70 gündür ayağından kelepçeli

Silopi’de ”konutu terk etmeme” şartıyla serbest bırakılan ve ayağına kelepçe takılan 64 yaşındaki Ömer Soysal, akrabalarının taziyelerine bile katılamadığını söyledi.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 28 Mayıs günü Cumhuriyet Mahallesi’ndeki evine baskın yapılan 64 yaşındaki Ömer Soysal gözaltına alındı. Üç günlük gözaltı sürecinin ardından tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik, ”konutu terk etmemek” şartıyla Soysal’ın serbest bırakılmasına ve elektronik kelepçe takılmasına karar verdi. Soysal’a ifade işlemleri sırasında, kimi gizli ve açık ifadeleri üzerinden ”örgüte yardım etmek” iddiaları yöneltildi.

Karardan sonra 4 Temmuz günü Soysal’ın ayaklarına elektronik kelepçe takıldı. İki çocuğu farklı kentlerde çalıştığı için eşi ile birlikte yaşayan Soysal, aylardır evinin bahçesinin dışına çıkamıyor. Yaşadıkları zorlukları anlatan Soysal, hakkındaki adli kontrolün kaldırılmasını istedi.

Taziyeye bile gidemiyorum

 Ev baskınında herhangi bir delilin bulunmadığını kaydeden Soysal, verilen karardan dolayı ekonomik açıdan zorlanmaya başladıklarını dile getirdi. Soysal, ”Çocuklarım dışarıda çalışıyor. Onlar ancak kendi geçimlerini sağlayabiliyor. Ben de geçimimi sağlamak zorundayım. Şu an bütün yük hasta olan eşimin üzerinde. Hayvanlara bakmak, evin tüm işleriyle uğraşmak zorunda kalıyor” dedi. Akrabalarının taziyelerine bile katılamadığını belirten Soysal, ”Bir suçum varsa önüme koysunlar. Suçum yoksa bu kelepçeyi ayağımdan çıkarın” diye seslendi.

MA/ŞIRNAK