35 merkezde HASANKEYF için eylem

Türk devletinin sular altında bırakarak yok ettiği Hasankeyf için dünyanın değişik merkezlerinde eylem yapıldı. Hasankeyf Küresel Eylem Günleri kapsamında 35 merkezde yapılan eylemlerde UNESCO’nun sessizliği protesto edildi.

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin çağrısı üzerine 7 ve 8 Haziran tarihlerinde 3. Hasankeyf Küresel Eylem Günleri kapsamında 35 merkezde Ilısu Barajı’nda su tutulmasına karşı eylemler gerçekleştirildi. “Hasankeyf doğamız, Dicle Kültürümüz” ana sloganı altında Türkiye, Irak ve Rojava ile Avrupa’nın birçok kentinde gerçekleştirilen eylemlerde, Türk hükümetinin Hasankeyf’i sular altında bırakacak projesine son verilmesi istendi.

Eylemler, 7 Haziran’da Avrupa’nın kentlerinde ”Gelecek için Cuma Günleri” yürüyüşlerine katılımla başladı. İklim krizine karşı dünyanın yüzlerce şehrinde her Cuma günü sokağa inen öğrencilere Ilısu ve başka barajların Mezopotamya’da iklim ve su krizine nasıl neden oldukları aktarıldı ve tartışmalar yürütüldü. Bu merkezlerin arasında Slovenya’nın başkenti Ljubljana, Berlin, Münih, Frankfurt, Kassel ve Hamburg da vardı.

  Roma

UNESCO’nun sessizliği de eleştirildi

Aynı gün çok sayıda Avrupa ve Irak şehrinde ana meydanlara ve şehirlerin önemli noktalarına gidilerek yürüyüşler yapıldı, bildiriler dağıtıldı, standlar açıldı, konuşmalar yapıldı. Paris’te UNESCO merkezinin önünde yapılan eylemde kurumun Hasankeyf konusundaki sessizliği eleştirildi. UNESCO’dan 2 yetkiliye gerekli bilgiler verildi. Viyana’da ise Ilısu Projesi’nde yer alan en büyük şirket Andritz’in önünde eylem gerçekleştirildi. Andritz’in rant uğruna Türk devletine yıkım, sömürü ve göç politikasına destek vermesi bir grup aktivist tarafından protesto edildi.

Frankfurt

69 yıllık baraj için 12 bin yıllık tarih

Almanya’nın başkenti Berlin’de onlarca müzenin bulunduğu müze adasında bir etkinlik organize edildi. Nationalgaleri önünde yapılan eylemde konuşan Tarihçi Dr. Nick Brauns, UNESCO’nun belirlediği 10 kriterden 9’una sahip Hasankeyf’te devletin 69 yıllık baraj için 12 bin yıllık tarihi mirası sular altında bıraktığını söyledi. ”Bu yapılan, tarihi Brandenbourg Tor’u yerinden alıp başka bir yere taşımaya benziyor” diyen Brauns, ”Bu kabul edilemez. Herkesi Türk devletini, ona karşı ses çıkarmayan Irak hükümetini ve barajı finanse eden Avusturyalı şirketi protesto etmeye çağırıyoruz” dedi. Hasankeyf için mücadele eden çevre hareketi Gegenströmung Başkanı Heike Dirilisch barajların bölge insanına sorulmadığını, yaşam alanlarının tahrip edildiğini söyledi. Bajlarda oluşan metan gazının küresel ısınmanın baş sorumlusu olduğunu kaydeden Dirilisch, ”Herkes barajların ekosisteme verdiği zararı görmeli” dedi.

Irak’ta 10 merkezde

  Bağdat

Mezopotamya düzeyinde önemli bir dayanışmanın mesajı Irak’ın ortası ve güneyinden geldi. Bağdat’tan Babil, Nasiriye ve Basra’ya kadar on şehirde eylem gerçekleştirildi. Bu yerlerde Ilısu ve diğer barajlara tepki gösterildi taşınan dövizlerle Hasankeyf’in yaşatılması talep edildi.

   Babil

Sanatçılardan videoyla destek

Sosyal medyada #HasankeyfİçinGeçDeğil hashtag’ı üzerinden Hasankeyfle dayanışma mesajları verildi. Türkiye’den çok sayıda Türk ve Kürt sanatçının katılımıyla Hasankeyf ve Dicle Nehri’nin barajla yok edilmesine karşı tepki gösterildi. Metin Uca, Xero Abbas, Haluk Levent, Mikail Aslan, Pınar Aydınlar, Barış Atay, Cemil Koçgiri, Bahar Feyzan, Bilal Doğan, Şebnem Sönmez, Ercan Yılmaz, Diljen Roni, Kadir Çat, Deniz Esmer ve Selim Temo’nun gönderdikleri dayanışma videoları paylaşılarak yüzbinlerce sosyal medya kullanıcısına ulaşıldı. Paris’ten sanatçı Elen Ture de özel Hasankeyf panosuyla katılarak destek verdi.

  Barcelona

AP milletvekilinden Erdoğan’a mektup

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin de aralarında bulunduğu 87 sivil toplum kuruluşu,‘Hasankeyf için küresel eylem günü’ çağrısı için bir araya geldi. Eyleme, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Julia Ward, Batman Belediye Başkanı Mehmet Demir’in de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Eylem için özel olarak Batman’a giden Britanya Yeşiller Partisi AP milletvekili Julia Ward, baraj yapımının durdurulması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mektup yazdığını söyledi. Ward şöyle konuştu: “Dil ve kültür çok önemlidir. Özelikle büyüyen nesil için kültür ve nesil çok önemli olduğunu biliyoruz. Biliyorum ki; Avrupa’dan birçok inşaat şirketi projeden çevreye uygun olmadığı için çekildi. Arkamdaki yer 12 bin yıllık ve dokuz uygarlığın yaşadığı bir yer. Sular altında kalması bütün dünya haklarını ilgilendiriyor. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazdım. Mektubumda Ilısu Barajı’nın durdurmasını istedim. Bir uluslararası politikacı olarak bir cevap almayı hak ediyorum. Kendi gözlerimle kültürel mirasların yok edildiğini, dokunulamaz mirasların yok edildiğini gördüm.”

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi adına Zozan Şimşek, inşatta sona yaklaşılsa bile Hasankeyf ve Dicle Nehri için geç olmadığını vurguladı.

Dikkat çeken eylemlerden biri de Güney Kürdistan’ın Süleymaniye kentine çok sayıda grubunu katılımıyla gerçekleştirildi. Kent merkezindeki eylemle Irak hükümetinin harekete geçmesi istendi. Londra’da ise Türk büyükelçiliği önünde eylem vardı. Türk devletinden Ilısu projesinin durdurulması talep edilen eyleme farklı gruplar katıldı ve polis ölçüsüz şekilde yoğun önlemler aldı. Bask ülkesinde ise Ilısu projesine kredi veren Garantibank’ın ana sahibi BBVA bankasına karşı Bilbo (Bilbao), Donostia (San Sebastian) ve Barcelona kentlerinde eylemler yapıldı.

Basının da ilgi gösterdiği eylemler, önümüzdeki süreçte de farklı biçimlerde devam ettirilecek.

HABER MERKEZİ