65 mülteci daha koronalı

Almanya’da mülteci kamplarındaki korona vakalarına yenileri ekleniyor. Frankfurt Bockenheim’daki bir mülteci yurdunda 65 mülteci ve 2 Kızıl Haç çalışanına koronavirüs bulaştığı ortaya çıktı.

Kamptaki mültecilerden birisinin salgın semptomlarıyla hastaneye gitmesi ardından kamptaki tüm mülteciler testten geçildi. Enfekte olan mültecilerden 11’i bir otele götürülürken, 52 mülteci ise bina içinde izole edildi. Bu kişilerin de bugün bir otele taşınacağını belirtildi. Kızıl Haç’ın iki çalışanı ise evlerinde karantina altında. Yurtta testi negatif çıkan 300 mülteci ise iki hafta boyunca karantina altında tutulacak. Yurttakilere odalarının dışında da maske takmaları zorunluğu getirildi.

Hessian Mülteci Konseyi’nden Timmo Scherenberg, Frankfurter Rundschau’ya yaptığı açıklamada, kalabalık ortak barınma mekanlarında önlemler alınsa da salgının tehdit oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekti. Scherenberg, “Kitlesel barınma biçimi uzun vadede özellikle korona döneminde insanları barındırmak için uygun değil” dedi. Yurttaki mültecilerin korunmasının zor olduğuna işaret edilerek, büyük barınma yerlerinin kapatılması ve mültecilerin merkezi olmayan dairelere yerleştirilmesi isteniyor.  Geçtiğimiz günlerde Köln yakınlarındaki St. Agustin’deki mülteci kampında da 140 mültecinin koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. 600 mültecinin kaldığı kampta, 400 mülteciye teste yapıldı. Testi negatif çıkanlar ise farklı mülteci yurtlarına yerleştirildi.

FRANKFURT