41.yıl dönümü coşkusu

Kürt halkı ve bölge halklarının özgürlük mücadelesinde önemli bir yere sahip olan PKK’nin kuruluşunun 41’inci yıl dönümü, Avrupa ve dünyanın farklı ülkelerinde yapılan kutlamalar sürüyor. Kutlamalar, İsviçre, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Ermenistan ve Avustralya’da yapıldı.

İsviçre’nin Luzern kentinde PKK’nin 41.kuruluş yıl dönümü, düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. ‘İmralı tecritini kıralım Kürdistan’ı özgürleştirelim’ sloganıyla düzenlenen etkinliğe binlerce kişi katıldı. Kutlamanın olduğu yere Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve PKK öncü kadrolarının fotoğrafları asıldı. Etkinliğe kadın ve çocuklar da yöresel kıyafetlerle katıldı. Etkinlikte takı, yemek ve kitap standları açıldı. Konuşmaların ardından etkinliğin kültürel bölümünde sanatçılar Rodi ve Nuarin, Xelil Xemgin, Ariya Şahin, Diyar ve Serhado sahne aldı.

İsveç’in Göteborg kentindeki kutlama gecesinde konuşan Kürt siyasetçi Abdullah Deveci, PKK’nin kuruluşunun, Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti. Deveci konuşmasını, Rojava Devrimi ve Türk devletinin Kürt halkına yönelik düşmanca tutumu üzerinde yoğunlaştırdı.

Türk devletinin Rojava, Başur ve Bakur’da sürdürdüğü yoğun soykırım saldırılarına rağmen PKK’nin süreçten başarıyla çıktığını ve düşmana büyük darbeler vurduğunu söyledi. Deveci, Kürdistanlılar ve dostlarına Rojava Devrimi ve PKK’yle dayanışmaları güçlendirmeleri çağrısı yaptı. Gecenin kültür programında ise sanatçılar Hozan Kewa, Mohammad Taha, Feriboz Karami, Fixan Xelil sahne aldı.

Enternasyonalizm vurgusu

Kıbrıs’ın Limasol kentinde düzenlenen kutlamada sanatçılar Berbang, İsmail Eker, Koma Theofilos ve Bave İdris sahne aldı. Salon PKK bayrakları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve MİT tarafından katledilen Kürt dostu Theofilos Georgiadis’in posterleriyle donatıldı. Sinevizyon gösterimi ile devam eden kutlamada Koma Theofilos ve sanatçıların söylediği şarkılar ve halaylar eşliğinde devam etti. PKK’nin kuruluşunun 41. yıldönümü İtalya’nın başkenti Roma’da da kutlandı. Ararat Kürt Kültür Derneği’nde yapılan kutlamaya Kürt siyasetçi ve yazar Fuat Kav konuşmacı olarak katıldı. Kürtler ve İtalyanların katıldığı toplantıda Fuat Kav, PKK’nin ulusal kurtuluş amacıyla yola çıktığını ancak hiçbir zaman milliyetçilik hastalığına düşmediğine dikkat çekti. Kav, PKK’nin başından bu yana enternasyonalist özellikler barındırdığını, kurucularından Haki Karer ve Kemal Pir’in bu ruhun özü olduğunu, PKK’nin mayasında olan bu ruhun bugün Rojava’da kurulan Demokratik Konfederalizm’in zemini olduğunu söyledi. Kav, Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin en temel özelliklerinden birinin düşünce ve eylemde tutarlı öncüler yetiştirmek olduğunu vurguladı. Kav’ın konuşması ardından, Kürdistan dağlarında yaşamını yitiren enternasyonal HPG gerillası Almuth Sarah Handelmann tarafından hazırlanan dokümanter izlendi. Handellmann’ın Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne katılmadan önce öz yönetim süreçlerini anlattığı dokümanter film, ilk kez İtalyan izleyiciyle buluştu. Etkinlik müzik dinletisi ile sona erdi.

Öte yanndan Ermenistan’ın başkenti Erivan’da Halklar Evi salonunda yapılan etkinliğe, Ermenistan’ın farklı yerlerinden gelen Kürtler ve dostları katıldı. Kutlamada söz alan siyasetçi Mahsum Hasan “PKK sadece Kürt halkı için özgürlük mücadelesi veren bir hareket değil, tüm ezilen halklar ve insanlık için özgürlük mücadelesi veriyor. PKK halklar için bir umut kaynağı olmuştur” dedi. Etkinlikte yazar Mirazê Cemal PKK üzerine yazdığı bir şiiri okurken sanatçı Rozerîn, Fêrîk Hamêyan, Eşo Nadoyan dinleti sundu. Cuma günü ise Avustralya’nın Sydney ve Melbourne kentlerinde yapılan gecelerle PKK’nin kuruluş yıldönümü kutlandı.

ANF/HABER MERKEZİ


PKK yasağına karşı yürüdüler

Almanya’da 26 Kasım 1993’de yürürlüğe giren PKK yasağının kaldırılması talebiyle Hamburg’ta bir yürüyüş yapıldı. Altona semtinde başlayan yürüyüşte ‘PKK yasağı kaldırılsın’, ‘PKK ekolojik bir hareketir’, ‘PKK feminist bir hareketir’ pankartları açıldı. Eyleme Alman otonomcu gruplarlar da destek verdi.

Rojava’ya yönelik Türk işgalinde Almanya’nın verdiği silahların kullanıldığı belirtilen eylemde, Alman Hükümeti’nin de insanlık suçlarına ortak olduğuna dikkat çekildi. Yürüyüşte sık sık ‘Yaşasın devrimci dayanışma’, ‘PKK yasağına hayır’, ‘PKK halktır halk burada’ sloganlarını attı. Yürüyüş kentin Sternschanze semtinde düzenlenen mitingle son buldu.    

HAMBURG