15 Ağustos’a doğru

Tarihi 15 Ağustos Atılımı’nın 34. yıl dönümü öncesi HPG ile YJA Star gerillaları eylemlerini yoğunlaştırdı. Şırnak, Hakkari ve Siirt’teki 14 asker öldürüldü, 8 mevzi imha edildi ve 1 helikopter darbelendi.

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Hakkari’nin Yüksekova ilçesi, Şırnak ve Siirt’in Pervari ilçesinde 29 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen eylemlerin bilançosunu açıkladı.

HPG-BİM’e göre Şehit Pîroz ve Şehit Agirî Devrimci Hamlesi kapsamında gerillalar 1 Ağustos günü Hakkari’nin (Gever) Yüksekova ilçesine bağlı Şirvanê köyünde Türk ordusunun arama noktasına eylem düzenledi. Eylemde Türk ordusunun mevzi ve barınakları etkili bir şekilde vurulurken, ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.

Gerillaların bu eylemi ardından işgalci Türk ordusu insansız hava araçları ve çok sayıda zırhlı aracın desteğiyle 2 Ağustos günü Şavte, Sêkranê ve Şêrvanê köylerinde operasyon başlattı.  Gerillaların operasyon birliğine yönelik sabotaj eyleminde 1 asker öldü. Operasyonun hala sürdüğü bildirildi.

8 mevzi imha

11 asker öldü

HPG BİM, Şehit Delal Amed ve Besta Şehitleri Devrimci Hamlesi kapsamında gerilla güçleri 1 Ağustos günü Şırnak’a bağlı Navyanê Şaxa alanındaki Girê Mısto tepesi yakınlarında konumlanan Türk ordu birliğine kapsamlı bir eylem gerçekleştirdi. HPG, ”Düşman mevzii ve barınaklarının 4 koldan hedeflendiği eylemde güçlerimiz, tepede bulunan düşman mevziilerine girerek 8 mevziyi tümden imha etti. Tepede bulunan cephane ve bir dozer aracı imha edildi. Eylemde 11 düşman askerini öldürmüş ve tüm cenazelerin üzerine gitmiştir. Cenazelerin üzerine kadar giden güçlerimiz askerlere ait 1 adet BKC silahı kaldırmıştır” dedi.

Eylem ardından Navyana Şêxa, Çelê Nımêja, Şırnak Tümeni, Besta Bıluzera Tugayı ve etraftaki karakollardan yapılan obüs ve havan topları atışı sonucu ormanlık alanda yangın çıktı.

İşgalci Türk ordusunun aynı gün insansız hava araçları ile başlattığı operasyonda 2 gerillanın şehit düştüğü bildirildi.

Pervari’de 2 asker öldü

HPG, 25 Temmuz günü işgalci Türk ordusu Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Çemê Karê alanında operasyon başlattığını belirtti. Şehit Sorxwin tepesinde bulunan operasyonda yer alan askerlere yönelik gerillanın gerçekleştirdiği eylemde 2 asker öldü, 1’i de yaralandı.

Helikopter darbe aldı

HPG BİM, 29 Temmuz günü Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Deriyê Berana alanında işgalci Türk ordusuna ait 1 skorsky helikopterin gerillalar tarafından darbelendiğini bildirdi.

HPG: Siviller hedefimiz değildir

HPG Basın İrtibat Merkezi, Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde Nurcan Karakaya adlı kadın ve bebeğinin ölümüne ilişkin açıklama yaptı.

HPG-BİM, Yüksekova’da patlama yaşandığı iddia edilen 31 Temmuz günü sözkonusu alanda şiddetli çatışmalar yaşandığını ve buranın bir “savaş bölgesi” olduğunu belirtti.

Sivillere yönelik hiçbir şekilde kasıtlı bir eylemlerinin olmadığının altını çizen HPG-BİM, Türk medyası ve yetkililerinin aynı bölgede öldürülen 27 askerden neden bahsetmediğini sordu. Sivillerin öldüğü patlamanın henüz doğrulamadığına dikkat çeken HPG, “Otuz yılı aşkındır devam eden savaşımızda sivil insanlar hiçbir zaman hedefimiz olmadığı gibi bugün de sivil insanlar hedefimiz değildir. Aynı şekilde kadın ve çocuğun öldüğü olayda da bu insanlar gerillamızın hedefi olmamış, eğer böyle bir şey yaşanmışsa da kesinlikle yanlışlık sonucu yaşanmış bir durumdur. Yaşanan olay üzerinden geliştirilen psikolojik savaş propagandasıyla AKP-MHP faşizminin Kürdistan’da gerçekleştirdiği katliamlar meşrulaştırılmak istenmektedir ve bu tür özel savaş saldırılarına karşı tüm çevreler duyarlı olmalıdır” denildi.