79 yaşında hapsedip cenazesini verdiler

79 yaşındaki Mehmet Selim Buğrahan, 45 gün önce tutuklanarak götürüldüğü Maraş Türkoğlu L Tipi Kapalı Cezaevi’de rahatsızlanınca kaldırıldığı Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Maraş’ta yaşayan Buğrahan “örgüte yardım ve yataklık” suçlamasıyla 7 ay tutuklu yargılanıp ardından tahliye edildiği davada 4 yıl 2 ay hapse mahkum edilmişti. Cezasının onanması üzerine evine yapılan baskınla 46 gün önce tutuklandı. Kimlikteki yaşı 79 olan ancak yakınlarının gerçek yaşını 87 olarak açıkladığı Buğrahan, hapishanede önceki gün sabah rahatsızlandı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, koğuş arkadaşlarının durumu gardiyanlara bildirmesi üzerine Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan Buğrahan sabah hayatını kaybetti.

Bingöl’ün Çiris köyü nüfusuna kayıtlı olan ve beş çocuğu olan Buğrahan’ın bir oğlu PKK’ye katılıp şehit düştü, iki oğlu ise gözaltında işkence görmeleri sonrası yurt dışına çıktı. Eşi hasta ve yatağa bağımlı, diğer iki çocuğundan biri engelli olan Buğrahan’ın diğer çocuğu da Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

6 yılda 280 ölüm

Adalet Bakanlığı açıklamasına göre, 2002-2012 arasında hapishanelerde toplam bin 734 kişi yaşamını yitirdi. Yine bakanlık rakamlarına göre, 2011-2017 yılları arasında 280 mahpus, intihar ettiği iddiasıyla, şüpheli şekilde hayatını kaybetti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nin hasta mahpuslara ilişkin yaptığı açıklamaya göre de 2017’nin başından Ağustos 2019’a kadar 39’u hasta tutsak, 73 kişi hapishanelerde yaşamını yitirdi.

MARAŞ