Acil eylem planı oluşturulsun

Salgın nedeniyle artabilecek ev içi şiddete dikkati çeken kadın hak savunucuları, olası şiddet durumunda izlenmesi gereken yolları anlatırken, yetkililerden acil eylem planı oluşturmasını istiyor.

Kadınlar, Türk Meclisi’nin gündemindeki tecavüzcülere indirim getireceği öngörülen İnfaz Paketi’ne de ‘Bu koronavirüs tedbiri değil, bedelini kadınlar ödeyecek, tecavüzcülere cesaret vermeyin” diyerek tepki gösterdi.   

Koronavirüs salgınına karşı temel önlem olarak evlerde kalınarak salgının yaygınlaşması engellenmek isteniyor. Ancak evde olmanın özellikle eşiyle ciddi sorunlar yaşayan ve şiddet tehdidi altındaki kadınlar açısından yeni bir risk yarattığı da biliniyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Mart ayında katledilen 10 kadından 8’i evinde, 2’si iş yerinde katledildi.

Salgın nedeniyle artabilecek ev içi şiddete dikkati çeken kadın hak savunucuları, olası şiddet durumunda izlenmesi gereken yolları anlatırken, yetkililerden acil eylem planı oluşturmasını istiyor.

Erkekler daha tehlikeli hale geldi

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Mehtap Sert, kadına yönelik şiddetin her gün olduğu gibi koronavirüs (Covid-19) salgınının yaşandığı bu süreçte de devam ettiğini dile getirdi. Koronavirüsten ötürü insanların evde kalması sebebiyle aile içi şiddetin arttığına değinen Av. Sert, “Erkekler virüsten daha tehlikeli duruma getirilmiştir” dedi.

Kadınları koruyabilecek tek yasanın 6284 yasası ve İstanbul Sözleşmesi olduğuna değinen Sert, Adalet Bakanlığı’nın koronavirüs salgınına dair aldığı tedbirler içerisinde kimi iş ve işlemlerin durdurulduğunu ancak 6284 Sayılı yasaya ilişkin başvuruların durdurulmadığını hatırlattı.

Şiddet sırasında ne yapmalı?

Sert, kadınlara uygulanan şiddet sırasında neler yapmaları gerektiğini şöyle sıraladı: “Şiddete uğradığınızda öncelikle size en yakın Acil Şiddeti Önleme Merkezi’ne, cumhuriyet savcılıklarına, bulunduğunuz yere göre kaymakamlık ya da valiliklere başvuruda bulunabilirsiniz. Ne gibi tedbirler talep edebilirsiniz? Şiddetin derecesine göre; eğer düşük bir şiddet söz konusuysa evden uzaklaştırma, sizi herhangi bir iletişim yoluyla aramasını engelleme, geçici olarak nafaka, velayet hakkı ve benzeri taleplerde bulunabilirsiniz. Şiddet daha ağırsa bunun için darp raporu almanız gerekiyorsa bir hastanenin acil servisine başvuruda bulunarak darp raporu alabilirsiniz.”

Darp raporu alan mağdurun savcılığa ifade verip, bunu zapta geçirerek savcıya imzalatması gerektiğini vurgulayan Sert şunları dile getirdi; “Asla unutmayın; İstanbul Sözleşmesi, 6284 Sayılı yasa yaşatır ve yasadaki tüm koruyucu tedbirler rafa kaldırılmış durumda değil. Eğer herhangi bir kuruma başvuruda bulunabilecek durumunuz yoksa, evden çıkamıyorsanız Alo 183’ü ve 155 polis hattını aramanız gerekmektedir.”

Eve kapanma şiddeti artırdı

Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Acil Yardım Hattı’na son günlerde evde olan eşlerinden şiddet gördüklerini iddia eden birçok kadından başvuru aldıklarını söyleyerek, acil eylem planı istedi.

Independent’ten Ali Kemal Erdem’e açıklama yapan Güllü, normal zamanlarda bile kadınlara karşı şiddetin ciddi boyutlarda olduğunu belirterek, son süreç hakkında şu bilgiyi verdi: “Şimdi normalin dışında karantina koşullarındayız. Erkeklerin çoğu ücretsiz izinle eve gönderildi. Kadınlar da ya ücretsiz izinle veya hak ettikleri para ödenmeyerek evlerindeler. Şimdi iki tarafta birlikte ekonomik sıkıntıları da kafalarında yer edinmiş bir şekilde ve sürekli medya üzerinden hastalığa dair haberlerin de aktığı bir stres ortamında, dar bir alanda bir aradalar.

Ekonomik belirsizliklerin ve hastalıktan kaynaklanan stresin de devreye girmesiyle Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Acil Yardım Hattı’na gelen başvurularda ciddi artış olduğunu kaydeden Güllü, şöyle detaylandırdı: “Hastalıktan önce gelen başvuruların çoğu haklarını öğrenmek isteyen kadınlardan gelen aramalardı. Son günlerde ise bizzat şiddete uğradığını belirterek yardım isteyen kadınlar arıyor. Eve kapanma kadına şiddeti arttırdı. Gelen başvurular arasında ilk sırada fiziksel şiddete uğradığını, ikinci sırada da psikolojik şiddet altında olduğunu söyleyenler yer alıyor.”

Polis asli görevini yapmıyor

Karantina koşulları nedeniyle barolarda kadın hakları merkezlerinin kapalı olmasının mağdur kadınların işini iyice zorlaştırdığını dile getiren Güllü, şöyle konuştu:

“Kadınlar ne yapacaklarını şaşırdılar. Hastaneye gitseler birçoğu salgına yoğunlaşmış durumda. Aile Bakanlığı’nın zaten yeterli olmayan birimleri bile ya tatilde ya karantina nedeniyle kimseyi almıyor. Polis ise zabıtanın yapması gereken işlerle uğraşmaktan asli görevini yapamıyor. Bu şartlar altında şiddete uğrayan kadın derdini kime anlatsın.”

Cezası biten erkekler de evde

İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alan çevrelerin eleştirileri nedeniyle evden uzaklaştırma kararının 10 günle sınırlandırıldığını söyleyen Güllü, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şimdi mağdur kadınlar bizi arayarak kendisine şiddet uygulayan erkeğin süre bittiği için eve döndüğünü söylüyor ve ne yapacağını soruyor. Size şiddet uygulayan bir insan ile aynı yerde kalmanın nasıl bir psikolojik baskı olduğunu düşünün. Evde kalma süreci eski mağduriyetleri yenilettiği gibi yeni şiddet mağduriyetlerine de yol açabilir.

Kadına şiddete karşı da önlem alınmalı

Güllü, karantina koşulları altında dahi olunca kadına şiddete karşı önlemler alınması gerektiğini belirterek şunları kaydetti: “Şiddete uğrayan kadının hangi hastaneye gideceğini, nereye başvurabileceğini ve böyle bir durumda nasıl müdahale edileceği bütün yönleriyle hesaplanarak kamu spotlarıyla duyurulmalı. Bu hastalığı mutlaka yeneceğiz ama önlem alınmazsa birçok kadını şiddete kurban verip yeni dramlarla yüz yüze kalabiliriz. Devlet her koşul altında savunmaya ihtiyacı olan insanları korumalıdır.”

Çalışmayan kadınlara fon oluşturulmalı

Güllü, ayrıca alınan önlemler kapsamında şiddet nedeniyle tek başına yaşayan ancak çalışamayan kadınlara da açıklanan ekonomik önlemler kapsamında destek verilmesini isteyerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Şiddet nedeniyle evini terk ederek tek başına yeni bir yaşam kuran kadınlar da çalıştıkları güvencesiz işlerden ya da işlerden temizlik işlerine gitseler bile virüs taşıyorsun korkusuyla bir daha işe gidemediklerinden ikincil mağdurlar. Bu kesim bizden destek istiyor. Yapabileceğimiz kadar yapacağız. Ancak bu süreçte bakanlığından şiddet mağduriyeti yaşamış bu kadınlar için ayrı bir fon oluşturulması gerekiyor.”

HABER MERKEZİ