8 Türk askeri öldürüldü

HPG, son 24 saatte Hakkari’de düzenlenen eylemlerde 8 Türk askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:

Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi’nin ikinci aşaması kapsamında 3 Eylül günü Hakkari’nin Şemzînan (Şemdinli) ile Çelê (Çukurca) ilçelerinde, 4 Eylül günü ise Gever (Yüksekova) ilçesinde eylemler yapıldı;

*  Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) savaşçıları 3 Eylül günü saat 10.40’ta Şemzînan’a bağlı Şikêrê Sipî tepesindeki Türk mevzilerini vurdu; 1 asker öldürüldü.

*  KBDH savaşçıları aynı gün saat 13.30 sıralarında Çelê’ye bağlı Petrut tepesinde konumlanan Türk askerlerine yönelik de bir eylem düzenledi. Tepede bulunan 2 mevzi ve 1 adet MG3 tam otomatik silah imha edildi; 7 asker öldürüldü, yaralı sayısı tespit edilemedi.  

* Gerillalar, aynı gün saat 15.00’te ise Şemzînan’a bağlı Ronahi tepesindeki Türk güçleri vurdu; ölü ve yaralı asker sayısı  netleştirilemedi. 

* Dün saat 09.00’da Gever’e bağlı Oremar alanında bulunan Şehit Zerdeşt ile Şehit Rahime tepelerindeki Türk güçleri vuruldu.  


ANF/BEHDİNAN