220 operasyon 220 ölüm

KCK Önderi Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla KCK tarafından ilan edilen eylemsizliğe Türk devleti askeri ve siyasi operasyonlarla yanıt verdi.
KCK’nin eylemsizlik ilan ettiği 13 Ağustos 2010 tarihinden bugüne kadar geçen bir yıllık süre içinde, Kürt sorununun çözümü için herhangi bir adım atılmazken, askeri ve siyasi operasyonlar hızını kaybetmedi. TSK tarafından Şemdinli’den Hatay’a, Mardin’den Samsun’a Türkiye’nin birçok bölgesinde eylemsizlik durumunda bulunan HPG’ye yönelik operasyonlar aralıksız sürerken, onlarca HPG’li, asker ve polis yaşamını yitirdi. Bir yıllık süre zarfında askerin kırsalda başlattığı operasyonlara polis de kent merkezlerinde eşlik ederek binlerce kişiyi gözaltına aldı, bunlardan da yüzlercesi tutuklandı. İnsan hakları kurumlarının hazırladıkları rapor ve basında çıkan haberlere göre; bir senelik süre zarfında HPG’ye yönelik 188 kara operasyonu, 12 hava saldırısı, 18 kobra saldırısı, 249 top atışı gerçekleştirilirken, yaşanan çatışmalarda 89 HPG’li; 10’u polis, 1’i özel harekatçı, 120’si asker toplam 131 polis ve asker hayatını kaybetti.

Plan: Kürt hareketini bitirme
Eylemsizlik süresi boyunca kalıcı ateşkes ve barış sürecinin gelişmesi için, „Yeni anayasa, anadilde eğitim, operasyonların durması, siyasi tutukluların serbest bırakılması, seçim barajının düşürülmesi ve müzakerelerin başlatılması“ taleplerini reddeden hükümet, operasyonların durdurulması bir yana komşu ülkeler ve batılı devletlerle yoğun diplomasi faaliyetleri içine girerek „PKK’yi bitirme planını“ hep devrede tuttu. En son 16 Temmuz’da İran’ın Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik başlattığı ve PKK ile birlikte eylemsizlik kararı alan PJAK’a yönelik başlattığını duyurduğu saldırıların da Türkiye’nin yoğun diplomasisi sonucu gerçekleştiği basına yansıdı.

2011’e 64 ölümle girildi
13 Ağustos 2010’da Öcalan’ın çağrısı ardından KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı tarafından Kürt sorununun müzakereler temelinde çözümüne olanak tanımak için 1 ay süreyle ilan edilen eylemsizlik kararı, 2011 Haziran genel seçimlerine kadar uzatılmıştı. TSK ise eylemsizlik kararına operasyonlarını arttırarak yanıt verdi. HPG Anakarargah Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; 14 Ağustos-28 Aralık tarihleri arasında ordu 85 kara operasyonu, 7 hava saldırısı, 125 top saldırısı, gerçekleştirdi. Çıkan çatışmalarda 32 HPG’li ile 32 asker yaşamını yitirdi. Bu dönemde neredeyse „her gün 1 operasyon“ gerçekleşti. TSK, 13-31 Ağustos tarihleri arasında 26, Eylül’de 24, Ekim’de ise en az 30 operasyon gerçekleşti. Ağustos’ta 9, Eylül’de 13, Ekim’de 7 olmak üzere üç ayda toplam 29 HPG’li hayatını kaybetti. Kasım ve Aralık aylarında ise düzenlenen operasyonlarda 3 HPG’li yaşamını yitirdi.
Kara operasyonlarının yanı sıra hava saldırıları, top atışları, taciz uçuşları ve helikopter bombardımanları da gerçekleşti. Ağustos’ta 57 top saldırısı, Eylül’de 6 hava ve 41 top saldırısı, Ekim’de ise 27 top saldırısı ve 4 helikopter bombardımanı yapıldı. Bombardıman doğaya büyük zarar verirken, Eylül’de en az 13, Ağustos’ta 40 olmak üzere Temmuz’dan 29 Ekim 2010’a kadar toplam 86 noktada ormanlık alan yandı.

900’e yakın gözaltı
2011’e kadar artan askeri operasyonlara paralel olarak Kürtlerin bütün demokratik talep ve eylemleri de hedef haline geldi. AKP polisinin operasyonları sonucu basına yansıyan rakamlara göre en az 886 kişi gözaltına alındı, 100’e yakını tutuklandı.

İlk üç ayda 4 operasyon
Türk devleti ve Hükümeti’nin 2011 yılı başında eylemsizlik konumundaki gerillaya yönelik saldırılarında düşme dikkat çekerken, ilk 3 ayda HPG’ye yönelik 4 operasyon sonucunda çıkan 2 çatışmada 3 asker yaşamını yitirirken, 10 HPG’li hayatını kaybetti.

Baharla operasyon arttı
Baharla birlikte ordunun operasyonlarında da artış yaşandı. Nisan ayında HPG’lilere yönelik 15 operasyon düzenlenirken, 30 obüs ve havan saldırısı, 5 kez kobra ile 2 kez savaş uçaklarıyla bombardıman gerçekleştirildi. Söz konusu operasyonlar sonucu çıkan çatışmalarda 23 HPG’li yaşamını yitirdi.

Mayıs’ta iki katı artış
Mayıs ayında operasyon sayısını bir önceki aya göre 2 katının üzerine çıkaran ordu, 34 operasyon gerçekleştirdi. Yaşanan 6 ayrı çatışmada, 14 HPG’li ile 27 asker hayatını kaybetti. Ayrıca 1 özel tim mensubu ve 6 polis yaşamını yitirdi. Nisan ayında HPG’lilerin konumlandıkları alanlara 39 havan ve obüs saldırısı düzenlendi.

İki ayda 400 tutuklama
Kürtlerin Kürt sorununun çözümü için acil taleplerini gündemleştirdiği sivil itaatsizlik eylemlerinin başlatıldığı Mart ayında ise halka yönelik saldırılar tırmandırıldı. YSK’nin veto kararını protesto gösterileri baskı ve saldırıların merkezi oldu. 24 Mart -11 Mayıs tarihleri arasında Hatay’dan Çanakkale’ye, İstanbul’dan Hakkari’ye düzenlenen polis operasyonlarında 2 bin 506 kişi gözaltına alındı, 400’ü aşkın kişi de tutuklandı.

İlk 6 ayda 4 bin gözaltı
İHD Diyarbakır Şubesi’nin 2011 yılının 6 aylık hak ihlalleri raporu da Kürtlere yönelik baskıların boyutlarını gözler önüne seriyor. Ocak-Haziran ayları arasında 4015 kişi gözaltına alınırken, 1145 kişi tutuklandı. Genel hak ihlalleri sayısı ise 16 bin 482’ye ulaşırken, işkence ve kötü muamelede de yüzde 200 artış olduğu tespiti yapıldı.

Operasyonlar tırmanışta
Haziran ve Temmuz aylarında da Yüksekova’dan Sivas’a, Samsun’dan Şırnak’a kadar sürdürülen operasyonlar, hızından hiçbir şey kaybetmeden devam etti. Her iki ayda 50’nin üzerinde operasyon, 34 top saldırısı gerçekleştirildi. Söz konusu operasyonlar sonucunda çıkan 17 çatışmada, 10 HPG’li ile 58 asker ve 2 polis hayatını kaybetti. Top atışları sonucu ayrıca 4 defa yangın çıkarken, bir saldırı sonucunda da köylülere ait hayvanlar telef oldu.
Temmuz ayında Federal Kürdistan’ın Xakurkê bölgesine 9 kez saldırı düzenlenirken, bunların 8’i İran tarafından biri de Türkiye tarafından gerçekleştirildi. Bu saldırılar sonucunda da iki defa yangın çıktı. Ağustos ayında da Ordu’dan Tokat’a, Şemdinli’den Muş’a kadar operasyonlar sürerken, yaşanan çatışmalarla can kayıpları sürekli artıyor.

Hükümet tarafından sürekli hedefte tutulan BDP ve DTK’ye yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları da aralıksız sürüyor. Sadece Haziran ayının ilk dokuz gününde gözaltına alınan sayısı 309 iken bunlardan 98’i tutuklandı. Toplumun tüm kesimlerine yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları da aralıksız devam ediyor.

ABDURRAHMAN GÖK – DİHA/AMEDSavunma Alanları hedefte

Türk ordusu gerilla denetimindeki Medya Savunma Alanları’na yönelik top atışlarına devam ederken, Xakurkê ve Xinerê üzerindeki keşif uçuşlarına hız verildi.
HPG Basın ve İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan açıklamada, „10 Ağustos günü gece 21.00-22.00 saatleri arasında Medya Savunma Alanları’na bağlı Zap’ın Şikefta Birîndara alanı, Mahir Mîrzo tepesi, Karker tepesi yamaçları ile Zerê, Reşmê, Horê, Êlê, Kokerê, Bezele köylerine yönelik olarak TC ordusu tarafından obüs ve havan saldırısı düzenlenmiştir“ denildi. Dün yapılan açıklamada, bombardıman ile birlikte Karker tepesi yamaçları, Horê, Kokerê ve Bezele köylerinde başlayan orman yangınlarının sürdüğü kaydedildi.
Hakkari’nin Yüksekova ile Şemdinli ilçelerinde dün sabah saatlerinde hava hareketliliği dikkat çekti. Federal Kürdistan Bölgesi sınırında alçak uçuş yapan 5 adet savaş uçağının Zağros alanına doğru gittiği bildirildi. 

Şemdinli’de bulunan Goman Dağı’na yönelik bombardıman ise bir hafta aradan sonra tekrar başladı. Alan, 3. Dağ Taktik Komando Taburu tarafından bombalandı.  Xinerê ve Xakurkê alanlarında ise İnsansız Hava Aracı (İHA) keşiflerine hız verildi. 9 Ağustos’tan itibaren bu iki alan üzerinde keşiflerin arttığı HRK güçleri tarafından da doğrulandı.

HABER MERKEZİ