Airbus’ta 419 milyon euroluk zarar

Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Avrupalı Airbus şirketi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı havacılık ve endüstri sektörünün tarihindeki en büyük krizi yaşadığını belirtti, şirket olarak da 2020’nin ilk çeyreğinde 419 milyon euro zarar ettiğini duyurdu.

Webtekno’nun aktardığı habere göre, şirketin Genel Müdürü Guillaume Faury, “Airbus, havacılık endüstrisinin şimdiye kadar gördüğü en büyük kriz tarafından vuruldu” diyerek 2020’nin ilk 3 ayında 419 milyon euro kaybettiklerini duyurdu.

Faury, bu zararın büyük krizin sadece erken aşaması olduğunu vurguladı. Önümüzdeki süreçte Airbus’ın daha büyük zararlarla karşılaşacağı düşünülüyor. Şirket binlerce çalışanına ücretsiz izin vermek zorunda kaldı.

Airbus’ın CEO’su devamla şu ifadeleri kullandı: “Airbus’ın geleceğini korumak için bir dizi önlem uyguluyoruz. Bu salgınla birlikte yaşamayı öğrenerek yolcuların hava yolculuğuna yeniden güvenmeleri için endüstrinin kalanıyla birlikte çalışmalıyız.”

Daha önce de uçak üretimlerini üçte bir oranında azaltmayı planladıklarını söyleyen Airbus, bu haftanın başlarında Kuzey Galler’deki Broughton tesislerinde çalışan 3 binden fazla personelin ücretsiz izne çıkarılacağını doğrulamıştı.