ABD: Suriye’den çekilebilir

ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, Tahran’ın Covid-19 salgını nedeniyle askeri gücünü Suriye’den çekebileceğini söyledi. Washington merkezli Foreign Policy dergisine röportaj veren Hook, şunları söyledi: “Trump yönetimi, İran’ın milyarlarca dolaya mal olan Suriye’deki askeri varlığını geri çekmesi için yeterli sebebe sahip olduğunu düşünüyor. Öyle ki yeni tip koronavirüs ülkeyi yıkmış durumda. ABD güçleri, İran kuvvetlerinin taktiksel yer değiştirme yaptığını gözlemledi.”

İran ve ittifakı Hizbullah’ın askeri varlığını Suriye’den çekmesi için son dönemlerde bu ülkeye dönük büyük bir baskı var.

Rusya’nın İran’ın askeri varlığını Suriye’den çekmesi yönünde Rusya, İsrail ve Suudi Arabistan gibi ülkelerle anlaştığı, hem İran’a hem de Esad’a yönelik baskı yaptığı dile getiriliyor.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo  insan hakları ihlallerinde rol aldıkları gerekçesiyle bazı İranlı yetkilileri yaptırım listesine eklediklerini açıklamıştı. Pompeo, yaptırıma ilişkin yazılı açıklama yaparak kararın İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli ve diğer 11 İranlı yetkiliyi kapsadığını söylemişti. Covid-19 nedeniyle zor günler geçiren Tahran, tıbbi malzeme ithalatı için ABD’den yaptırımları kaldırmasını talep etmişti.

 BRASİL