıyor. “Avrupa’da Kürtlük üzerine iltica edenler sonra yok oluyorlar” diyen Sait, “Kürtler değerlerine, mücadelelerine sahip çıkmalı. Bu yürüyüşler de bunların parçasıdır” mesajı veriyor. Gazetemiz yayıma hazırlanırken gençlerin yürüyüşü devam ediyor. Dünkü 28 kilometrelik yürüyüş ardından gençlerin Mönchengladbac’a varması bekleniyordu. Yürüyüşten sonra genç kadınların organize ettiği ekoloji ve jineoloji seminerleri verilecek; 5 günlük yürüyüşten görüntülerin yer aldığı sinevizyon gösterimi ardından ise “nasıl bir mücadele tarzı” üzerine tartışmalar yürütülecekti. 

 HABER MERKEZİ