AB’nin favorisi Corbyn

İşçi Partisi lideri Jeremy Cobyn, bu aralar Avrupa Birliği’nin (AB) favori adamı olduğundan kuşku duyulmasın. Geçen hafta Brüksel’e yaptığı ziyarette bol övgü aldı. Kendisi de basına yaptığı açıklamada AB yetkilileri ile olumlu görüş alışverişinde bulunduğunu açıkladı. Başbakan değil ama ileride Başbakanlık için prova yapıyor sanki. Jeremy Corbyn, İşçi Partisi liderliğini kazandığında, bu durum AB yöneticilerinin hoşuna gitmemişti. Neticede İngiltere’nin en büyük muhalefet partisinin başına sosyalist bir politikacı, AB ülkelerinin liberal politikalarına meydan okuyabilirdi. Öyle de oldu.

Corbyn, AB’nin liberal ve kapitalist politikalarını sürekli eleştirdi. Hatta AB’ye karşı bir tavır aldı içten içe ta ki seçmenleri Corbyn’i uyarana dek. Corbyn’in sevenlerinin hemen hemen tamamı İşçi Partisi’nin de güçlü bir kesimi AB yanlısı. Corbyn, AB karşıtlığını iki sene kadar sürdürse de bir kaç aydır tonunu epey düşürmüş durumda. Zinhar karşı olduğu ikinci referandum fikrine bile sıcak bakmaya başladı. Neden? Partisinin Muhafazakar Partisinin önünde ilerlediğini biliyor. Seçilebilmek için desteğe ihtiyacı var. Brüksel’de Corbyn’i kendilerine yakın buluyor. Theresa May ile anlaşmayacakları ortada.

AB, Corbyn aracılığı ile Britanya’yı mevcut yolundan döndürmeye çalışıyor, çünkü Corbyn Gümrük Birliğinden yana. Hatta bu konuda epey ısrarcı. Üstüne üstelik ikinci referandum fikrine nihayet yeşil ışık yaktı.

Corbyn, Brüksel görüşmelerinden epey pozitif bahsetti. Brüksel’den destek aldı gibi, ancak kendi partisi içerisinde güçlü bir kesim tarafından hala istenmiyor. İsrail eleştirilerinden ve Filistin yanlısı olmasından ötürü Corbyn’in kendisi antisemitist olmakla suçlanıyordu. Partisi içerisinde bazı vekillerin son iki yıl içerisinde yaptıkları İsrail eleştirileri de üzerine tuz biber oldu. Bu kişilerin istifa etmelerine rağmen Corbyn yüzünden İşçi Partisi içerisinde antisemitizmle savaşmamakla suçlandı. Yahudi desteğini büyük oranda kaybetti. Parti içerisinde bu hafta büyük istifalar yaşandı. Yakın bir zamanda partiden ayrılan 7 İşçi Partili vekil, AB yanlısı 3 Muhafazakar vekil ile birlikte bağımsız bir grup oluşturdular. Partileşirler mi sağlam bir muhalefet yaparlar mı bunu zaman gösterecek. Ama şimdilik zayıf halkalar.

Cuma günü İşçi Partisi’nden 8. vekil de istifa etti. 2005’ten beri vekillik yapan Ian Austin, Corbyn’in antisemitist olmasından ötürü istifa ettiğini açıkladı. Ama Austin’in Corbyn ile sorunu çok derinlerde. 2016’ta Corbyn’e ‘kapa çeneni ve otur’ diye bağırmış biri. Başbakan olma fikrine zinhar karşı. Partinin sağ kanadında duran Austin, liderlik için yarışmış biri. İstifa edenlerden bazıları Corbyn Yahudi düşmanlığından dolayı istifa ettikleri açıkladılar. Öncellikle gözden hep kaçırılan bir gerçeklik var ki o da İsrail muhalifi olmak, Yahudi karşıtlığı değildir. Diğer bir gerçeklikte istifa edenlerin hepsi ya liderlik için Corbyn ile yarışmış ya da yarışanları desteklemiş kişiler. Yani antisemitizm suçlamaları bahane. Mesele iktidar sorunu. İşçi Partisi’nin bu istifalarla pek kaybı olmayacak gibi. Zira Muhafazakar Partisinden de bu Çarşamba günü mecliste olacak oylamanın sonunda büyük istifalar bekleniyor.