Dünya kadın mücadelesiyle güzelleşecek

Güne, yılın sloganı haline gelen ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganı damgasını vurdu. Sıklıkla kadına yönelik şiddetin politik olduğu vurgulanan eylemlerde kadınların dünyanın her yerinde faşizme karşı başkaldıracak güçte olduğu ifade edildi.

HAZIRLAYAN:  /  Y. ÖZGÜR POLİTİKA HABER EKİBİ

Avrupa’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla alanlara çıktı. Avrupa Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde başlatılan ‘Kadına Dönük Şiddet Politiktir, O Sen de Olabilirsin’ kampanyasına sıklıkla vurgu yapılan yürüyüşlerde ‘Erkek, devlet zihniyetine karşı mücadeleyi büyütelim’ çağrısı yapıldı.

FRANSA

Paris’te her dilden, her renk ve her yaştan son yılların en kitlesel eylemini gerçekleştiren kadınlar, ‘feminist uyarı’ dedi. Akaryakıt vergisi zammına karşı ’Sarı Yelekliler’in eylemlerine yasak nedeniyle valilik tarafından eylem yeri sürekli değiştirildi.

On binlerce kadın Opera Meydanı’ndan saat 14.00’ten itibaren hareket etmeye başladı. www.noustoutes.org site üzerinden eylemi organize eden ve aralarında Kürt Kadın Hareketi’nin de bulunduğu tüm kadın örgütleri, kadına şiddete ve adaletsizliğe dikkat çeken dövizler taşıdı. Her türlü eşitsizliğe ve baskıya karşı yürüyen kadınlar, “sorunlarımız evrensel, mücadelemiz de evrenselleşmeli” diyerek, dünyanın birçok noktasında yaşamını yitiren kadınları da unutmadı. Kürt Kadın Hareketi’nin evrensel hareketlere kattığı ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganı eylem boyunca sürekli sokaklarda yankılandı.

Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) kortejinden yol boyunca yapılan konuşmalar büyük ilgi görürken, 5 yılı geride bırakan adaletsizlik de unutulmadı. Fransa’da 2013 yılında katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in flamalarının taşındığı eylemde bir kez daha kadınlar, “hakikat ve adalet” diye haykırdı. Republique Meydanı’na kadar yapılan yürüyüşle kadına şiddetin her biçimine karşı çıkılırken, daha fazla mücadele için alanlarda olmaya devam edeceğiz denildi.

Rennes’de Zin Kadın Meclisi’nin düzenlediği yürüyüş Place du Colombie’de başladı. Republique Meydanı’na kadar düzenlenen yürüyüş boyunca sık sık, “Jin Jiyan Azadî”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı. Burada ise bir miting düzenlendi.

DANİMARKA

Başkent Kopenhag’ın Vesterbros Torv caddesi üzerinde bir araya gelen kadınlar, belediye meydanına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi, ardından miting yaptı. Yürüyüş boyunca “Jin, Jiyan Azadî” sloganları atan kadınlar, taşıdıkları pankart ve dövizlerle kadına yönelik şiddetin politik olduğu vurgulandı.

Seve Kadın Meclisi adına konuşan Saime Bilen, şiddete karşı örgütlenmenin önemini dile getirirken, Rojava’da ve dağlarda mücadele veren kadınları örnek gösterdi. DTK Eş Başkanı ve HDP Colemêrg Milletvekili Leyla Güven’in eylemini de selamlayan Bilen, “Kürt kadınlar her nerede olursa olsun faşizme başkaldıracak güçtedir. Güven’in eylemine destek sunmalıyız” dedi.

İSVİÇRE

Cenevre’de Unimail yerleşkesi önünde bir araya gelen feminist örgüt temsilcisi yüzlerce kadın, buradan şehir merkezine kadar yürüdü. Cenevre Şehir Belediyesi tarafından da desteklenen yürüyüşte, ‘Kadına yönelik şiddete hayır’ pankartı taşındı, ‘Benim vücudum, benim tercihim’, ‘Beni özgürleştirme, ben kendim yaparım’, ‘kadına şiddete hayır’ sloganı atıldı. Yürüyüş boyunca Edith Piaf’ın “la vie en rose” parçası hep bir ağızdan seslendirildi, şehir merkezinde yapılan  dans gösterileri de renkli görüntüler oluşturdu. Konuşmalarda ise İsviçre’deki kadın erkek arasındaki eşitsiz uygulamalara dikkat çekilirken, kadınlara mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Zürih’te de ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganıyla gece yürüyüşü düzenlendi. İsviçreli ve göçmen kadın örgütleri öncülüğünde yüzlerce kadın Schiffbaustrasse’den Helvetiaplatz’a kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Dünyanın kadın mücadelesiyle güzelleşeceğine dikkat çekilen yürüyüşte, faşist, ırkçı ve ataerkil zihniyete karşı kadınların birlikte mücadele etmesinin önemine vurgu yapıldı.

Kürt kadınlar ise kendi renkleri ve bayraklarının yanı sıra “En güzel kadın direnen kadındır”, “Kadına yönelik şiddet politiktir” pankartıyla yürüyüşün ön saflarında yer aldı. Yürüyüş boyunca megafondan kadına yönelik şiddetin boyutuna ve örgütlü mücadeleye dikkat çekildi.

Basel’de TJK-E’nin “Kadına yönelik şiddet politiktir” şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında bir panel düzenlendi. Panelde söz alan Kürt siyasetçi Medya Serhat, kampanyanın ayrıntılarını anlattı. Şiddete karşı yaşamın her alanında daha güçlü mücadele verilmesi gerektiğini ifade eden Serhat, “Her kadın ve her erkek kendisini ataerkil sistemin şiddet sarmalından kurtarmalıdır” dedi.

Kadınlar daha sonra Claraplatz’da eylem düzenledi. ‘Erkek ve devlet şiddetine karşı, yaşasın kadın dayanışması” pankartının açıldığı eylemde şiddet sonucu yaşamını yitiren kadınlar anısına mumlar yakıldı.

Lozan‘da Kollektif Feminist Hareketleri’nin çatısı altında bir araya gelen kadın örgütleri yürüyüş ve miting gerçekleştirdi. Eyleme Kürt kadınları da kendi bayrak ve renkleriyle katıldı.

Rippone Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, Palud Meydanı’na kadar sloganlarla yürüdü.  Yol boyunca şiddete, tacize, tecavüze uğrayan kadınların yaşadıkları anlatıldı. Lozan Lajîn Kürt Kadın Meclisi adına konuşan Dilan Zobu, kadınları ortak mücadeleye çağırdı.

Bellizona’da İsviçreli Kadın örgütleri ile Kürt kadınlarının ortak düzenlediği eylemde “Jin, Jiyan, Azadi” sloganı yankılandı.Merkez tren istasyonu önünde bir araya gelen kadınlar, “Kadına Yönelik Şiddete Hayır” pankartıyla yürüyüşe geçti. Sık sık erkek ve devlet şiddetine karşı sloganlar atan kadınlar, Bellinzona’da bulunan mülteci kamplarındaki kadınları ziyaret etti.

Fribourg ve Lozan kentlerinde de yüzlerce kadın, kadına yönelik şiddeti protesto etti.

HOLLANDA

Arnhem’de Fatoş Sağlamgöz Kadın Meclisi tarafından ‘Kadın cinayetleri politiktir’ sloganı ile başlatılan kampanyaya ilişkin bir seminer düzenlendi. Sinevizyon gösterimi ardından TJK-E aktivisti Fidan Dijwar bir konuşma yaptı. Dijwar, faşizmin politik alan başta olmak üzere kadınları hedef aldığını söyledi. Kadına yönelik şiddete karşı nasıl bir mücadelenin yürütülebileceği, TJK-E’nin başlattığı kampanya ve jineoloji perspektifinin ele alındığı seminer, ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganı ile sona erdi.

İTALYA

Başkent Roma’da İtalyan ve Kürt kadınları ortak bir yürüyüşle kadına yönelik şiddeti protesto etti. Yürüyüş boyunca ‘Kadın Kırımına Hayır’ ve ‘Jin Jiyan Azadî’ sloganları yükseldi.

ALMANYA

Yüzlerce kadın, 25 Kasım yürüyüşü için Frankfurt merkez istasyonunda toplandı. Burada bir konuşma yapan Almanya Kürt Kadınlar Birliği (YJK-E) temsilcisi Vildan Dirik, Mirabel kardeşlerin direniş mirasını devraldıklarını belirterek, “Kadına yönelik sistemsel ve devlet kaynaklıysa örgütlenmek zorundayız. Özgür kadının olduğu yerde şiddetin, köleliğin ve emek sömürüsü olmasının imkanı yok” dedi. Dirik, TJK-E’nin startını verdiği kampanyanın yıl boyunca sürdürüleceğini hatırlatarak, buna yönelik düzenlenecek etkinliklere güçlü katılım çağrısı yaptı.

Daha sonra kadınlar direniş şarkıları, konuşma ve sloganlar eşliğinde Goetheplatz’a doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte devlet ve erkek şiddeti sonucu katledilen kadınların ve Rojava’da kadın direnişini simgeleyen pankart ve dövizler taşındı. Yürüyüş boyunca sıklıkla kadına yönelik şiddetin politik olduğuna vurgu yapıldı. Yürüyüş, ‘Dün Rosa bugün Sara’, Faşizme Karşı Özsavunma Haktır, ’Jin Jiyan Azadî, ‘Özsavunma Özgürlüğümüzün Garantisidir’ sloganları atıldı.

Stuttgart’da Stuttgart Kadın Platformu bileşenleri eylem yaptı.

Frauenkollektiv, HDK A, Courage, YJK-E, ADKH, Yeni Kadın ve MLPD adına konuşmalar yapıldı. Kadına yönelik şiddete dair pandomim gösteri sergilendi ve erbaneler eşliğinde Kürtçe kilamlar seslendirildi. Eylem, ‘Jin Jiyan Azadî’ ve Yaşasın Kadın Dayanışması’ sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşle sona erdi.

Bremen’de kadın örgütleri ortaklaşa bir miting gerçekleştirdi. Devlet ve erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlar için bir dakika saygı duruşunda bulunuldu. Kapitalist düzenin bir sonucu olarak kadına yönelik şiddetin dünya çapında arttığı belirtilirken, Almanya’da yılda 40 bin kadının sığınma evlerine başvurulduğu hatırlatıldı, “Şiddeti kadınların birlik ve beraberliği yıkacaktır. Faşizm ve cinsiyetçiliğe karşı beraberliğimizi göstermeliyiz” denildi.

Düsseldorf’da günü vesilesiyle “Kadına yönelik şiddet politiktir. O sen de olabilirdin!” şiarıyla bir yürüyüş ve miting düzenlendi. Eyleme Nordrhein Westfalen Eyaleti’nde yaşayan yüzlerce Kürdistanlı ve dostları katıldı.

Saat 13.00’da Düsseldorf Merkez Tren İstasyonu önünde yağmur altında başlayan yürüyüşte Almanca “Kadına yönelik şiddet politiktir. O sen de olabilirdin!”, “Faşizme ve cinsiyetçiliğe  karşı özsavunma!” pankartları, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Êzidî kadın çatı örgütü Tevgera Azadiya Jinên Êzidxanê’nin (TAJÊ) flamaları taşındı. Düsseldorf Nalin Muş Kadın İnisiyatifi bünyesinde erbane eğitimi gören kadınların erbaneleri eşliğinde yapılan yürüyüşte sık sık ‘Jin Jiyan Azadî’, ‘Yaşasın Kadın Özgürlük Mücadelemiz’ ve ‘Yaşasın Enternasyonal Dayanışma’ sloganları atıldı.

NRW Parlamentosu önünde yapılan mitingde de Kürt Kadın Hareketi, Alman, Fars ve Afgan kadınlar adına konuşmalar yapıldı. Saat 15.30’da “Jin Jiyan Azadî” sloganlarıyla son bulan eylemde çok sayıda Almanca bildiri dağıtıldı.

Gießen’de Berçem Kadın Meclisi’nin organizatörlüğündeki miting için de kadınlar, Kirchen Platz’da bir araya geldi. Okunan bildiride günün anlam ve önemi ifade edilerek, şiddetin politik olduğu vurgulandı. Her gün onlarca kadının katledildiğine vurgu yapılan açıklamada katliamlara karşı mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

Hazırlanan çok sayıda bildirinin de dağıtıldığı eyleme, çevreden geçenlerin ilgisi yoğundu.

Ulm’da Ulm Kadın Platformu tarafından Münsterplatz’da düzenlenen etkinlikte kadına yönelik şiddet ve erkek egemen anlayışlarının protesto edildiği döviz ve pankartların taşındı. Etkinlikte Türkiye ve Kürdistan’da alanlara çıkan kadınlar da selamlandı.

Darmstadt’da da kadın mücadelesine dikkat çeken konuşmalar ardından müzik dinletisi sunuldu.


Şiddet gören kadınların sesi olalım

Hannover‘de Êzidî Kadın Meclis Federasyon’u Derneği (TAJÊ)  öncülüğünde merkez tren istasyonunda bir yürüyüş ve miting organize edildi. Eyleme çok sayıda feminist inisiyatif de katıldı. Konuşmaların yapıldığı mitingde çok sayıda bildiri de dağıtıldı.

Gazetemize konuşan eylemcilerden Zelal Çiftçi, 25 Kasım alanlarda olmalarının önemine değindi ve “Bugün dışarıya çıkamayan kadınların ve tecavüze uğrayan çocukların sesi olalım” dedi.

Şehit Meryem Kadın Meclis Üyesi Xeco Donma ise 15 Kasım günü intihar ederek yaşamını yitiren Wejdia Bero’yu hatırlatarak, buna tepki gösterdi. Donma, “Kadınların intihar etmesini kabul etmiyoruz, ölüm çare değildir” dedi.

Şehit Ronahi Kadın Meclisi üyesi Gülistan Kobanê, faşizme karşı direnen YPJ’li savaşçılara destek olunması gerektiğini kaydetti. Kürt kadınların zulme karşı durduğunu belirten Kobanê,”Erkek egemen sistemi kırılmıştır, köleliği kabul etmeyin, beraberce bu zulmün karşısında duracağız. Hiç korkmayın, kadın kurumlarına başvurun” diyerek kadınlara seslendi.

DKTM Eşbaşkanı Xetice Gonen de, Kürt kadın kurumları etrafında verilen mücadeleye destekle ölümlerin azalacağını işaret etti. Kürt kadınların gücünü örgütlülüklerine bağlayan Gönen, aynı gücü Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için de yaratacaklarına inandığını kaydetti.