71. Frankfurt Kitap Fuarı başlıyor

Dünyanın en büyük kitap fuarlarından Frankfurt Kitap Fuarı yarın başlıyor. Bu yıl 71.’si düzenlenecek fuara 100’ü aşkın ülkeden 7 binden fazla yayıncı katılıyor.

NİHAL BAYRAM/MAINZ

Kitapseverlerin dört gözle beklediği 71. Uluslararası Kitap Fuarı yarın açılıyor. 20 Ekim Pazar akşamına kadar sürecek fuara 100’ü aşkın ülkeden 7 binden fazla yayıncı katılıyor, 400 binden fazla kitap okuyucusuyla buluşuyor. Dünya edebiyatını yakından takip edenlerin ilgi odağı, dünyanın önde felen fuarlarından birisi olan Frankfurt Kitap Fuarı, her yıl olduğu gibi yayıncılar, yazarlar, kitapçılar, film yapımcıları, çevirmenler, matbaalara bir araya gelme şansı sunuyor.

Bu yılki konuk ülke Norveç

Fuarın her yıl partner ülkesi oluyor. Bu yılki konuk ülke Norveç ”İçimizdeki Rüya/Der Traum in uns” sloganı ile yer alıyor. Norveç 150 yeni eserle fuara katılıyor. Hem Norveç’ten hem de Almanya’da yaşayan 100 yazar da fuar kapsamında etkinlikler düzenleyecek.

Çok sayıda konuğu var

Fuar, geçmiş yıllarda olduğu gibi uluslarası alanda tanınmış çok sayıda ismi de ağırlıyor. Türkiyeli ve Kürdistanlı isimler de çeşitli etkinliklere katılacak. Özel fuar etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek etkinliklerden bazıları şöyle:

17 Ekim saat 20:00’de ünlü Norveçli korku romanı yazarı Jo Nesbø yeni romanı olan Harry Hole’u tanıtacak.

18 Ekim saat 16:00’da Kitap Fuarın Pavillion (Angora) bölümünde yazar Elif şafak ”10 dakika 18 saniye/Unerhörte Stimmen“) isimli yeni eserini tanıtacak.

Kadınların istihdamına katkı

18 Ekim saat 19:30’da ünlü ESA kadın astronotu Samantha Cristoforetti, Senkenberg müzesinde konuşacak.

18 Ekim’de Frankfurt’un Tumult isimli eylem salonunda ünlü manken Sara Nuru konuşacak. Sara Nuru, ülkesi Etiyopya’dan aldığı ve eşit işçi koşullarında altında oluşan kahve ham maddesi ile ürettiği NuruCoffee kahvesinden elde ettiği geliri Etiyopya’da kadınların meslek sahibi olmaları için kullanıyor.

19 Ekim akşamı saat 19:00da Harmonie salonunda (Congreş Center) ünlü yazar ve romancılar Margaret Atwood, Maja Lunde, Elif Shafak, Colson Whitehead, Bela B Felsenheimer, Nina Petri ve Ken Follett yeni eserlerini beraber tanıtacaklar.

Gençlik edebiyat ödülü

Bu yılki fuarda  gençlik yayınlarını da geniş bir yer ayrılıyor. 1.500 uluslararası yayınevi yazarlar ve etkinliklerle fuarda yerini alacak. 16 Ekim açılış gününde ”Avrupa, çocuk hakları ve çocuk ile gençlik kitaplarında siyasi olgu” başlıklı panelde Jens Raschke, Verena Reinhardt, Rieke Partwardhan ve Susanne Schädlich gibi tanınmış yazaralar yer alacak.

İkinci bir merkezi etkinlik ise Alman Gençlik Edebiyat Ödülü olacak. 18 Ekim Cuma günü saat 17:30-19:00 arası fuarın kongre salonunda ödül töreni gerçekleşecek. Ödülü Federal Bakan Dr. Franziska Giffey taktim edecek.

Üçüncü bir merkezi etkinlik ise Alman Karikatür Ödülü.19 Ekim Cumartesi günü 3 bin karikatür ve 238 karikatürist arasında seçilen Alman Karikatürist Ödülünü 2011 yılının ödül sahibi olan Piero Masztalerz tarafından taktim edilecek.

Türkiye’de ifade özgürlüğü

Bu yılki Türkiyeli, Kürdistanlı yazar, gazeteci ve yayıncıların yer aldığı bazı etkinliler ise şunlar:

16 Ekim’de ”Değişen Türkiye’de edebi bir kapı/Eine literarische Tür in der sich wandelnden Türkei)” konulu panele Gaye Boralıoğlu, Sebnem İşigüzel, Doğuş Sarpkaya ve Reimar Volker konuşmacı olarak katılacak.

Aynı gün Deniz Yücel ve Michel Friedmann’ın konuk olarak katılacağı bir panel olacak. 18 Ekim gazeteci Deniz Yücel Frankfurt Pavillion (Angora) alanında ifade özgürlüğü ve dayanışma üzerine de konuşacak. Konuk ülke Norveç’in düzenlediği ”İfade özgürlüğünün zamanı” başlıklı panelde Kristenn Einarşon, Ensaf Haidar, Mahmoud Lofty ve Burhan Sönmez konuşmacı olacak.

18 Ekim’de ”Bavul’un içinden yaşamak” isimli söyleşiye Yazar Şehbal Şenyurt Arınlı ve sürgünde yazarlar birliği PEN Almanya sözcüsü Heinrich Peuckmann katılacak.

Aynı gün ”Türkiye’de İfade Özgürlüğü için Mücadele. Zehra Doğan ve Selahattin Demirtaş” başlıklı panelde Burhan Sönmez, Jennifer Clement ve Carles Torner konuşmacı olarak yer alıyor.

20 Ekim’de ”Yasaklanan Sesler” başlıklı etkinliğin konuşmacısı ise Aslı Erdoğan.

Rojava’da gündemde olacak

Öte yandan Frankfurt ve çevre kentlerinin Kürt, Alman ve Türkiyeli kurum ve kuruluşların yaptıkları ortak açıklamaya göre Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgali de fuar gündemine taşınacak.

Kürt yazar Bextiyar Eli de katılacak

Şimdiye kadar üç romanı Almanca’ya çevirilen ve aynı zamanda Nelly-Sachs edebiyat ödülü sahibi Bextiyar Eli (Bachytar Ali) de Unionsverlag standında kitaplarını imzalayacak. Güneyli Kürt yazar Zürih merkezli Unionsverlag standında 17 ve 18 Ekim’de okurlarıyla buluşacak.

Mezopotamya yayınları da fuarda

Almanya’da İçişleri Bakanlığı talimatıyla Mezopotamya Yayınevi basılmış, Kürtçe öğrenme kitabı, çocuk kitabı, tanınmış yazarların kitaplarının da olduğu 8 TIR dolusu kitap, CD vb. el konulmuştu. Mezopotamya’yla dayanışma amacıyla Almanya’dan Unrast-Verlag, Avusturya’dan Manelbaum Verlag ve İsviçre’den Edition 8 isimli yayınevleri Alman polisinin el koyduğu kimi kitapları yeniden basarak fuarda okuyucusuyla  buluşturuyor.