Adli Tıp raporuna rağmen tutuklu

AYM, hakkında “cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceği” yönünde rapor bulunan yüzde 98 engelli tutuklu Serdal Yıldırım’ın tahliye başvurusuna ilişkin, “Başvurucunun infaz kurumunda tutulmasının yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi tehlike oluşturduğuna dair bilgi ve bulgu bulunamadı” dedi.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, 2010 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu yüzde 98 engelli olan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Serdal Yıldırım, katıldığı HDP etkinlikleri gerekçe gösterilerek, hakkında 2016 yılında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüte eleman kazandırmak” iddiasıyla dava açıldı.

Polis raporu esas alınıyor

Yıldırım, hakkında verilen 12 yıl hapis cezasının onanmasının ardından, 30 Aralık 2018 tarihinde tutuklandı. Adli Tıp Kurumu (ATK) 3’üncü İhtisas Kurulu tarafından Yıldırım’ın sağlık durumuna ilişkin rapor hazırlandı. İlgili raporda, “Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceği” yönünde görüş bildirildi. Yıldırım’a ilişkin Kızıltepe Kaymakamlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden de görüş istendi. Her iki kurum, “Şahsın engelli olmasına rağmen üzerine atılı suçu işlediği düşünüldüğünde cezasının ertelenip tekrardan serbest kalması durumunda PKK/KCK terör örgütü içerisinde faaliyetlerine devam edebileceği tarafımızdan değerlendirilmiş” ifadeleriyle, Yıldırım’ın “toplum için tehlike oluşturacağı” iddiasında bulundu. Bunun üzerine, Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tahliye başvurusunu reddetti.

Batman Cezaevi’nde ise keyfi uygulama

Batman M Tipi Kapalı Cezaevi kalan siyasi tutuklular, cezaevindeki baskıların giderek arttığını belirterek, avukatları aracılığıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’ne mektup gönderdi. Tutuklular mektupta, BirGün, Evrensel ve Yeni Yaşam gazetelerinin sözlü ve yazılı olarak birçok kez talep edilmesine rağmen resmi ve yasal bir gerekçe gösterilmeksizin verilmediği, bu durumunda cezaevi yönetiminin keyfi bir uygulaması olduğunu belirtti. Tutuklulara gönderilen veya getirilen kargo, kitap, elbise gibi eşyaların ise bir kaç aylık bekletilmenin ardından verildiğini belirten tutuklular, Kürtçe kitapların kendilerine verilmediğini dile getirdi. Tutsaklar cezaevi berberinde değil, koridorlarla traş olmaya zorlandıklarını da dile getirdi.Temiz yatak, çarşaf gibi insani temel ihtiyaçlarının dahi karşılanmadığını dile getiren tutsaklar, bu nedenle kimi tutukluların günlerce yerde yatmak zorunda kaldığını kaydetti. HABERMERKEZİ