58 saniyeye soruşturma

Adana’nın en işlek caddesi olan İnönü Caddesi’nde kırmızı ışıkta 58 saniye yol kapatarak, açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çeken 11 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

HDP Adana İl Gençlik Meclisi üyeleri öncülüğünde 3 Mayıs’ta yapılan eyleme ilişkin başlatılan soruşturma neticesinde 11 kişi tek tek Adana İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne çağrılarak, ifadeleri alınmaya başlandı.

Savcılık, 11 kişinin ellerinde Leyla Güven’in fotoğrafının olduğu “Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır” dövizlerini taşıyıp, ağızlarına maske takarak, yol kapattığını ve bu şekilde “2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçunu işlediğini iddia etti. Savcılık, 11 kişinin kırmızı ışıkta durduğunu görmezden gelirken, eyleme katılanların ise tek tek tespit edilerek, ifadelerinin alınmasını istedi.

Emniyet’te ifade verenler, “Açlık grevindeki Leyla Güven’e destek olmak ve bir dakikadan kısa bir süre kırmızı ışık yanarken yolun ortasında kısa bir süre durarak, kamuoyunun dikkatini çekmek istedik” dedi.