14 Temmuz manifestodur

14 Temmuz 1982 Büyük Ölüm Orucu Direniş şehitleri, Almanya’nın Hanau, Dortmund, Düsseldorf, Bensheim, İsviçre’nin Bern, Hollanda’nın Amsterdam, Rusya’nın Moskova ve Avusturya’nın Innsbrück kentlerinde yapılan etkinliklerle anıldı. Etkinlikte, Amed Zindanı’nda ortaya konulan Büyük Ölüm Orucu Direnişi’nin Kürtler için bir manifesto niteliği taşıdığı dile getirildi. 

Almanya’nın Hanau kentindeki anmada konuşan Hanau Demokratik Kürt Toplum Merkezi temsilcisi Kamil Tekdal Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin bir direniş hareketi olduğunu, bu direnişin 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu şehitleri Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek’in şahsında özgürlüğe doğru ilerleyişini sürdürdüğünü söyledi.

Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu (KOMAW) Temsilcisi Şilan Fırat da, “14 Temmuz, bizim için bir manifestodur. Bu manifesto  direnişin manifestosudur” dedi. 

Bugün AKP’de temsilini bulan DAİŞ zihniyeti ile o günlerdeki 12 Eylül darbesinin aynı olduğunu belirten Fırat, Büyük Ölüm Orucu şehitlerinin bıraktığı mirasın ve direniş ruhunun Cizre’de teslim olmayanlar tarafından sürdürüldüğünü söyledi. PKK’nin bir şehitler örgütü olduğunun da altını çizen Fırat, Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminin iki faşist kliğin savaşı olduğuna dikkat çekti. 

Nujîn Kadın Komitesi adına konuşan Hazal Der ise “O gün Diyarbakır Zindanı’nda şehit düşenler mücadelerinde asla tereddüt etmedi ve yılgınlığa düşmedi. Bizler de onların anılarına layık olabilmek için elimizden geleni yapmalı, onların açmış olduğu yolda ilerlemeye devam  etmeliyiz” ifadelerini kullandı. Anma etkinliği, 14 Temmuz direnişçilerinin anlatıldığı sinevizyonla sona erdi. 


Bağlılık sözü verildi

Almanya’nın Hessen Eyaleti’ne bağlı Bensheim kasabasında da 14 Temmuz Şehitleri için anma etkinliği düzenlendi. Bensheim Derneği’ndeki anmaya Şehit Aileleri Komisyonu da katıldı. 
14 Temmuz ruhunun yaşatılacağı mesajının verildiği anmada şehitlere bağlılık sözü verildi. 

Essen kentinde faaliyetlerini sürdüren Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde de 14 Temmuz şehitleri anıldı. Şehit annesi Nazire Ana ve kadın aktivist Çiçek Qamişlo yaptıkları konuşmada Hayri Durmuş, Kemal Pir, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek’in kişilikleri ve direnişleriyle Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne kattığı değerlere ilişkin görüşlerini dile getirdi.  

Halk Meclisi Eşbaşkanı Yılmaz Gültekin de şu anda Kürtlerin sahip olduğu her şeyin şehitlerin mirası olduğunu ve buna sahip çıkmaları gerektiğini söyledi. Anma etkinliği ‘Bijî Serok Apo’ ve ‘Şehit namirin’ sloganlarıyla son buldu. 

Almanya’nın Dortmund kentindeki anmada ise KOMAW Temsilcisi Mekiye Ana ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Nuri Söylemez konuştu. Her iki konuşmacı da Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Akif Yılmaz ve Ali Çiçek şahsındaki direnişin, günümüzde zafer yürüyüşüne dönüştüğünü belirtti. 

Düsseldorf’ta direnişin tanığı konuştu

Düsseldorf Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ndeki 14 Temmuz anmasında ise Amed Zindanı direnişçisi ve Türk devletinin uyguladığı vahşetin tanığı İdris Güzel konuştu. Güzel şunları belirtti: “Emsalsiz direnişin kahramanları bize büyük bir direniş mirası bıraktılar. Aramızda olmamaları da bizleri bir o kadar buruk kılıyor. Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş ve Mazlum Doğan yoldaşlar TC devletinin Faşist ve sistematik işkencelerine karşı direnerek bir gün bile düşman karşısında güçsüz düşmediklerini her koşul altında bütün dünyaya gösterdi. Eğer bugün 14 Temmuz’un görkemli direnişi olmasaydı 15 Ağustos Atılımı’nın da bir anlamı olmayacaktı. Zindanda arkadaşlarımız direnirken, Mahsum Korkmaz yani Komutan Agit yoldaşımız sessiz kalamazdı. 15 Ağustos Atılımı 14 Temmuz direnişini en üst zirveye taşıdı.” 

Almanya dışındaki anmalar

Avusturya’nın Innsbruck kentinde de 14 Temmuz direnişçileri anısına bir toplantı yapıldı. Yakın bir zamanda Rojava’da şehit düşen Jinda Dijwar ile Sidar Kobanê de anıldı. Dijwar’ın kuzeni Selman Dijwar, her iki savaşçının mücadele saflarına katılım sürecini anlattı. Anma etkinliği mevlidin okunması ve ‘Bijî Serok Apo’ sloganlarıyla bitti. 

Hollanda’nın başkenti Amsterdam‘da da sinevizyon gösterimi ile başlayan anma etkinliğinde 14 Temmuz direnişinin anlam ve öneminin yanı sıra 15 Temmuz’da darbe süreci ile birlikte Türk devletinin yaşadığı çözülme değerlendirildi. 

14 Temmuz anma etkinliklerinin yapıldığı bir diğer kent de İsviçre’nin başkenti Bern‘di. Onlarca Kürdistanlının katıldığı anmada HDK Bern birleşenleri de yer aldı. Anmada Şehit Aileleri Komitesi’nden Halim Dayan, Bern Meclisi Eşbaşkanı Mesut Hasgül ve HDK Bern adına Doğan Beklem, Ölüm Orucu Şehitleri’ni andı.

Rusya’da yaşayan Kürdistanlılar da başkent Moskova‘da 14 Temmuz direnişi ve Rojava devrimi’nin yıldönümleri dolayısıyla bir toplantı düzenledi. Siyasetçi Adil Cotkar, “Kürdistan’ın Rojava parçasında bugün bölgenin en büyük devrimi yaşanıyor. Bu devrim sadece Kürt halkı için değil, bölgede yaşayan tüm insanlar için yeni bir yaşamın müjdeleyicisi oldu. Rojava Devrimi’ni bastırmak ve halkın kazanımlarını yok etmek isteyen başta AKP ve yandaşları, kirli oyunlar oynandı. En son DAİŞ ile bunu başaracaklarını sananlar da büyük kaybetti” ifadesini kullandı.  

 HABER MERKEZİ