25 Kasım’da Jinwar’a davet

İşgalci Türk devleti ve ona bağlı çetelerin Rojava’ya saldırıları nedeniyle Dirbesiyê yakınlarında bulunan kadın köyü Jinwar’da kadın ve çocukların yaşamı da tehlike altına girdi. Halkların soykırımla yüz yüze bırakıldığına dikkat çekilen Jinwar Meclisi açıklamasında, halkların buna karşı öz savunmayla karşılık verdiğini, oluşturulan demokratik ulus sisteminin korunduğunu belirtti.

Saldırılar dolayısıyla birçok ailenin köyden çıktığı, kalanların ise zor şartlar altında yaşamlarını idame ettiği ifade edilen açıklamada, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla kadınları işgale karşı tepkilerini dile getirmek için Jinwar Köyü’ne davet edildi.

Meclis açıklamasında şunlar ifade edildi: “Umut ediyoruz ki 25 Kasım’da Jinwar’da tekrar kadınlar ile buluşur ve kadın katliamı, işgal, soykırım, cinsiyetçi saldırılara karşı hep birlikte tepkimizi dile getiririz. Bugünü kadınların direniş günü yapacağız. Bizler topraklarımızdayız, vatanımızdayız. Nerede ekolojik ve demokratik bir yaşam var ise orası bizim vatanımızdır. Çok dilli, kültürlü, inançlı ve uluslu sistemdir bizimkisi. Bunları savunan herkes bizimledir” denildi.

DIRBESIYÊ