2014 Fransa…

Fransa Gündemi
Fransa 2014 yılını; hükümet değişikliği, derinleşen ekonomik kriz, AB içerisinde denge arayışı, Ortadoğu konusunda stratejik ortaklıklar, işsizlik vb sorunlarla boğuşarak geride bıraktı. Hükümet ve cumhurbaşkanına güvenin diplere vurduğu, halkın yoksulluk sınırında yaşadığı Fransa, dış dünyaya güç ve iktidar pozu vermeye çalışırken, içte işler pekte iyiye gitmiyor. Kasım ayın sonunda Fransa’da işsiz sayısı 3 milyon 488 bine ulaştı. Bu rekor geçtiğimiz ay içinde 27 bin 400 yeni işsizin, iş ve işçi bulma kurumuna kaydolmasıyla yakalanmış oldu. Ve Cumhurbaşkanı Hollande bu rakam açıklandığı gün, Noel öncesi yoksulları ve işsizleri düşünen cumhurbaşkanı pozuyla yoksul semtleri dolaşarak halkla fotoğraf çektiriyordu. "Son bir yılda işsizlik geriledi. Konut sorunu konusunda ciddi projeler geliştirildi" diyen Hollande’a yanıt, Angouleme Belediye Başkanı’ndan geldi; Belediye Başkanı, evsizler banklarda oturmasın diye şehrin bütün banklarının etrafı tel örgülerle kapattırdı. Söz konusu tel örgüler Fransa’nın 2014 sembolü olarak tarihe geçti!
Mayıs 2012 yılında iktidara gelen Sosyalist Cumhurbaşkanı François Hollande hedefinde ilk işi ülkede işsiz sayısını azaltacağını vaat etmişti. Bir önceki iktidardan farklı bir hızla işsizlik oranı Hollande döneminde tavan yaptı. İşsizlik büyürken, işi olanların durumu da pek parlak gözükmüyor. 2015’in ilk altı ayında asgari ücrete zam 12 Euro oldu. Buna göre net olarak işçinin eline ulaşacak rakam, 1140,70 Euro. 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek olan zamlara göre, benzin litre başına 4 santim yükselerek bir depo benzin 77 Euro, metro-otobüs, tranvay bileti 1,70 Euro’dan 1.80’e yükselecek. Elektriğe yılın ilk altı ayında yüzde 2.5 oranında zam kapıda. Diğer taraftan 20 gr. mektup pulu 61 santimden, 68’e, gaza yüzde 2.60 derken zamlar birbirini izleyerek halkın cebindekileri götürmeye devam edecek. Tüm bu tablodan çıkan sonuç, Fransa’da yaşayanlar için yeni yıl iyi şeyler getirmeyecek!
2014 yılının Fransa açısından en önemli sorunlardan biri de hükümet açısından istikrarsızlıktı. Mevcut hükümet ekonomi alanında büyük patronların ihtiyaçlarına yanıt veremediği bir dönemin ardından, yaşanan krizin faturası belli bakanlara kesilerek hükümet istifaya mecbur bırakılarak yeni bir hükümet oluşturuldu. Mevcut hükümetin başında Manuel Valls bulunuyor. Yıl sonunda Valls yaptığı açıklamalarda söz konusu değişimin işe yaramadığını kendi sözleriyle belgeliyor:
"2015 yılı Fransa açısından zor bir yıl olacak. İşsizlik sorunu giderek büyüyor. Bütçede yapılan bütün kısıtlamalara karşın hala bütçe açığı konusunda sıkıntılar sürüyor!" Fransa 2014 yılına kemer sıkma politikalarıyla girmişti. Kamuda işten atmalar, kesintiler, ücret düşüklüğü her şey bütçe açığının kapanması doğrultusunda yeniden planlanmıştı. Tüm bu planlamalardan en ağır darbeyi alan işçi ve emekçilerin bedeline karşın Fransa kendi krizine bu anlamda çare bulamadı. Avrupa Birliği bütçe açığı nedeniyle sorunlar yaşayan Fransa’nın 2015 yılı sonuna kadar süresi var. Euro Bölgesi Maliye Bakanları’dan Fransa’ya bütçe açığı konusunda sayısız uyarı geldi. Brüksel, Fransa’dan bütçe açığını 2015 yılında yüzde 0,3’e çekmesini bekliyordu. Ama işler Fransa’nın istediği gibi gitmedi.
AB Komisyonu, Fransa’nın bütçe açığının gelecek yıllarda artacağını ve 2016 yılında AB içinde en fazla bütçe açığı olan ülkenin ise Fransa olacağı tahmininde bulundu. Komisyon, 2016 yılında, Fransa’nın bütçe açığının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 4,7 olacağı ve bütçe açığının 2014 yılında yüzde 4,4, 2015 yılında ise yüzde 4,5 olacağını hesapladı. Fransa konusunda olumsuz bir tablo çizen AB Komisyonu, büyümenin bu yıl yüzde 0,7 ve 2016’da yüzde 1,5’te kalacağını öngördü.
Fransa iç sorunlarıyla boğuşmaya devam ederken, dış politikada da bir tıkanma yaşıyor. Rusya ile uçak gemisi krizi, Suriye ve Ortadoğu konusunda çıkışsızlık ve ABD’nin gerisine düşen bir profil… Bütün bunlar altında ezilmiş Fransa, 2014’ü geride bıraktı.