AB kararlarının ardından…

Cezayir, Afrika Uluslar Kupası yarı finalinde Nijerya’yı 2-1 mağlup ederek finalde Senegal’in rakibi olmasının ardından Fransa’da sokağa dökülen Cezayir taraftarları hayatı felce uğrattı. Yaşanan çatışmalarda 232 kişi gözaltına alınırken, binlerce araç ateşe verildi. Söz konusu durum vandalizm olarak nitelendirilirken Fransa basını birkaç gündür Cezayirlilerin Fransa’ya neden entegre olmadıkları üzerine yoğunlaşmıştı. Malum kriz ve kaos dönemi.

O nedenle bugün konuşulan unutup anında yeni bir gündeme geçilebilir. Bu nedenle AB’nin Türkiye için devreye soktuğu yaptırımlar, gündemin ilk sıralarına oturdu.

Avrupa Konseyi, Türkiye’nin Akdeniz’deki sondaj girişimlerine yönelik yaptırımlarının Türkiye’de faaliyet yürüten şirketleri nasıl etkileyeceği endişesi, bundan sonra yaşanabilecek olasılıklar vb basın tarafından tartışılıyor. Daha önce AB 2018’de aldığı bir kararla üyelik müzakerelerinde yeni faslın açılmayacağını açıklamıştı.

Ama o dönemden daha ağır etkilerin yaşanmasının beklendiği ifade edilirken, uzmanlar, AB’nin kararının Rus füze savunma sistemi alımına karşılık ABD’nin CAATSA Yaptırımları’nı uygulamaya koyması olasılığı vb ile Türkiye ekonomisinde ciddi bir dalgalanmanın olacağını ifade ediyor. Bu nedenle uzmanlar Türkiye’de faaliyet yürüten Fransız şirketlerin önlemlerini alması gerektiği yönde uyarıda bulunuyor.

Fransa özellikle AB’nin Türkiye konusunda yaptırımlar getirmesi gerektiğini savunan ilk ülke konumdaydı. Çünkü Doğu Akdeniz’de AB ülkelerinin egemenlik hakları denilirken, özellikle bölgede arama yapmakta olan İtalyan ENI, Fransız TOTAL, İngiliz-Hollandalı Shell gibi şirketlerin haklarından bahsediliyordu. Durumdan rahatsız olan sadece AB şirketleri değildi. ABD, Çin ve Rusya’nın da tavır geliştirme olasılığı bulunuyor.

Çünkü Kıbrıs Rum kesiminin tam karşısı Suriye’de Rusların üslerinin bulunduğu Lazkiye bulunuyor. Rusya da hem stratejik hem de bölgede aktif Rosneft ve Novatek gibi şirketlerin ticari çıkarlarını korumak isteyecektir. Fransız basını Moskova Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov yapmış olduğu açıklamada Türkiye’yi diyalog ve herkesin çıkarlarına saygı göstermeye çağrısını yakında Rusya’nın da harekete geçeceği şeklinde okuyor.

Fransız basını konuyu yakından izlerken, Türklerin her zaman olduğu gibi Kıbrıs ile ilgili sorunlarda kendi yaptığı yasadışı uygulamaları provokatif söylemle bir millet sorunu haline getirdiğine dikkat çekiyor. Söz konusu AB yaptırımlarına ilişkin Türkiye’den gelen açıklamaların tam da bu görüşü desteklediğini ifade eden Fransa basını, Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarıyla seçmeni elinde tutmak için Kıbrıs sorunu üzerinden iç manevralar yaptığına dikkat çekti.

AB yaptırımları konusunda konuyu yakından takip eden bir Fransa görüyoruz. Çünkü bölgede yaşananlar başta Total’in haklarına bir saldırı olarak görülüyor. Bu nedenle söz konusu sürece dair önümüzdeki dönemde de daha aktif bir Fransa siyaseti görmek mümkün!