40’a yakın eylemci yaşamını yitirdi

Irak’ta önceki gün ve gece saatlerinde, protesto hareketinin başlangıcı olan Ekim ayı başından bu yana en ölümcül günlerden biri yaşandı. Hükümeti yolsuzluk ve yoksulluktan sorumlu tutan eylemcilerin, Irak’ın güney kentlerinde yaptıkları göstericilerde 40’a yakın kişi yaşamını yitirdi.

Başkent Bağdat’ın yanı sıra Arap Şiilerin yaşadığı Necef, Kerbela, Basra, Zikkar, Mussena, Missan, Nasıriye, Divaniye’deki protestolar iki ayını doldurmak üzere. Eylemler 1 Ekim’de başladı. Sistemin ve yolsuz yaptıkları belirtilen yönetici sınıfının tamamen değişmesini isteyen eylemlerde şimdiye kadar 390’ı aşkın kişi hayatını kaybetti, 16 bin dolayında kişi yaralandı.

Çarşamba günü Şiilerin kutsal kenti Necef’te İran konsolosluğunun yakılması ardından protestolar Perşembe günü de kesintisiz sürdü. Irak güvenlik güçleri eylemcilere karşı çok  sert saldırılarda bulundu. Bir çok kentte gerçek mermilerle eylemciler hedef alındı. Zikar eyaletinin başkenti Nasıriye’de resmi verilere göre Perşembe günü 25 eylemci hayatını kaybetti. Başka kaynaklar ise en az 32 kişinin öldüğü, 250 kişinin yaralandığını belirtiyor.

Af Örgütü:  Kan banyosunu durdurun

Eylemde, “Rejim düşene kadar burada kalacağız” sloganı atıldı. Uluslararası Af Örgütü, Nasıriye’de savaş sahnelerinin yaşandığını belirterek, uluslararası toplumu bu “kan banyosunu durdurmaya” çağırdı.

Irak Başbakanı istifa etti

Öte yandan Irak Başbakanı Adıl Abdulmehdi iki aydır süren protesto eylemleri karşısında istifa etmek zorunda kaldı. Başbakan istifasını Irak Parlamentosu’na sunacak. Bağdat’taki Tahrir meydanında sevinç gösterileri var.  Abdulmehdi’nin istifa açıklaması ardından, eylemcilerin yaklaşık iki aydır işgal ettiği Bağdat’ın Tahrir Meydanı’nda dün sevinç gösterileri yapıldı.

Abdulmehdi’nin açıklaması Şii dini lideri Ayetullah Ali Sistani’nin Parlemento’dan hükümetten desteğini çekme çağrısı sonrasına denk geldi. Ayetullah Ali Sistani’nin temsilcilerinden Ahmed El Safi, Kerbela’da Sistani adına yaptığı açıklamada, “Mevcut hükümetin çıktığı parlamento, bu konuda yaptığı tercihi gözden geçirmeye, çocuklarının kanını korumak, ülkenin şiddete, kaosa ve yıkıma kaymasını önlemek için Irak’ın çıkarları doğrultusunda hareket etmeye çağrıldı” dedi.

BAĞDAT