20 maddelik deklarasyon

Irak’ta son bir aydan bu yana sürekli alanlara çıkan göstericiler halk hareketi olarak ülkeninin geleceğinde söz sahibi olmak istiyor. Halk hareketinin yayınladığı 20 maddelik deklarasyonda ülkenin başına bela olan yolsuzlukla ilgili taleplerin yanı sıra, sosyal ve siyasal alana ilişkinde köklü talepler bulunuyor.

Irak’ta yolsuzluk ve yoksulluk kaynağı olarak görülen hükümetin düşmesi talebiyle başlayan ve her geçen gün sokakta inisiyatif ele alan halk hareketi, taleplerini 20 maddelik bir deklarasyon halinde başkent Bağdat’taki Tahrir Meydanı’na astı. Deklarasyonda hükümet ve parlamentonun feshi, yeni anayasa, yolsuzlukla mücadele ve laik bir sistem gibi talepler de bulunuyor.

Irak’ta protesto eylemleri bir ayı aşkın bir süredir devam ediyor. 1 Ekim’de başladı ve bir hafta sonra, hükümetin vaatlerini yerine getirmesi için 24 Ekim’e kadar süre tanındı. Ancak talepler yerine getirilmediği için eylemler yeniden bu kez sivil itaatsizlik biçiminde boyutlandı. Bağdat ve güneydeki Şii kentlerine yayılan protestolarda rejimin düşmesi talep ediliyor. Hafta başından beri Bağdat, Kerbela ve Nasıriye’de kolluk kuvvetlerinin ateş açması sonucu en az 13 kişi öldü, onlarcası yaralandı. 1 Ekim’den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 270’i aştı.

Halk adına çok sayıda kuruma el konuldu

Taleplerinde kararlı olan göstericiler, “Halk adına” bir çok kuruma el koydu. Bağdat ve ülkenin güneyinde, binalara “Halk adına kapatılmıştır” pankartları asıldı. Irak Başbakanı Adıl Abdul Mehdi, iki gün önce eylemlere son verilmesi ve normale dönme çağrısı yapmıştı. Ancak, halk harekete bu çağrıya daha boyutlu eylemlerle karşılık verdi.

Bağdat’ın Tahrir Meydanı haftalardır eylemcilerin elinde bulunuyor. Meydan bir öz yönetim alanına dönüştürülmüş durumda. Eylemciler, meydana kendi taleplerini içeren 20 maddelik bir deklarasyon astı.

Deklarasyondaki talepler şöyle sıralandı:

1-Hükümet istifa etmeli ve yıkılmalı, Başbakan Adıl Abdulmehdi de göstericileri katletmekten yargılanmalıdır.

2-Parlamento feshedilmeli.

3-Irak için yeni bir anayasa hazırlanmalı. Yeni anayasa hazırlayacak komisyonda yer alacaklar alanlarında uzman, bağımsız kişiler olmalı ve partilerden uzak kişiler olmalı. 2003 yılından günümüze kadar siyasette yer alanlar yeni anayasa hazırlayan komisyon içinde yer almamalı.

4-Tüm dini kurumlar siyasetten uzaklaştırılmalı. Siyaset ile ilişkileri kesilmeli.

5-Irak’tan yöneticiler eliyle Irak’ın dışına çıkarılan zenginlik kaynakları geri getirilmeli.

6-Bağımsız ve yeni bir Adalet ve Yargı Meclisi kurulmalı. Bu meclis tüm partilerden uzak olmalı.

7-Parti, inanç, aile, aşiret ve halkların kökenine göre bir paylaşımla oluşturulan hükümet, idari yönetimlerin hepsi ortadan kaldırılmalı.

8-Irak’ta var olan silahlı grupların hepsi feshedilmeli. Silahları devlete devir edilmeli.

9-Uluslararası güçlerin gözlemciliğinde bir erken seçime gidilmeli. Şimdiye kadar seçimlere giren ve ülke yönetiminde yer alan partiler seçime katılmamalı.

10-2003 yılından şu ana kadar yolsuzluk yapanların hepsi açığa çıkarılarak yargılanmalı.

11-Parti ve dini kurumlardan uzak yeni bir ordu kurulmalı. Bu ordunun görevi ülkeyi koruma olarak net bir şekilde belirlenmeli.

12-Halka işkenci yapan, sivilleri öldüren güvenlik kurumlarının hepsi dağıtılmalı, amacı iktidar ve yönetimi değil, halkı korumak olan yeni bir güvenlik kurumu kurulmalı.

13-Irak yönetimi başkanlık sistemine geçmeli.

14-Yeni bir seçim yasası hazırlanmalı. Bu yasayı hazırlayanlar bağımsız ve alanlarında uzman olan kişiler olmalı.

15-2003 yılından bu yana iktidarın emri ile halkı ve sivilleri katleden suçluları yargılayacak bir mahkeme kurulmalı.

16-Cumhurbaşkanı, başbakan, meclis başkanına tanıyan imtiyazlar kaldırılmalı.

17-Cumhurbaşkanı, başbakan, parlamento başkanına bağlı bir şekilde alta doğru oluşturulan ve müdür, sorumlu gibi kurumlarda görev yapanlara tanınan imtiyazlar da kaldırılmalı.

18-Irak’ta Saddam döneminde şehit düşenler adına çalışma yürüten her iki şehitler kurumu çalışmaları durdurulmalı. Bu kurumdan şehit ailesi adına maaş alanlar araştırılmalı. Sadece şehit ailesi olduğu kanıtlanana maaş ödenmeli.

19-Yolsuzlukla mücadele amacıyla kurulan Temiz Eller Komisyonu da lağvedilmeli. Bu komisyon adına yürütülen çalışmalar soruşturulmalı.

20-Memur maaşları rütbe ve makama göre değil, hizmetteki süresine göre belirlenmeli.

 ANF/BAĞDAT