50 gün geride kaldı

Fransa’nın Strasbourg kentinde 23 Ekim’de Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliği hakkında CPT’nin harekete geçmesi için yapılan süresiz oturma eylemi 50.gününde devam ediyor. 

Avrupa’daki 63 kurum ve organizasyonun ortak imzasıyla başlayan oturma eyleminde çadırda kalan aktivistler, dün sabah kar yağışı altında uyandı.  Sabah saatlerinde gün için hazırlıklarını tamamlayan eylemciler. Yağan yoğun kar altında halaylar çekip kar topu oynadı. 

11-14 Aralık tarihlerinde Avrupa Parlamentosu oturumlarına yönelik kitlesel eylem kararı alan tertip komitesi, Avrupa’da yaşayan tüm Kürdistanlıları, Strasbourg’taki eylem davet etti. 

‘Kararlılığımızı bir daha dile getiriyoruz’

Eylem tertip komitesi üyesi Newroz Serhat konuya ilişkin şunları söyledi: „11-14 Aralık tarihlerinde Avrupa Parlamentosu’ndaki oturumlar bizim taleplerimizin dinlenmesi için önemli. 3 ayına girmekte olacak bir eylemi sürdürüyoruz, bugüne kadar defalarca CPT, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nda görüşmeler gerçekleştirdik. Bu kurumların bize yaklaşımı hep oyalama, öfkemizi dindirmeye yönelik açıklamalar oldu. Artık biz bu açıklamalarını dikkate almadığımızı belirtiyor ve onlardan pratikte bir adım atmalarını talep ediyoruz. Avrupa devletleri, Türk devleti ile olan ekonomik çıkarlarından dolayı temel insan haklarının Türkiye’de ihlal edilmesine göz yumuyor ve bir şekilde Önderliğimiz üzerinde uygulanan tecritte suça ortak oluyorlar. Ama bu kurumlar ve devletler Kürt halkını iyi tanıyorlar, biz Eylem Tertip Komitesi olarak bu eylemde sonuç almayana kadar koşullar ne olursa olsun eylemimizi sürdürme kararlılığımızı bir daha dile getiriyoruz.“

Gün sahip çıkma günüdür

Avrupa’da yaşayan tüm Kürdistanlılar ve dostlarının yapılacak Mitinglere güçlü katılması gerektiren Serhat sözlerini şöyle sürdürdü; „Gün Önderliğimize sahip çıkma günüdür. Başta Kürt Kadınları ve Gençleri olmak üzere tüm halkımızı ve dostlarımızı yapılacak mitinglere güçlü katılmaları çağrısında bulunuyoruz“ dedi. 

STRASBOURG
‘12-14 Aralık’ta Strasbourg’ta olalım’ 

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanlık Divanı, 12-14 Aralık tarihlerinde Strasbourg’taki eylemlere „Güneşimizi Karartamazsınız ruhu ile katılalım“ çağrısında bulundu. 

Açıklamada 50 günden beri Fransa’nın Strasbourg kentinde sürdürülen oturma eylemine dikkat çekildi. 

Açıklamada „Strasbourg oturma eylemine Avrupa ve dünyanın tüm ülkelerinden ve şehirlerinden Kürdistanlılar ve dostları kararlılıkla sahip çıkıyor. Soğuk hava şartlarına rağmen Kürdistanlılar ve dostları eylemi azimle sürdürüyor. Gün içerisinde düzenlenen etkinlikler, toplantılar, çekilen halaylar ve şarkılar sonuç alıncaya kadar oturma eylemin süreceğinin kararlılığıdır. 12-14 Aralık’ta yapılacak olan eylemlerle, Avrupa Parlamentosu toplantılarını etkileyip sonuç almak için seferberlik ruhu ile Strasbourg oturma eylemini sahiplenelim“ denildi.

CPT 50 günlük eylemle sıkıştı

Açıklamada Kürt halkına ve dostlarına şu çağrı yapıldı:

„Başta halkımızın ve dostlarımızın sahiplenmesi, çeşitli ülkelerden dostların ve Avrupa Parlamentosu’nda yer alan parlamenterlerin ziyaretinin gerçekleştiği oturma eylemi çok geniş bir kamuoyu yaratmıştır. Avrupa Konseyi ve ona bağlı hareket eden CPT, bu kararlı eylem karşısında suskun tutumunu sürdürmesine rağmen, büyüyen kamuoyu tepkisi sebebiyle sıkışmıştır. 50 günlük eylemi sonuca ulaştırmak için Avrupa Parlamentosu’nun gerçekleştireceği toplantı süresince oturma eylemini yoğun diplomatik görüşmeler ve kitlesel katılımlarla taleplerimizi kabul ettirmek istiyoruz. CPT’yi harekete geçirmek için 12-14 Aralık tarihleri arasında yapacağımız görüşmeler ve kitlesel mitinglerle Kürdistanlı, Türkiyeli, Asuri-Süryani, Laz, Êzidî, Alevi, Müslüman kurumların temsilcileri ile aydın akademisyen, yazar, sanatçı, gazetecileri ve Avrupalı dostlarımız da Strasbourg oturma eylemine katılacak. Özellikle 12 ve 14 Aralık günleri saat 11.00’de gerçekleştirilecek mitinglere geniş kitle katılımı sağlamalıyız. İşimizi, gücümüzü bir yana bırakarak katılımı büyüterek hareket etmeliyiz. Çalışanlar işe gitmeyerek, işverenler işyerlerini kapatarak, okula gidenler izin alarak akın akın Strasbourg’a akmalıyız. Avrupalı dostlarımızın katılacağı miting ve oturma eyleminde Kürdistanlı kurumlar, Türkiyeli devrimci, demokrat ve aydınların da katılacağı eyleme seferberlik ruhu ile katılarak Strasbourg’ta Başkan Apo’yu kitlesel olarak sahiplenelim.“  

HABER MERKEZİ