Akçakoca sınır dışı edilmek isteniyor

DILAN KARACADAĞ /  VORARLBERG

Avusturya yargısının “kanıt bulamadık ama şüphelidir” diyerek 3 yıl 6 ay hapse mahkum ettiği Bregenz Halk Meclisi Eşbaşkanı Tahsin Akçakoca sınır dışı tehditi altında. 18 aydır tutuklu bulunan Akçakoca’nın duruşması 12 Eylül’de (yarın) görülecek.

İki çocuk babası Tahsin Akçakoca, Şubat 2018’den bu yana İnnsbruck Cezaevi’nde tutuluyor. 2009’da KCK davaları kapsamında hakkında arama kararı olduğu için Avusturya’ya göç etmek zorunda kalan Tahsin Akçakoca, uzun süre Vorarlberg kentinde siyasi çalışmalar içerisinde yer aldı. 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde gözlemci heyet içerisinde yer alan Akçakoca, seçimi izlemelerini engelleyen Türk konsolosluk görevlilerine tepki gösterince hedef oldu. Hakkında ‘tehdit davası’ açıldı ancak, hiçbir kanıt gösterilemeyince dava düştü.

Bregenz Halk Meclisi Eşbaşkanlığını da üstlenen Akçakoca’nın tutuklanmasına yol açan dava ise Kobanê direnişine destek için Bregenz kentinde düzenlenen yürüyüşle bağlantıldı. 2014 Ekim ayında Vorarlberg kentinde Kobanê’ye destek amaçlı gerçekleştirilen yürüyüş kalabalık bir grup DAİŞ’linin sopalı, bıçaklı, ses bombalı saldırısına uğradı. Çıkan arbedede 2 DAİŞ’li yaralandı. Polis aralarında yürüyüş tertip komitesinde yer alan Akçakoca’nın da yer aldığı çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Video görüntülerinde elinde bir cisim göründüğü iddiasıyla mahkeme “kanıt bulunamadı ama şüphelidir” diyerek, Akçakoca’ya 3 yıl 6 ay hapis cezası verdi. 8 kişi hakkında açılan davada sadece Akçakoca’ya ceza verildi.

Sınırdışı edilmek isteniyor

11 yıldır Avusturya’da yaşayan, evli ve 2 çocuk babası Tahsin Akçakoca, 18 aydır tutuklu. Mağduriyeti bununla da sınırlı kalmayan Akçakoca, Avusturya Göçmen Dairesi tarafından sınır dışı edilmek isteniyor.

Davasına ilişkin gazetemize konuşan Akçakoca şunları belirtti: “Ne kamera kayıtlarında görünüyorum ne de üzerimde suçu işlediğime dair herhangi bir bulgu bulunmasına rağmen suç üzerime yıkıldı. Savcı olaya adaletli yaklaşmıyor; siyasi yaklaşımlar var.” Eylemde 500’e yakın saldırganın bulunmasının ciddi bir örgütlenme gerektiğine dikkat çeken Akçakoca, “Onlar örgütlü bir saldırı ekibiydi. Kim tarafından örgütlendi, kimlerin desteğiyle saldırı gerçekleştiriyorlar, araştırılmalı“ diye konuştu. Tahsin Akçakoca, avukatı Dr. Wilfried Ludwig hakkında da davayı aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye giriş yasağı verildiğini aktardı. Sınır dışı kararı veren hakimin Avukat neden davayı aldığını da sorguladığını belirtti.

Bir yandan da Akçakoca için imza kampanyası yürütülüyor. Avaaz.org sitesinde başlatılan imza kampanyasında “Herkesi bu adalet ve dayanışma kampanyasına katılmaya davet ediyoruz. Avusturya hükümetinin ve kurumlarının adaletsiz ve hukuk dışı uygulamalarına son vermeye çağırıyoruz” denildi.