4 yılda seçim

Avrupa’da en karma siyasi yapılardan biri muhtemelen İspanya’dır. İspanya demokrasi tarihinin en karışık dönemlerinden birini yaşıyor. Öyle ki şu aralar ülkenin yarısı sağcı diğer yarısı solcu. Diğer küçük partiler ise Katalonya ve Bask bölgesinin bağımsız olmasını isteyen partiler. Hem solcu hem de sağcı siyasi fraksiyondan da bir sürü parti olunca oylar fazlasıyla bölünüyor. Bir partinin de çoğunluğu elde edememesinden ve partilerin de birbiriyle çok farklı siyasi görüşlerinden dolayı uzlaşamamasından ötürü hükümet de kurulamıyor. Mecliste toplamda 350 vekil olurken 176 vekille hükümet kuruluyor ancak.

Geçtiğimiz Nisan ayında 123 vekille en fazla oy alan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), solunda duran Podemos ile hükümet kurmaya yanaşmamıştı ve İspanya’da aylarca hükümetsiz bir dönem geçirmişti. Geçici olarak Başbakanlığı PSOE’nin lideri Pedro Sanchez yürütmüştü. 2010’dan beri en çok tartışılan Katalonya’nın bağımsızlık meselesinde Sanchez, Katalonya’nı bağımsızlığına tamamen karşı ancak ekonomiyi doğru düzgün yönetememesinin bedelini ağır ödüyor.

Nisan seçimlerden birinci çıkan Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), 10 Kasım’daki bir kaç vekil kaybetmesinde rağmen 120 vekil elde etti ve yine birinci parti konumuna ulaştı. Amma velakin yine tek başına hükümet kuramayacak. Sosyalist İşçi Partisi geçen sefer el uzatmadığı Podemos’a bu sefer el uzatmak zorunda kaldı ki aslında ikisinin toplamı 155 vekil ediyor ve yine iki partiyle de hükümet kurulamıyor. Liberal Sağ partisinin 10 vekili eklenip mecliste az sayıda temsilcileri olan ve bağımsızlık politikalarından uzak kalan partilerden destek istenecek ama böyle zor partili bir hükümet ne kadar uzun dayanabilir, orası da ayrı muamma.

Ancak oy ortalaması olarak Solcu Partilerin birinci sırada olmasına rağmen sağ İspanya’da hızla yükseliyor. Nisan seçimlerinde 24 vekil çıkaran faşist lider Franco’nun siyasi çizgisinde olan aşırı sağcı Vox partisi, 10 Kasım’daki erken seçimlerde vekil sayısını 52’ye çıkardı. Bu korkunç bir yükseliş. Göçmen ve İslam karşıtı bir siyaset yapan ve özellikle Katalonya sorunuyla bağlantılı olarak İspanyol milliyetçiliğini ön plana çıkartan Vox partisi, geçtiğimiz Nisan ayında ilk defa seçimlere katılmıştı. 10 Kasım’daki erken seçimlerde ikinci katılımında 52 vekile sahip olması çok ürkütücü. Sol partilerin kendi aralarında bir şekilde uzlaşamaması ve sosyalist PSOE yönetiminde nükseden ekonomik kriz en çok aşırı sağcı partilere yarıyor. Aynı şekilde Katalonya sorunu ve işsizliğin hızlı artışı aşırın sağın yükselmesine sebebiyet veriyor.

Bu sefer de hükümet kurma çalışmaları başarısız olursa tekrar erken bir seçime gidilecek ve halk hükümetin kurulması için bu sefer stratejik davranabilir. Bu yüzden Sosyalist Parti PSOE ve Podemos’un hükümet kurmasından başka bir çare yok. Mesele hükümet kurmak için eksik kalan 21 vekili ikna etmekte.