ABD Suriye’ye 150 asker gönderecek

Gazete, ABD’nin Suriye’nin kuzeyine kara devriye görevi için 150 asker daha göndermeye hazırlandığını iddia etti. Habere göre, ABD, Türkiye’nin güvenli bölgeye sığınmacıların yerleştirilmesi planlarına ise karşı.

New York Times gazetesi, ABD Savunma Bakanlığı’nın Kuzey-Doğu Suriye’ye Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte kara devriye görevinde bulunması için 150 asker göndermeye hazırlandığını yazdı.

Haberde, bölgeye yeni birliklerin gönderilmesi, ABD’nin Suriye’de YPG’ye destek vermesi nedeniyle NATO müttefiki Türkiye ile yaşanan gerilimin azaltılması yönünde son haftalarda atılan askeri ve diplomatik adımların bir parçası olduğu belirtildi.

Çekilme kararı askıya alındı!

Ayıca, böylelikle Başkan Donald Trump’ın geçen yıl Aralık ayında Suriye’den asker çekilmesi yönündeki talimatının geçici olarak askıya alındığına dikkat çekildi. ABD’nin Suriye’de halen yaklaşık bin askeri bulunuyor.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ağustos ayının başında Rojava’yı işgal etme tehdidini de hatırlatılan New York Times’ın haberinde, “Türkiyen Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlere karşı bir operasyon düzenleme tehdidinde bulundu” ifadesi kullanıldı. Haberde, ABD’nin bu operasyonu engellemek istediğine işaret edilerek, Pentagon’un Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Suriye’nin kuzeyinde keşif uçuşları ve devriye görevine başladığı bilgileri verildi.

Türkiye ile ABD Ağustos ayı sonunda Suriye’nin kuzeyinde ‘Güvenlik Mekanizması’ oluşturma konusunda mutabakata varmış ve Birleşik Müşterek Harekât Merkezi de Ağustos ayı sonunda faaliyetlere başlamıştı.

ABD, AKP’nin ‘sığınmacı’ planına karşı

Güvenlik Mekanizması çerçevesinde oluşturacak  bölgeye AKP çeteleri ve Arapları yerleştirmek istiyor. Habere göre, uzun zamandan beri Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurulmasını isteyen Türkiye’nin bu bölgeye ‘sığınmacılar’ adı altında çeteleri yerleştirme planları ise Pentagon’un eleştirilerine neden oldu.

New York Times’a konuşan Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, “ABD sığınmacıların güç kullanılarak veya zorla başka bir yere yerleştirilmesine karşı” dedi. Robertson, koşullar uygun olduğu zaman, herkesin kendi istediği yere gönüllü olarak gideceğini de sözlerine ekledi.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada, “Hedefimiz Suriyeli kardeşlerimizden en az 1 milyonunu 450 kilometrelik sınır hattı boyunca oluşturacağımız güvenli bölgede iskân etmektir” demişti.

NEWYORK